Glukometr - jak z niego korzystać i jaki wybrać?

Glukometr to urządzenie, dzięki któremu osoba chora na cukrzycę może szybko i skutecznie sprawdzić poziomu cukru we krwi. Sprzęt ten pomaga samodzielnie kontrolować poziom glukozy, a tym samym w odpowiednim momencie reagować na wahania cukru. Dowiedz się więcej na temat tego, jak działa to urządzenie i czym się kierować przy wyborze.

Czym jest glukometr i jak się go używa?

Glukometr służy do pomiaru poziomu cukru we krwi. Jest obowiązkowym sprzętem dla cukrzyków, którzy mogą dzięki niemu kontrolować glukozę i nie doprowadzać do niebezpiecznego spadku cukru w organizmie. Jest przenośny i nie zajmuje dużo miejsca. Badanie glukometrem jest bardzo proste - wystarczy nakłuć opuszek palca i przenieść odrobinę krwi na pasek. Po kilku sekundach na aparacie wyświetla się dokładny wynik.

Przed "pobraniem" należy dokładnie umyć ręce wodą i mydłem, nie wolno czyścić dłoni żadnym środkiem dezynfekcyjnym, np. alkoholem itp. Ważne jest również, by dokonywać pomiaru w odpowiedniej odległości od  źródeł fal elektromagnetycznych. Mogą one bowiem wpływać na dokładność wyniku.

Ze względu na mechanizm i sposób skonstruowania glukometru, badanie glukozy odbywa się za pomocą trzech metod:

 • metoda fotochemiczna, rejestruje ilość światła odbitego, zależnego od zmiany zabarwienia pola testowego
 • metoda elektrochemiczna, mierzy natężenie mikroprądu elektrycznego przepływającego przez reaktywne pole na teście paskowym
 • metoda automatyczna, kiedy aparat automatycznie odczytuje i analizuje zmiany, a potem pokazuje wynik w formie liczbowej na wyświetlaczu.

Cukrzyca u dzieci - objawy i leczenie

Kiedy stosować glukometr?

Cukrzycę nazywa się chorobą cywilizacyjną - tak wiele osób cierpi na nią w dzisiejszych czasach. Bagatelizowanie tej choroby może stanowić duże zagrożenie dla zdrowia, dlatego należy zadbać o odpowiednie leczenie. Jeśli już zostanie zdiagnozowana, mamy zaleconą dietę i ewentualne lekarstwa, musimy jeszcze pamiętać o kontroli poziomu cukru. Oczywiście najlepiej robić to samodzielnie za pomocą glukometru. Systematyczne wykonywacie pomiaru stężenia glukozy jest niezbędne w leczeniu cukrzycy. Pomaga właściwie zareagować na zbyt gwałtowne wahania poziomu cukru. Dzięki takiej samokontroli diabetyk może prowadzić normalne życie.

To przenośne narzędzie dobrze sprawdza się także w profilaktyce cukrzycy u osób, które są genetycznie obciążone tą chorobą. Przydaje się również kobietom w ciąży, którym zdiagnozowano cukrzycę ciążową. Przyszłe mamy mogą za pomocą glukometru sprawdzać poziom cukru we krwi przed i po posiłku.

Jaki glukometr wybrać i na co zwracać uwagę?

Obecnie rynek oferuje szeroki wybór glukometrów. Jednak zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego modelu, warto zapoznać się z możliwościami i rodzajami dostępnych urządzeń. Z pewnością powinniśmy zwracać uwagę na certyfikaty, które posiadają aparaty oraz na funkcjonalność korzystania - im prościej, tym lepiej. Tak samo sprawa wygląda, jeśli chodzi o potrzebną do badania ilość krwi - najlepiej, aby było jej jak najmniej. 

Przy wyborze urządzenia ważne są jeszcze parametry: 

 • jakość wykonania, 
 • wbudowana pamięć, 
 • trwałość urządzenia, 
 • zakres pomiaru, 
 • opcja wymiany urządzenia w przypadku ewentualnej awarii,
 • rozmiar wyświetlacza oraz jego czytelność (szczególnie dla osób starszych). 

Mniejszą wagę można przywiązywać do designu, koloru czy wielkości.

Są też modele, którymi możemy dokonać pobrania z innego miejsca niż opuszek palca. 

Na rynku dostępne są modele z automatycznie wysuwanym paskiem (nowsze) oraz takie, w których samodzielnie umieszcza się próbkę krwi. W przypadku tych drugich należy ostrożnie przenosić na pasek krew do badania, by nie dotknąć palcem paska. Utrzymanie w czystości paska zapewnia prawidłowy wynik badania. Zanim wybierzecie glukometr zastanówcie się nad tym, który będzie dla was lepszy. Przed użyciem urządzenia warto też dokładnie przeczytać instrukcję obsługi.

Niektóre glukometry można połączyć z komputerem, dzięki czemu otrzymamy przydatne analizy w postaci tabel lub wykresów glikemii. Te dodatkowe opcje mogą być przydatne przy prowadzeniu samodzielnej kontroli choroby.

Badanie glukometrem - normy poziomu glukozy

Jeśli już wiemy, jaki glukometr wybrać i jak z niego korzystać, aby wynik był jak najbardziej miarodajny, warto wspomnieć o normach poziomu glukozy. Na poziom cukru w naszej krwi ma wpływ wiele czynników - m.in. czas pobierania krwi. Inny wynik wykaże badanie przeprowadzone na czczo, a inny, gdy zrobimy je po spożytym posiłku. Dlatego, chcąc uzyskać jak najbardziej dokładny wynik, badanie powinno się przeprowadzić dwukrotnie.

Oto normy stężenia glukozy:

pomiar na czczo, wynik w przedziałach:

 • 70-99 mg/dL - prawidłowy poziom,
 • 100 -125 mg/dL - nieprawidłowa glikemia na czczo,
 • więcej niż 126 mg/dL - zbyt wysoki poziom cukru.

pomiar 2 godziny po spożytym posiłku, wynik w przedziałach:

 •  mniej niż 140 mg/dL - prawidłowy poziom,
 • 140-200 mg/dL - nieprawidłowa glikemia na czczo,
 • więcej niż 200 mg/dL - zbyt wysoki poziom cukru.

Warto mieć świadomość, że nawet dobre, drogie i wielofunkcyjne glukometry mogą nie być w 100% dokładne. Mogą delikatnie fałszować wynik badania (najczęściej mówi się o błędzie w granicach 10-15% w  stosunku do pomiaru przeprowadzonego w laboratorium).

Więcej o: