Astma oskrzelowa u dzieci: przyczyny, objawy, leczenie
Co to jest astma i jakie są jej przyczyny?
Astma oskrzelowa, inaczej dychawica oskrzelowa, to przewlekła zapalna choroba dróg oddechowych, która objawia się trudnościami w oddychaniu. Co je wywołuje?
Oskrzela dziecka chorego na astmę oskrzelową są nadwrażliwe na różne czynniki. Te drażnią drogi oddechowe, co prowadzi do nawracających napadów duszności i kaszlu. Przyczyną są zwężenia dróg oddechowych wskutek obrzęku błony śluzowej wyścielającej oskrzela i skurcz mięśni otaczających ścianę dróg oddechowych.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na astmę choruje ponad 300 mln ludzi na świecie. W Polsce zapada na nią więcej dzieci niż dorosłych, a choroba pojawia się coraz częściej (także u niemowląt). W okresie przedszkolnym najczęściej chorują na nią chłopcy, z kolei po okresie dojrzewania - dziewczynki.
Astma oskrzelowa może mieć różne nasilenie. U dzieci ma ona najczęściej charakter epizodyczny (napadowy), o nasileniu lekkim i umiarkowanym. Co ważne, objawy mogą ulegać zmianom.
Astma oskrzelowa - przyczyny
Jednoznaczna przyczyna astmy oskrzelowej nie jest znana. Zakłada się, że choroba rozwija się najczęściej wskutek:
- czynników genetycznych (jeśli rodzice chorują na AZS, astmę lub mają alergię - ryzyko pojawienia się astmy u dziecka wzrasta)
- czynników środowiskowych (palenie przez matkę papierosów w ciąży, gdy dziecko jest biernym palaczem, częste infekcje wirusowe dróg oddechowych, zanieczyszczenie środowiska)
Bywa, że przyczyną jest kompilacja powyższych czynników.
Objawy astmy u dzieci
To najczęściej:
- kaszel, najczęściej suchy i męczący, pojawiający się nocą i rano,
- trudności w oddychaniu,
- płytki oddech,
- uczucie ucisku w klatce piersiowej,
- świszczący oddech,
- nawracające zapalenia oskrzeli,
- napady duszności, które zwykle pojawiają się po wysiłku fizycznym.
Nie wszystkie objawy muszą występować jednocześnie, najczęściej mają charakter napadowy, mogą się nasilać - po wysiłku, w stresie, przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych czy wskutek kontaktu z czynnikiem drażniącym.
Tylko w przypadku ciężkiego przebiegu choroby objawy astmy oskrzelowej utrzymują się i nieustannie pogarszają komfort życia.
Astma oskrzelowa - diagnostyka
Jeśli dziecku zaczynają dokuczać objawy mogące wskazywać na astmę, trzeba udać się z nim do lekarza rodzinnego. Jeśli ten uzna, że wskazana jest dalsza diagnostyka, skieruje dziecko na konsultacje do alergologa lub pulmonologa. Specjalista przeprowadzi wywiad, zbada dziecko, a także podda je badaniom, takim jak:
- spirometria - badanie określające czynność płuc i oskrzeli,
- pomiar szczytowego przepływu wydechowego (PEF) - ocena maksymalnego przepływu powietrza przez drogi oddechowe,
- RTG klatki piersiowej - by stwierdzić o ocenić zmiany w oskrzelach i płucach, a także wykluczyć inne choroby,
- testy prowokacyjne (test prowokacji oskrzeli) - by ocenić stopień nadreaktywności oskrzeli,
- testy alergiczne: skórne i badanie krwi.
Astma oskrzelowa - leczenie
Astma oskrzelowa jest chorobą nieuleczalną, a jej leczenie ma charakter objawowy i zapobiegawczy. Najczęściej polega na leczeniu farmakologicznym, czyli podawaniu leków rozszerzających oskrzela, gdy wystąpią objawy choroby.
Ważne, by dziecko było pod stałą kontrolą lekarza i stosowało się do jego zaleceń. Dzięki regularnemu zażywaniu leków objawy astmy nie będą utrudniały życia.
Leki, jakie podaje się choremu na astmę, to:
- leki kontrolujące (przyjmowane regularnie, najczęściej wziewnie, by zapobiegać nagłym skurczom oskrzeli i napadom astmy; mają działanie przeciwzapalne). Nie każde dziecko musi je przyjmować.
- leki łagodzące objawy astmy, czyli rozkurczowe, rozszerzające oskrzela. Dzięki nim łatwiej się oddycha. Stosuje się je w razie konieczności, czyli gdy pojawią się objawy astmy (np. duszności).
Choć wyleczenie astmy nie jest możliwe, można ją z powodzeniem kontrolować. Ta choroba nie oznacza walki o każdy oddech, można z nią normalnie żyć i funkcjonować. Wiele dzieci wyrasta z astmy oskrzelowej w wieku szkolnym. Ponieważ zdarza się jednak, że objawy choroby mogą powrócić, zawsze trzeba mieć w domu lek rozkurczowy, by móc go użyć w razie konieczności.
To także może cię zainteresować:
-
Szkoły zamknięte do końca roku szkolnego? Rodzice: To może wyrządzić dzieciom krzywdę
-
Czy warto walczyć o powrót do szkoły? Sławomir Broniarz: Nie ma powodu, aby dla próbnej matury ryzykowali zdrowie
-
Mama 22 dzieci była w ciąży bez przerwy przez ponad 16 lat. "Najkrótszy poród trwał 45 minut"
-
Kiedy zaczynają się wakacje? MEN: Dzisiaj trudno powiedzieć, jaką będziemy mieli sytuację w czerwcu w lipcu czy sierpniu
-
Obowiązkowe lektury egzamin ósmoklasisty 2021. Zostało dziewięć pozycji [TERMINY]
- Niedziele handlowe 2021. Czy 28 lutego sklepy są otwarte?
- Trzy słowa, kategoria: film animowany. Rozpoznasz, o jaki tytuł pytamy?
- Płaskostopie - poznaj rodzaje i przyczyny deformacji, a także skuteczne ćwiczenia stóp
- Złudzenie optyczne, czyli jak mózg potrafi nas oszukać
- Alergia na roztocza - jakie są objawy i co można zrobić? Czy można się odczulić?