Wirusowe zapalenie wątroby jest wywoływane przez wirusy hepatotropowe: HAV, HBV, HCV, HDV, HEV oraz wirusy innych chorób, które również powodują uszkodzenia w obrębie tego narządu, m.in.: CMV - wirus cytomegalii, EBV - wirus mononukleozy zakaźnej, VZV - ospy wietrznej i półpaśca, adenowirusy, wirus grypy, HSV 1 i HSV 2 - opryszczki zwykłej. Obecnie znamy 7 rodzajów wirusowego zapalenia wątroby: A, B, C, D, E, F i G. W przypadku różnych odmian tej choroby inne są drogi przenoszenia się wirusa, okres do wystąpienia symptomów, ryzyko nosicielstwa, objawy i powikłania. Nie wszystkie typy wirusowego zapalenia wątroby można całkowicie wyleczyć. Przed WZW A i WZW B można się zaszczepić.
Potocznie wirusowe zapalenia wątroby kojarzone bywa z nazwą żółtaczka, choć to termin nazywający tylko charakterystyczne zażółcenie białek oczu, skóry oraz błon śluzowych, które może mieć związek z różnymi chorobami i nie zawsze występuje przy WZW. Objaw ten pojawia się, gdy poziom bilirubiny we krwi jest zbyt wysoki. Bilirubina jest normalnym produktem rozpadu czerwonych krwinek, który w zdrowym organizmie jest przetwarzany przez wątrobę, przenoszony do nerek i wydalany. Gdy praca wątroby jest zaburzona bilirubina gromadzi się we krwi.
WZW typu A - nazywane kiedyś potocznie "żółtaczką pokarmową" lub "chorobą brudnych rąk", jest wywoływane przez wirusa HAV. W tej chorobie najczęściej nie występuje objaw zażółcenia oczu i skóry, ale rzeczywiście można się nią zarazić poprzez "brudną" (zakażoną) wodę i pożywienie. Wirus HAV przenosi się wraz z kałem osób zakażonych. Może znajdować się w kostkach lodu podawanych do napojów lub na niedokładnie umytych warzywach.
U dzieci do 6. roku życia choroba nie daje często żadnych objawów. U starszych objawami WZW A są ból brzucha, brak apetytu, biegunka, nudności i wymioty, podobnie jak przy grypie - bóle gardła i stawów, gorączka, a także ciemna barwa moczu i żółtaczka. Leczenie polega na przestrzeganiu lekkiej diety i odpoczynku. W krajach gdzie podstawowe zasady higieny nie są standardem, ryzyko zakażenia jest duże. Warto o tym pamiętać przygotowując się do wakacyjnych wyjazdów. Po przebyciu WZW A zyskujemy odporność na całe życie.
WZW typu B - wywołane przez wirus HBV nazywane było kiedyś "żółtaczką wszczepienną". Do zakażenia dochodzi najczęściej drogą krwiopochodną np. podczas przetaczania krwi lub pozyskiwanych z niej preparatów zakażonych wirusem lub przez zakażone narzędzia używane do różnych zabiegów (przeprowadzanych w placówkach medycznych lub gabinetach kosmetycznych). Objawy WZW B mogą być bardzo różne, często przypominają WZW A lub grypę żołądkową. W 10% przypadków chory nie wie, że został zakażony i WZW B przechodzi w formę przewlekłą, w której uszkodzeniu ulega wątroba.
WZW typu C - wywołane przez wirus HCV jest najczęstszą formą WZW w krajach rozwiniętych. W Polsce problemem są wciąż pojawiające się zakażenia szpitalne i przenoszenie choroby z matki na dziecko podczas porodu. Choroba ta atakuje podstępnie, gdyż przez długi czas może nie dawać objawów. U 80% zakażonych choroba rozwija się i przechodzi w stan przewlekły. Nie możemy się zabezpieczyć przed zakażeniem szczepionką.
WZW typu D - wywoływane jest przez wirus HDV i współwystępuje razem z WZW B, choć tej choroby nie odnotowano w Polsce u dzieci.
WZW typu E - nie odnotowany w Polsce, występuje w krajach rozwijających się, gdzie źródłem zakażenia może być skażona woda pitna.
W przypadku wirusów HAV i HEV, czyli odpowiedzialnych za WZW A i WZW E wirus przedostaje się wraz z resztkami kału zakażonej osoby, którymi może być zanieczyszczone woda i produkty spożywcze lub sprzęty, z których korzystają inni np. toaleta.
Do zakażeń wirusami HBV, HCV, HDV dochodzi, gdy wirus ma bezpośredni dostęp do krwi: podczas operacji chirurgicznych i zabiegów dentystycznych a także w salonach kosmetycznych lub pracowniach tatuażu i piercingu oraz tzw. drogą wertykalną, czyli w trakcie ciąży i porodu, gdy wirus jest przekazywany od matki do dziecka.
Wirusami HBV i HCV można się zarazić przez niezabezpieczone stosunki seksualne. Wirusy te są znacznie bardziej zakaźne niż HIV, choć to ryzyko jest lepiej zakodowane w powszechnej świadomości.
Szczepionka przeciwko wirusowi HAV (odpowiedzialnemu za zapalenia wątroby typu A) jest szczepionką zalecaną, szczególnie dzieciom uczęszczającym do żłobka i przedszkola lub często podróżującym za granicę. Zabezpiecza ona przed zakażeniem na około 20 lat, później trzeba szczepienie powtórzyć.
Szczepienie przeciw WZW typu B jest obowiązkowe i bezpłatne. Pierwsza dawkę dzieci otrzymują tuż po urodzeniu, kolejną w 2. miesiącu życia, a trzecią w wieku 7 miesięcy. Odpłatnie mogą się zaszczepić dorośli, którzy nie byli objęci programem szczepień w dzieciństwie. Warto o tym pomyśleć przed planowanymi zabiegami.
Niestety nie mamy szczepionek chroniących przed innymi typami wirusów, powodującymi WZW. Ważne jest odpowiedzialne podejście do profilaktyki tych chorób.
Na WZW A w Polsce chorują najczęściej dzieci w wieku 10-14 lat. Bardziej narażone są osoby przebywające w dużych skupiskach ludzi, mogące mieć niezamierzony kontakt z nieczystościami, np. w szkołach, w szpitalach, na wakacyjnych obozach i nieprzestrzegające rygorystycznie zasad higieny.
Dzięki wprowadzeniu od 1996 roku obowiązkowych szczepień przeciwko WZW B dla noworodków udało się znacznie zmniejszyć liczbę zachorowań wśród dzieci, choć nie wyeliminowano ich całkowicie. Do zakażenia wirusami HBV i HCV znacznie częściej dochodzi u nastolatków niż u młodszych dzieci. Osoby w wieku 16-19 lat częściej podejmują różne ryzykowne zachowania - decydują się na tatuaże wykonywane w nieodpowiednich warunkach sanitarnych, eksperymentują z narkotykami wstrzykiwanymi dożylnie, czy uprawiają seks bez zabezpieczenia w postaci prezerwatywy.