Erytrocyty to czerwone krwinki krwi (gr. erythros - czerwony, kytos - komórka). Za ich czerwony kolor odpowiada hemoglobina. Dzięki niej erytrocyty mogą wypełniać swoją nadrzędną funkcję, jaką jest transportowanie tlenu w układzie krwionośnym, czyli przenoszenie go z płuc do tkanek organizmu (tlen wiąże się z hemoglobiną).
Erytrocyty swoim wyglądem przypominają dysk, ponieważ są okrągłe, spłaszczone w środku i mają wklęśnięcia po obu stronach. Są małe - ich średnica wynosi około siedmiu mikrometrów, a grubość - mniej więcej dwa mikrometry. Po raz pierwszy zostały opisane w XVII w. przez przyrodnika Antonie van Leeuwenhoeka.
Czerwone krwinki wytwarzane są w szpiku kostnym, znajdującym się w nasadach kości długich i kościach płaskich. Aby ich proces produkcji i rozwoju przebiegał prawidłowo, niezbędne są takie substancje, jak:
Krwinki czerwone nie mają jądra komórkowego, żyją około 120 dni. Po tym czasie są niszczone w śledzionie (co ciekawe za życia płodowego w śledzionie są produkowane). Aby zachowana była równowaga, organizm nieustannie produkuje nowe erytrocyty, zastępując nimi te, które uległy zniszczeniu. Niemniej ilość erytrocytów w organizmie człowieka może się zmieniać - zależy to od wielu czynników, ale i sytuacji, takich jak miejsce pobytu i panujące tam ciśnienie.
Krwinki czerwone spełniają w organizmie kilka ważnych funkcji. Ich głównym zadaniem jest transportowanie tlenu z płuc do całego organizmu, ale również:
Czerwone krwinki w wynikach morfologii oznaczane są jako RBC (red blood cells). Normy erytrocytów zależą od płci, wieku i diety pacjenta. I tak można przyjąć, że:
Trzeba podkreślić, że dla dzieci wartości prawidłowe zmieniają się wraz z wiekiem.
Wykonując morfologię, zanim zaczniemy interpretować wyniki samodzielnie, warto pamiętać o kilku rzeczach. Na przykład o tym, że:
Jeśli chodzi o badanie czerwonych krwinek RBC to nie wszystko. Innymi parametrami dotyczącym erytrocytów są:
W badaniach oznacza się również hemoglobinę.
Jeśli wyniki krwi wskażą zaniżoną (poniżej normy) liczbę czerwonych krwinek, mamy do czynienia z erytrocytopenią, co świadczy o niedokrwistości, czyli anemii, ale może również wskazywać na przewodnienie.
Przyczyn anemii jest wiele, najczęściej odpowiada za nią:
Objawami anemii najczęściej są:
Zwiększona (powyżej normy) liczba czerwonych krwinek to erytrocytoza. Przyczyną nadkrwistości najczęściej jest:
Niekontrolowany wzrost ilości krwinek czerwonych przekracza górną granicę normy kilkukrotnie. Czerwienica prawdziwa czasem przeistacza się w przewlekłą białaczkę szpikową.
Erytrocyty mogą znajdować się również w moczu. Jego krwisty kolor wskazuje na krwiomocz, a ich obecność w badaniu ogólnym moczu - na krwinkomocz.
To także może cię zainteresować: