Grypę żołądkową, zwaną także jelitówką, najczęściej wywołują rotawirusy (ich nazwa pochodzi od wyglądu wirusa, którego cząsteczka, oglądana pod mikroskopem elektronowym, przypomina koło - z łac. "rota" oznacza koło).
Choć na grypę żołądkową wywołaną przez rotawirusy może zachorować każdy, jej ofiarami najczęściej są niemowlęta i dzieci do drugiego roku życia. Najwięcej zachorowań odnotowuje się od stycznia do kwietnia. Jest bardzo zaraźliwa, ponieważ rotawirusy przenoszą się:
Grypą żołądkową można zarazić się zarówno od osoby chorej, która jeszcze nie zdradza jej objawów (choroba rozwija się do trzech dni), jak i od ozdrowieńca. Drobnoustroje wnikają do organizmu i namnażają się w przewodzie pokarmowym, uszkadzając jego śluzówkę. A chory (także zanim wystąpią objawy choroby), wraz ze stolcem wydziela duże ilości cząstek wirusa, co jest źródłem zakażenia dla innych.
Dolegliwości chorobowe najczęściej ustępują w ciągu kilku dni, ale ponieważ choroba ma gwałtowny przebieg - biegunka i wymioty są uporczywe - szybko może dojść do odwodnienia. To największe zagrożenie związane z grypą żołądkową. Im mniejsze dziecko, tym ryzyko odwodnienia jest większe.
Choroba jest groźna dla niemowląt i małych dzieci także dlatego, że pierwsze zakażenie ma najbardziej ostry przebieg. Kolejne mogą przebiegać nawet bezobjawowo. Dzieje się tak, gdyż przebycie wirusowego zakażenia przewodu pokarmowego chroni przed ponownym zakażeniem, ale wyłącznie przed takim samym typem wirusa.
Powrót do zdrowia po jelitówce trwa mniej więcej dwa tygodnie, ponieważ właśnie tyle trwa odbudowa komórek wyścielających jelito cienkie, które zostały uszkodzone przez wirusy.
To:
Zdarza się, zwłaszcza u dzieci, że dochodzi do zapalenia gardła, pojawiają się objawy infekcji górnych dróg oddechowych.
Grypy żołądkowej tak naprawdę się nie leczy. Działania mają jedynie złagodzić objawy i zapobiec odwodnieniu organizmu. Szczególnie zagrożone są nim dzieci. Co zatem robić?
Ważne, by podawać płyny - często, w małych ilościach. Najlepiej sprawdzi się woda.
Po konsultacji z lekarzem można uzupełnić płyny i elektrolity, podając preparaty do rozcieńczania wodą, dostępne w aptece. Dziecku warto także podać probiotyki, czyli "dobre bakterie", zawierające bakterie kwasu mlekowego. Na gorączkę pomoże paracetamol lub ibuprofen. Lekarz może też zalecić środki przeciwbiegunkowe czy przeciwwymiotne, których nie należy stosować na własną rękę.
Ponieważ biegunce towarzyszą wymioty i brak apetytu, dziecko nie chce jeść. O jedzeniu nie można jednak zapominać, malucha karmionego piersią trzeba przystawiać jak najczęściej, a starszakom podawać:
Starszym dzieciom w czasie grypy żołądkowej najlepiej nie podawać mleka.
Zdarzają się sytuacje, które są niepokojące i groźne. Kiedy udać się z dzieckiem do lekarza?
Niestety zdarza się, że niemowlęta i małe dzieci z powodu zachorowania na grypę żołądkową trafiają do szpitala. Przyczyną jest odwodnienie. Wówczas maluchom podaje się kroplówki, które uzupełniają niedobór płynów i elektrolitów.
Przestrzegać zasad higieny - częste mycie rąk, zwłaszcza po wyjściu z toalety, przed jedzeniem czy po przyjściu do domu, to podstawa.
Dbać o odporność - racjonalną dietą, aktywnością fizyczną na świeżym powietrzu i higienicznym sposobem życia.
Szczepić niemowlęta. Szczepienia przeciwko rotawirusom zaleca się wszystkim niemowlętom, od szóstego do 24. tygodnia życia. Nie podaje się ich dzieciom w późniejszym wieku.
To także może cię zainteresować: