Żółtaczka typu B (WZW B), czyli wirusowe zapalenie wątroby typu B, jest chorobą wątroby, wywołaną przez wirusy HBV (hepatitis B virus). Kiedyś nazywana żółtaczką wszczepienną, ze względu na najczęstszą drogę, jaką dochodzi do zakażenia.
Wirus HBV, odpowiedzialny za WZW typu B, dostaje się do organizmu przez bezpośredni kontakt uszkodzonego naskórka lub błon śluzowych z zakażoną krwią czy płynami ustrojowymi. Aby doszło do zakażenia, wystarczą śladowe ilości krwi. Następnie białka wirusowe namnażają się w błonie komórek wątroby, co może:
Okres wylęgania wirusowego zapalenia wątroby typu B wynosi dwa-trzy miesiące.
Wirus HBV przenoszony jest poprzez kontakt z krwią oraz płynami ustrojowymi zakażonej osóby, stąd do zakażenia WZW typu B najczęściej dochodzi podczas zabiegów wykonywanych w placówkach medycznych i niemedycznych, w kontakcie ze skażonymi, źle sterylizowanymi narzędziami. To dlatego czynnikami ryzyka są:
Do zachorowania na WZW B może dojść także innymi drogami, np. podczas:
Objawy wirusowego zapalenia wątroby typu B zależą od tego, ile wirusów znajduje się w organizmie oraz od tego, jak sprawnie działa układ odpornościowy. Choć zdarza się, że choroba przebiega bezobjawowo, to jednak najczęściej w początkowym stadium objawy są grypopodobne, takie jak:
Towarzyszą im najczęściej dolegliwości ze strony układu pokarmowego:
Objawy WZW typu B w stadium zaawansowanym to:
Zdarza się, że żółtaczka typu B przechodzi w fazę przewlekłego zapalenia wątroby. Wówczas, choć objawy chorobowe ustępują, wirusy HBV wciąż zakażają komórki wątroby. Konsekwencją może być np. jej marskość bądź choroba nowotworowa.
Zdiagnozowanie żółtaczki typu B jest oparte na wywiadzie lekarskim oraz badaniach, takich jak:
Nie istnieje terapia, która pozwoliłaby na wyeliminowanie i pozbycie się wirusa HBV z organizmu. Dlatego żółtaczkę typu B leczy się objawowo w przebiegu ostrym i skupia się na kontroli obecności wirusa w przebiegu przewlekłym.
Ostre wirusowe zapalenie wątroby ma charakter objawowy i najczęściej przebiega w warunkach szpitalnych na oddziale chorób zakaźnych. Zalecenia w ostrym zapaleniu wątroby to:
W przypadku przewlekłego zapalenia wątroby typu B stosuje się leki, które ograniczają namnażanie się wirusa w organizmie. To ważne i konieczne, by nie doszło do marskości wątroby lub raka wątrobokomórkowego.
Czy przed żółtaczką typu B można się chronić? Zakażeniu wirusem HBV, wywołującym WZW typu B, można zapobiegać poprzez szczepienia ochronne. Poddawane są im np. obowiązkowo wszystkie noworodki (pierwsza dawka jest podawana przed wyjściem ze szpitala, a kolejne - zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych).
Nie mniej ważne jest, by korzystając z usług kosmetyczek, fryzjerów, tatuażystów czy dentystów wybierać gabinety o dobrej opinii, gdzie przestrzegane są zasady prawidłowego wykonywania procedur (medycznych i niemedycznych).
Ważne jest także, by nie pożyczać od nikogo, a i nie użyczać swoich przedmiotów do higieny osobistej. Kluczowe znaczenie ma unikanie przypadkowych stosunków seksualnych bez zabezpieczenia.
Żółtaczka typu B (WZW B) nie przenosi się poprzez:
To także może cię zainteresować: