Morfologia krwi to ogólne badanie krwi (ang. complete blood count), które polega na ilościowej i jakościowej ocenie elementów morfotycznych krwi układu czerwonokrwinkowego, układu białokrwinkowego, płytek krwi.
Morfologia krwi obejmuje m.in. takie parametry:
1. W zakresie układu czerwonokrwinkowego:
W zakres morfologii krwi nie wchodzi badanie poziomu hemoglobiny, jednak ten parametr oznaczany jest równolegle.
2. W zakresie układu białokrwinkowego:
3. W zakresie płytek krwi:
Morfologia krwi powinna być wykonywana nie tylko wówczas, gdy pojawią się niepokojące objawy, mogące wskazywać na chorobę bądź jakąś nieprawidłowość, ale zawsze w ramach rutynowych badań kontrolnych - warto ją wykonywać profilaktycznie.
Co ważne, morfologia krwi pozwala na wczesne wykrycie pierwszych niepokojących sygnałów, ponieważ wiele chorób, nawet jeśli nie daje objawów, prowadzi do nieprawidłowości w obrazie morfologicznym.
Morfologia krwi to pierwsze badanie, jakie zleca lekarz w przypadku podejrzenia choroby, jej leczenia czy kontroli terapii, ponieważ dostarcza ona wielu informacji na temat stanu zdrowia.
Wskazaniem do wykonania morfologii krwi jest:
Badanie krwi jest proste, tanie, ma duże znaczenie diagnostyczne. Dzięki uzyskanym wynikom można zdiagnozować infekcję, określić jej rodzaj (bakteryjna czy wirusowa), stan zapalny, niedokrwistość czy niedobory pierwiastków, a także różne choroby.
Aby wykonać morfologię, należy pobrać krew przez nakłucie żyły, najczęściej w zgięciu łokciowym. O czym należy pamiętać?
Na pobranie krwi należy zgłosić się na czczo, czyli nie jeść 12 godzin. Kolacja, zjedzona poprzedniego dnia, powinna być lekkostrawna. W przypadku niemowlęcia na badanie trzeba przyjść między posiłkami, po dłuższej przerwie w jedzeniu.
Na badania należy przyjść rano, najlepiej do godz. 10.00. W dniu badania nie należy brać leków, chyba że lekarz zdecydował inaczej. Należy jednak o tym poinformować laboranta. Przed pobraniem krwi należy unikać dużego wysiłku fizycznego.
Analizę krwi w laboratorium wykonują automatyczne urządzenia, a wyniki badania znajdują się na wydruku komputerowym. Ponieważ zaznaczone są na nich normy laboratoryjne, wielu pacjentom wydaje się, że może je samodzielnie zinterpretować. Zaleca się w tej kwestii ostrożność. Należy pamiętać, że:
Wniosek nasuwa się sam: wyniki morfologii i ich interpretację należy zostawić lekarzowi. Jeśli któryś z badanych parametrów krwi nasuwa podejrzenie wystąpienia schorzenia, podejmuje się kolejne kroki diagnostyczne, w zależności od rodzaju nieprawidłowości.
To także może cię zainteresować: