Domowe sposoby na kaszel - 4 sprawdzone sposoby, dzięki którym poczujesz ulgę
Co skutecznie pomaga na kaszel?
Kaszel potrafi być naprawdę uciążliwy - i to zarówno ten określany jako mokry, jak i suchy. Czasem pojawia się jako jeden z pierwszych objawów infekcji, albo jest pozostałością po przebytej chorobie, w której udało się skutecznie zaleczyć pozostałe objawy. Mimo genezy kaszlu, chcemy się go jak najszybciej pozbyć, ponieważ przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu.
Na rynku jest wiele leków, nawet bez recepty, o działaniu łagodzącym (szczególnie syropów o różnorodnych smakach). Jeśli jednak nie chcemy kupować gotowych preparatów, możemy spróbować domowych sposobów na kaszel, które równie dobrze radzą sobie z tą dolegliwością i są naturalne.
Domowe sposoby na kaszel - 4 najlepiej działające
Sposób 1 - nawilżanie powietrza
W przypadku napadów kaszlu warto zadbać o otoczenie i powietrze, którym oddychamy. Ciepłe i suche powietrze bardzo często przyczynia się do trudnego do opanowania ataku kaszlu. Aby łagodzić uciążliwe napady, powinniśmy regularnie nawilżać pomieszczenia. Bardzo przydatny okaże się tu nawilżacz powietrza - ostatnio bardzo popularne urządzenie. Zdaniem lekarzy laryngologów, nie tylko zakup gotowej maszyny przyczyni się do utrzymania odpowiedniego powietrza w pokojach. Równie dobrze sprawdzi się odpowiednia roślinność lub...akwarium. Akwarium, najlepiej o powierzchni co najmniej kartki A4, to idealne miejsce na piękne, wodne, rośliny, szykowny element dekoracyjny i nawilżający powietrze.
Sposób 2 – inhalacje + oklepywanie
Często w początkowej fazie rozwoju infekcji pojawia się pokasływanie lub suchy kaszel, który z czasem się nasila. Na taki "chorobowy" początek mamy dla was sposób, który idealnie sprawdzi się w przypadku dzieci i dorosłych. Zanim wybierzemy się do apteki po torebkę leków, przygotujmy domowe inhalacje. Zastosowanie inhalacji pomoże nawilżyć błonę śluzową dróg oddechowych, a to korzystnie wpłynie na zmniejszenie i złagodzenie odruchu kaszlu.
Jeszcze skuteczniej zadziałają inhalacje w połączeniu z oklepywaniem pleców - klepanie ułatwi odrywanie flegmy. Plecy oklepujemy dłonią - najlepiej złożoną w "łódeczkę", a czynność tę powtarzamy kilka razy.
Inhalacje możemy wzbogacić i uprzyjemnić, stosując różnorodne, najlepiej naturalne olejki eteryczne. Na rynku dostępnych jest wiele zapachów - od najbardziej popularnego eukaliptusowego, przez miętowy, drzewo herbaciane, sosnę, przez lawendę, a na majerankowym i rumiankowym kończąc, czyli każdy znajdzie coś dla siebie. A jeśli nie jesteście zwolennikami olejków, możecie do miski pełnej gorącej wody dodać kilka łyżek soli i taki "napar" postawić obok siebie (w przypadku dzieci - można miskę postawić obok ich łóżeczka, pamiętając, by dziecko nie wylało wody i się nie poparzyło). Aby zwiększyć skuteczność takiej inhalacji, warto również zarzucić na głowę ręcznik i wdychać parę unoszącą się nad miską. Pamiętaj, by podczas inhalacji zamknąć oczy i zachować odpowiednią odległość od parującej wody, by nie oparzyć się wrzątkiem.
Jeśli nie jesteście zwolennikami olejków oraz miski z wodą, możecie użyć nebulizatora. Wtedy wystarczy nalać do pojemniczka roztwór soli fizjologicznej i wdychać parę, używając maseczki.
Sposób 3 - Bańki
Kolejnym, znanym od wieków, sposobem na kaszel, są bańki. Tę metodę walki z kaszlem znają nasze prababcie i wielokrotnie leczyły nimi przeziębienia. Stawianie baniek ma korzystny wpływ na układ odpornościowy, który im mocniejszy i silniejszy, tym lepiej broni się przed wszelkimi infekcjami bakteryjnymi i wirusowymi. Bańki stawia się najczęściej na plecach i na klatce piersiowej, najlepiej co 2 dni. Lepiej unikać stawiania ich w pobliżu nerek i kręgosłupa. Obecnie w sklepach lub aptekach dostępne są bańki wykonane ze szkła i gumy - te drugie są szczególnie polecane w przypadku osób początkujących.
Sposób 4 - Syropy na kaszel
Oprócz inhalacji i baniek, w leczeniu kaszlu niezastąpione są syropy. Syropy łagodzą kaszel, hamują odruch kaszlu i ułatwiają odkrztuszanie zalegającej wydzieliny. W dodatku, w zależności od naszych preferencji, możemy wybrać ulubiony smak syropu (jeśli będzie oczywiście odpowiedni do rodzaju kaszlu).
Oto kilka znanych przepisów na syropy domowej roboty:
- syrop z cebuli - najpopularniejszy syrop wykonywany przez nasze babcie i mamy. Pomaga zarówno w kaszlu mokrym, jak i suchym. Cebula jest bogata w naturalne olejki, działające bakteriobójczo. Aby przygotować syrop z cebuli, wystarczy pokroić 2 cebule w drobne kawałki, dodać cukier lub miód (około 1/3 szklanki), wyciśnięty sok z cytryny, ewentualnie odrobinę czosnku, następnie całość dobrze wymieszać i zamknąć w szklanej butelce na kilkanaście godzin. Po upływie tego czasu można podawać choremu, najlepiej 3 razy w ciągu doby.
- syrop z buraków - do jego przygotowania potrzebujemy sporej wielkości buraka ćwikłowego. Buraka obieramy ze skóry, kroimy, dodajemy do niego 4-5 łyżeczek cukru i wkładamy w suche miejsce na 24 godziny. Po upływie tego czasu przecedzamy roztwór do butelki, z której następnie możemy wydzielać dawki dla chorego.
- syrop z cytryny z dodatkiem czosnku - jeśli lubicie smak czosnku, z pewnością docenicie jego atuty - zarówno smakowe, jak i lecznicze. Przygotowanie syropu polega tu na ugnieceniu dwóch ząbków czosnku, do których dolewa się świeżo wyciśnięty sok z dwóch lub trzech cytryn, a także dodaje 3-4 łyżki miodu. Całość należy wymieszać i dodać około 2 szklanki wody. Syrop pozostawiamy na 48 h i jest gotowy do podania!
-
Szkoły zamknięte do końca roku szkolnego? Rodzice: To może wyrządzić dzieciom krzywdę
-
Kiedy zaczynają się wakacje? MEN: Dzisiaj trudno powiedzieć, jaką będziemy mieli sytuację w czerwcu w lipcu czy sierpniu
-
Mama 22 dzieci była w ciąży bez przerwy przez ponad 16 lat. "Najkrótszy poród trwał 45 minut"
-
Czy warto walczyć o powrót do szkoły? Sławomir Broniarz: Nie ma powodu, aby dla próbnej matury ryzykowali zdrowie
-
Kiedy wracamy do szkoły 2021? Andrusiewicz: "Na pewno teraz nie może zapaść decyzja o powrocie wszystkich dzieci do szkół"
- Płaskostopie - poznaj rodzaje i przyczyny deformacji, a także skuteczne ćwiczenia stóp
- Złudzenie optyczne, czyli jak mózg potrafi nas oszukać
- Alergia na roztocza - jakie są objawy i co można zrobić? Czy można się odczulić?
- Mama uczy córkę, że dziewictwo nie istnieje. Wideo obejrzało ponad 2 miliony ludzi. Ma w tym ważny powód
- "Sklepy cynamonowe" Brunona Schulza - szczegółowe streszczenie lektury i główne motywy