O biegunce u dziecka mówimy wtedy, gdy maluch kilka razy w ciągu dnia oddaje wodnisty stolec o kwaśnym zapachu. W kale można znaleźć niestrawiony pokarm, a także śluz i krew.
Biegunce często towarzyszą:
Biegunka u dziecka może mieć postać:
Biegunka u dziecka może mieć wiele przyczyn. I tak przyczyną biegunki ostrej u dziecka może być:
Przyczyną biegunki przewlekłej u dziecka może być:
Biegunkę leczy się różnymi sposobami, w zależności od przyczyny oraz towarzyszących jej objawów. Inaczej postępuje się w przypadku biegunki o podłożu wirusowym, a inaczej, gdy winę za nią ponosi alergia. Leczenie biegunki zależy także od wieku dziecka i ogólnego stanu dziecka.
Gdy dziecko zmaga się z biegunką, warto podawać mu probiotyki, które zawierają bakterie kwasu mlekowego, pomagające przywrócić naturalną florę bakteryjną jelit, a i usunąć drobnoustroje chorobotwórcze. Dzieciom nie podaje się (chyba, że lekarz zdecyduje inaczej) leków hamujących biegunkę (węgla lekarskiego i innych preparatów przeciwbiegunkowych), ponieważ uniemożliwia to wydalenie toksyn.
Leczenie biegunki powinno polegać na uzupełnianiu utraconych płynów. Dlatego zawsze należy dbać o to, by dziecko piło ich odpowiednią ilość: po trochu, małymi porcjami. W przeciwnym wypadku może dojść do odwodnienia, które jest niebezpieczne. Im dziecko jest młodsze, tym większe ryzyko odwodnienia. Ważne, by dziecko nie piło soków, a wodę niegazowaną lub napary (mięta, koper, rumianek, suszone jagody). Ponieważ biegunce towarzyszy brak apetytu, ale wiadomo, że jedzenie przyspiesza regenerację przewodu pokarmowego, dziecku warto gotować marchwiankę (zupa z rozgotowanej marchewki), kisiel czy kleik ryżowy. Po konsultacji z lekarzem można również podawać płyny nawadniające dostępne w aptece.
Są sytuacje, które wymagają natychmiastowej konsultacji lekarskiej, ponieważ biegunka, zwłaszcza u małego dziecka, może być bardzo niebezpieczna. Z maluchem mającym biegunkę należy jechać do szpitala lub wezwać lekarza, gdy:
To także może cię zainteresować: