Żołądek to narząd układu pokarmowego, którego nadrzędną rolą jest trawienie zawartych w pokarmie białek. Znajduje się w środkowej części nadbrzusza (tzw. dołek sercowy) i lewym podżebrzu. Ból żołądka lokalizuje się właśnie w tych okolicach, ale i może się rozlewać.
Przyczyny bólu żołądka u dziecka najczęściej wiążą się z:
Innymi przyczynami bólu żołądka, które zdarzają się u dzieci rzadziej, są:
Dziecko, skarżąc się na ból żołądka, ma na myśli skurczowe bóle w nadbrzuszu bądź w okolicy pępka, które odczuwa jako uciskanie, ściskanie, kłucie. Dolegliwościom, w zależności od przyczyny bólu brzucha (jak tę przypadłość określają dzieci), mogą towarzyszą takie objawy jak:
Kiedy dziecko boli żołądek, nie wolno zwlekać z interwencją. Co robić, by mu pomóc i złagodzić dolegliwości chorobowe? Co pomoże na ból żołądka? Bez względu na to, czy dolegliwość wywołana jest błędem dietetycznym, zakażeniem wirusowym czy zatruciem pokarmowym, zaleca się ostrożność, jeśli chodzi o podawanie leków przeciwbólowych, ponieważ te mogą spotęgować ból, drażniąc błonę śluzową żołądka oraz przeciwwymiotnych, ponieważ w przypadku zatrucia pokarmowego dzięki wymiotom dziecko pozbywa się z organizmu toksycznych substancji. Nie wolno tego odruchu hamować.
Dlatego przy bólu żołądka warto sięgać po domowe sposoby. I tak na bolący żołądek pomoże:
Może zdarzać się często, jednak nawet jeśli ma charakter ostry, najczęściej nie stanowi zagrożenia życia i zdrowia. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy należy zabrać dziecko do lekarza. Kiedy to zrobić?
Im młodsze dziecko, tym szybciej należy iść z nim do lekarza. Nie powinniśmy zwlekać z wizytą u specjalisty jeśli - po prostu - coś nas niepokoi.
Jeśli bóle żołądka zdarzają się często lub mają charakter przewlekły, trzeba skonsultować to z lekarzem, by zdiagnozować ich przyczynę. Zdarza się, że są to objawy chorób, które albo wymagają leczenia, albo zabiegu chirurgicznego (np. refluks żołądkowo-przełykowy.) Kiedy udać się z dzieckiem do lekarza?
To także może cię zainteresować: