Czopki glicerynowe - jak je bezpieczne stosować u dzieci

Czopki glicerynowe są niezastąpione, gdy dziecko ma problemy z wypróżnianiem się. Choć ich aplikacja nie jest specjalnie komfortowa, działają szybko i skutecznie. Sprawdzają się jako doraźny, łagodnie przeczyszczający środek nawet u najmłodszych. Czy wiesz, kiedy i jak bezpieczne stosować czopki glicerynowe?

Czopki glicerynowe - działanie

Czopki glicerynowe mają kształt stożka i są aplikowane doodbytniczo, by wspomóc wypróżnianie. Gdy zaaplikowany czopek się rozpuści, podrażnia dolny odcinek jelita grubego, przyśpiesza ruchy robaczkowe i wywołuje wypróżnienie.

Zawarta w czopku gliceryna:

  • wspomaga opróżnianie jelit,
  • zmiękcza i nawilża stolec,
  • zwiększa jego objętość w dolnej części jelita grubego, 
  • ułatwia wydalanie, czyli usunięcie treści kałowej z jelit.

Czopki glicerynowe stosuje się doraźnie, w celu opróżnienia odbytnicy. Zaleca się je zwłaszcza niemowlętom, małym dzieciom oraz kobietom w ciąży i po porodzie.

Zaparcia u dziecka - jak rozpoznać, kiedy mamy z nimi do czynienia?

Czopki glicerynowe - zastosowanie

Czopki glicerynowe u dzieci stosuje się, gdy pojawiły się zaparcia i problemy z wypróżnianiem lub przed badaniami diagnostycznymi i zabiegami, w celu oczyszczenia jelit, jako alternatywa lewatywy.

Problemy z wypróżnianiem u dzieci

Problemy z wypróżnianiem u niemowląt i starszych dzieci pojawiają się dość często. Na zaparcia cierpią zwłaszcza niemowlęta.

Zatwardzenia często wywołuje nietolerancja laktozy, zmiana w diecie, rozszerzanie diety, infekcja, spożycie zbyt małej ilości płynów lub inne sytuacje, które utrudniają bądź uniemożliwiają oddanie stolca.

Należy pamiętać, że w przypadku niemowląt karmionych piersią rytm wypróżnień może być bardzo różny. Przyjmuje się, że normą jest zarówno kilka stolców na dobę, jak i jeden stolec oddany w ciągu kilku dni. Ważne, by dziecko prawidłowo przybierało na wadze, a wypróżnianiu nie towarzyszyły niepokojące objawy.

Problem pojawia się, gdy maluch wypróżnia się rzadko, a próbując zrobić kupę pręży się, napina, męczy, a stolec jest twardy. Kiedy tak się dzieje, dziecko prawdopodobnie cierpi na zaparcia. Wówczas pojawiają się także:

Wówczas dziecku trzeba pomóc - szybko i skutecznie. To dlatego stosuje się czopki glicerynowe, które ułatwiają usunięcie części kału. To bezpieczna alternatywa dla leków.

Czopki glicerynowe - aplikowanie

Aplikację czopka glicerynowego najlepiej przeprowadzić, gdy dziecko leży na plecach lub na boku, z nogami przyciągniętymi do klatki piersiowej. Czopek i odbyt można posmarować oliwką dla niemowląt.

Aby zaaplikować dziecku czopek, najpierw należy usunąć folię w miejscu pęknięcia na czubku czopka i delikatnie rozchylić odbyt palcami. Czopek należy wsuwać do odbytu powoli i delikatnie, zaokrągloną stroną do przodu. Dobrze, gdyby dziecko było spokojne i rozluźnione (choć najpewniej będzie napinało mięśnie i zaciskało pupę, przez co aplikacja czopka będzie utrudniona). Nie trzeba wsuwać go zbyt głęboko.

Należy zaczekać, aż czopek glicerynowy się rozpuści. Efekt przeczyszczający następuje od kwadransa do godziny po zastosowaniu leku, w zależności od produktu.

Czopki glicerynowe - przeciwwskazania

Czopki glicerynowe są bezpieczne w użyciu. Należy je jednak stosować wyłącznie doraźnie, gdyż aplikowane zbyt często mogą doprowadzić do podrażnienia śluzówki jelita, a i przynieść odwrotny skutek (może pojawić się odruchowe zaciskanie zwieracza i zatrzymywania wydalania kału). Nadużywane mogą sprawić, że dziecko nie będzie umiało wypróżniać się w inny sposób.

Czopki glicerynowe nie mogą być używane, gdy pojawią się:

Czopki glicerynowe są dostępne bez recepty i mogą być stosowane w każdym wieku.

Jak przeciwdziałać zaparciom?

Czopki stosuje się wówczas, gdy pojawi się problem. Niemniej ważne jest, by zapobiegać zaparciom u dzieci. Co robić? Kluczowa jest:

  1. Dieta zawierająca błonnik. Warto wprowadzić do jadłospisu dziecka produkty pełnoziarniste, surowe warzywa i owoce, jogurt, maślankę i kefiry, suszone śliwki. Jednocześnie należy unikać białego: pieczywa, ryżu, makaronów, a także czekolady i bananów.
  2. Podaż płynów. Odpowiednia ilość płynów, najlepiej wody, co zmiękcza stolec.
  3. Aktywność fizyczna, która dobrze wpływa na perystaltykę jelit. Dzieci cierpiące na zaparcia często mają za mało ruchu.

To także może cię zainteresować:

Więcej o: