Prawidłowe ciśnienie krwi u dziecka. Kiedy ciśnienie krwi powinno niepokoić?

Prawidłowe ciśnienie krwi u dziecka sporo mówi o jego zdrowiu. To dlatego tak ważne jest jego kontrolowanie. Zaburzenia ciśnienia krwi u dzieci zdarzają się rzadziej niż u dorosłych, a ich najczęstszą przyczyną są choroby nerek. Kiedy odchylenia powinny niepokoić?

Prawidłowe ciśnienie krwi u dziecka

U dzieci ciśnienie krwi oznacza się inaczej niż u dorosłych. Ponieważ wartości ciśnienia tętniczego są zależne od płci dziecka, wzrostu oraz wieku, za miarodajne uznaje się nie wartości bezwzględne ciśnienia tętniczego, a jego wartość centylową, określoną zgodnie z siatkami centylowymi.

Co oznaczają wartości pomiarowe ciśnienia krwi u dziecka?

Wartość ciśnienia krwi u dziecka, odczytywana z siatki centylowej, zawiera się w przedziałach:

  1. Wartości poniżej 90 centyla uznaje się za prawidłowe ciśnienie krwi u dziecka.
  2. Jeśli wartość ciśnienia krwi u dziecka mieści się w przedziale 90-95 centyl, nazywane jest ciśnieniem wysokim prawidłowym lub ciśnieniem granicznym.
  3. Uznaje się je za stan przednadciśnieniowy, który wymaga regularnej kontroli.
    Jeżeli ciśnienie krwi u dziecka przekracza 95 centyl, rozpoznawane jest nadciśnienie tętnicze.

Pomiar ciśnienia krwi u dziecka

To narzędzie diagnostyczne i jedno z podstawowych badań, które powinno być wykonywane podczas wizyty u pediatry, najrzadziej raz w roku. Co ważne, aby rozpoznać wysokie i podwyższone ciśnienie u dziecka, trzeba wykonać minimum trzy pomiary ciśnienia i wyciągnąć z nich średnią.

Niepokojące jest podwyższone lub wysokie ciśnienie krwi u dziecka, ponieważ najczęściej wiąże się z zaburzeniami funkcjonowania organizmu, a nieleczone może mieć poważne konsekwencje.

5 prostych badań, które ratują nam życie

Wysokie ciśnienie krwi u dziecka - przyczyny

Najczęstszą przyczyną nadciśnienia tętniczego u dzieci są choroby nerek, które odgrywają dużą rolę w regulacji ciśnienia krwi poprzez wpływ na gospodarkę sodową. Gdy poziom sodu obniża się, nerki wydzielają do krwi reninę, której zadaniem jest podwyższenie ciśnienia krwi do prawidłowego poziomu.

Kiedy nerki są uszkodzone i nie funkcjonują prawidłowo, renina wydzielana jest stale, a jej wysoki poziom wywołuje przewlekłe nadciśnienie tętnicze krwi u dziecka. Zdiagnozowanie wysokiego ciśnienia tętniczego u dziecka wskazuje potrzebę zbadania nerek.

Innymi przyczynami podwyższonego ciśnienia u dzieci jest:

  • zwężenie łuku aorty,
  • zespół hemolityczno-mocznicowy,
  • nadczynność tarczycy lub niedoczynność tarczycy,
  • choroby nadnerczy oraz rdzenia nadnerczy,
  • otyłość,
  • choroby ośrodkowego układu nerwowego.

Wysokie ciśnienie krwi u dziecka może również wskazywać na choroby układu sercowo-naczyniowego i chorób serca.

Nadciśnienie krwi u dziecka - leczenie

Leczenie nadciśnienia u dzieci jest różne, w zależności od przyczyny. Leczenie dzieci z pierwotnym nadciśnieniem tętniczym powinno przede wszystkim prowadzić do wyeliminowania czynników ryzyka podwyższenia wartości ciśnienia krwi. Są to: nadwaga, nadmierne spożycie soli i mała aktywność fizyczna.

Kluczowa w tej kwestii jest zmiana stylu życia, czyli:

  • przywrócenie właściwej masy ciała (schudnięcie),
  • wprowadzenie aktywności fizycznej,
  • stosowanie racjonalnej diety,
  • ograniczenie spożywania soli.

Jeżeli mimo podjętych działań dziecko wciąż ma wysokie ciśnienie krwi lub pojawiły się powikłania narządowe, wdraża się leczenie farmakologiczne.

Podwyższone ciśnienie u dzieci najczęściej jednak ma charakter wtórny. Wówczas leczenie należy zacząć od zdiagnozowania choroby podstawowej, czyli wykrycia patologii pierwotnej i jej leczenia. Najważniejsze znaczenie ma leczenie przyczynowe. Stosowanie leków jest konieczne w przypadku, gdy leczenie przyczynowe nie jest możliwe lub jest nieskuteczne.

U dzieci powinno się rozpoczynać podawanie leku w małej dawce, by nie doszło do gwałtownego spadku ciśnienia tętniczego krwi. W leczeniu nadciśnienia tętniczego krwi u dzieci stosuje się grupy leków rekomendowane do leczenia dorosłych.

Wysokie ciśnienie u dziecka - powikłania

Nieleczone lub źle leczone podwyższone i wysokie ciśnienie u dziecka może skutkować poważnymi konsekwencjami. Może dojść do powikłań, takich jak niewydolność serca, niewydolność nerek czy zmiany w siatkówce oka.

To dlatego tak ważne staje się zarówno kontrolowanie ciśnienia, zdrowy tryb życia, jak i stosowanie się do zaleceń lekarza oraz regularne przyjmowanie leków.

To także może cię zainteresować:

Więcej o: