Krew w moczu dziecka może świadczyć o infekcji lub chorobie, ale jej obecność w moczu może być pozorna. Mocz może się zabarwić na czerwono po zjedzeniu jakiegoś produktu, na przykład buraków czy sztucznie barwionych przekąsek albo po spożyciu niektórych leków (np. penicyliny).
O obecności krwi w moczu mówimy wówczas, gdy:
Jeżeli krew w moczu dziecka jest widoczna w moczu gołym okiem, wówczas mówimy o krwiomoczu. Mocz ma kolor czerwonawy lub herbaciany, widoczna jest w nim krew.
Jeśli obecność krwi w moczu nie jest widoczna gołym okiem, a stwierdza się ją wyłącznie podczas badania pod mikroskopem, mówimy o krwinkomoczu (erytrocyturii). Stan ten związany jest z obecnością czerwonych krwinek (erytrocytów) w moczu.
Krew w moczu dziecka może pojawić się w przebiegu:
Najczęściej są to zakażenia układu moczowego i choroby nerek.
Obecność krwi w moczu u dziecka najczęściej świadczy o zakażeniu układu moczowego. Może ono dotyczyć zarówno dolnego odcinka dróg moczowych, jak i górnego.
W przypadku podejrzenia zakażenia układu moczowego pojawiają się takie dolegliwości jak:
Krew w moczu dziecka - choroby nerek
Zdarza się, że przyczyną pojawienia się krwi w moczu jest choroba nowotworowa, guz Wilmsa, która przez dłuższy czas może rozwijać się bezobjawowo. Innymi objawami guza Wilmsa są:
Chorobą o podłożu genetycznym, która może być przyczyną pojawienia się krwi w moczu dziecka jest torbielowatość nerek. Towarzyszą jej takie dolegliwości jak przewlekłe bóle brzucha, bóle w okolicy lędźwiowej, nadciśnienie tętnicze.
Innym schorzeniem jest zespół dziadka do orzechów, anomalia naczyniowa, która polega na poszerzeniu lewej żyły nerkowej, zakleszczonej między aortą brzuszną a tętnicą krezkową górną.
Kiedy w moczu dziecka pojawi się krew bądź dadzą o sobie znać inne dolegliwości ze strony układu moczowego, trzeba zrobić badanie moczu, które może wykazać nie tylko erytrocyty w moczu, ale i inne ewentualne nieprawidłowości.
Inne badania są zlecane w zależności od podejrzewanej przyczyny krwiomoczu lub krwinkomoczu. To np.:
Zaobserwowanie czerwonego moczu u dziecka zawsze wymaga konsultacji z lekarzem. Sytuacji nie można bagatelizować, choć trzeba pamiętać, że zarówno krwinkomocz, jak i krwiomocz nie są jednostkami chorobowymi, a ich objawami.
To dlatego leczenie małych pacjentów jest ukierunkowane na przyczynę krwiomoczu lub krwinkomoczu. I tak jeśli dziecko przechodzi zapalenie układu moczowego, musi przejść antybiotykoterapię. Jeżeli jeśli zostaną u niego wykryte choroby bądź zmiany nowotworowe, często konieczna jest operacja i leczenie specjalistyczne.
Przeczytaj także: