Czopki glicerynowe mają kształt stożka i są aplikowane doodbytniczo, by wspomóc wypróżnianie. Gdy zaaplikowany czopek się rozpuści, podrażnia dolny odcinek jelita grubego, przyśpiesza ruchy robaczkowe i wywołuje wypróżnienie.
Zawarta w czopku gliceryna:
Czopki glicerynowe stosuje się doraźnie, w celu opróżnienia odbytnicy. Zaleca się je zwłaszcza niemowlętom, małym dzieciom oraz kobietom w ciąży i po porodzie.
Czopki glicerynowe u dzieci stosuje się, gdy pojawiły się zaparcia i problemy z wypróżnianiem lub przed badaniami diagnostycznymi i zabiegami, w celu oczyszczenia jelit, jako alternatywa lewatywy.
Problemy z wypróżnianiem u niemowląt i starszych dzieci pojawiają się dość często. Na zaparcia cierpią zwłaszcza niemowlęta.
Zatwardzenia często wywołuje nietolerancja laktozy, zmiana w diecie, rozszerzanie diety, infekcja, spożycie zbyt małej ilości płynów lub inne sytuacje, które utrudniają bądź uniemożliwiają oddanie stolca.
Należy pamiętać, że w przypadku niemowląt karmionych piersią rytm wypróżnień może być bardzo różny. Przyjmuje się, że normą jest zarówno kilka stolców na dobę, jak i jeden stolec oddany w ciągu kilku dni. Ważne, by dziecko prawidłowo przybierało na wadze, a wypróżnianiu nie towarzyszyły niepokojące objawy.
Problem pojawia się, gdy maluch wypróżnia się rzadko, a próbując zrobić kupę pręży się, napina, męczy, a stolec jest twardy. Kiedy tak się dzieje, dziecko prawdopodobnie cierpi na zaparcia. Wówczas pojawiają się także:
Wówczas dziecku trzeba pomóc - szybko i skutecznie. To dlatego stosuje się czopki glicerynowe, które ułatwiają usunięcie części kału. To bezpieczna alternatywa dla leków.
Aplikację czopka glicerynowego najlepiej przeprowadzić, gdy dziecko leży na plecach lub na boku, z nogami przyciągniętymi do klatki piersiowej. Czopek i odbyt można posmarować oliwką dla niemowląt.
Aby zaaplikować dziecku czopek, najpierw należy usunąć folię w miejscu pęknięcia na czubku czopka i delikatnie rozchylić odbyt palcami. Czopek należy wsuwać do odbytu powoli i delikatnie, zaokrągloną stroną do przodu. Dobrze, gdyby dziecko było spokojne i rozluźnione (choć najpewniej będzie napinało mięśnie i zaciskało pupę, przez co aplikacja czopka będzie utrudniona). Nie trzeba wsuwać go zbyt głęboko.
Należy zaczekać, aż czopek glicerynowy się rozpuści. Efekt przeczyszczający następuje od kwadransa do godziny po zastosowaniu leku, w zależności od produktu.
Czopki glicerynowe są bezpieczne w użyciu. Należy je jednak stosować wyłącznie doraźnie, gdyż aplikowane zbyt często mogą doprowadzić do podrażnienia śluzówki jelita, a i przynieść odwrotny skutek (może pojawić się odruchowe zaciskanie zwieracza i zatrzymywania wydalania kału). Nadużywane mogą sprawić, że dziecko nie będzie umiało wypróżniać się w inny sposób.
Czopki glicerynowe nie mogą być używane, gdy pojawią się:
Czopki glicerynowe są dostępne bez recepty i mogą być stosowane w każdym wieku.
Czopki stosuje się wówczas, gdy pojawi się problem. Niemniej ważne jest, by zapobiegać zaparciom u dzieci. Co robić? Kluczowa jest:
To także może cię zainteresować: