Kurzajka - co to takiego i jak się jej pozbyć? Czy kurzajka boli?

Kurzajka, która najczęściej pojawia się na palcach i dłoniach, zdecydowanie nie dodaje uroku. To problem estetyczny, którego trudno się pozbyć. Próby usunięcia kurzajki nie zawsze są skuteczne - leczenie najczęściej jest nie tylko długotrwałe, ale i niezadowalające.

Kurzajka - co to takiego?

Kurzajka, czyli brodawka zwykła, to zmiana skórna, która powstała w wyniku zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV - Human Papilloma Virus). Jest twardym wykwitem o nierównej powierzchni i grudkowatym charakterze. Ma średnicę od kilku do kilkunastu milimetrów.

Kurzajki najczęściej pojawiają się na dłoniach i palcach, ale również na stopach czy innych częściach ciała. Nie swędzą i nie powodują dolegliwości bólowych, chyba że zlokalizowane są na paznokciu i uciskają jego płytkę bądź pojawią się na stopie - wówczas utrudniają chodzenie.

Z problemem kurzajek boryka się wiele osób. Są powszechne, ponieważ wirusem HPV można zarazić się szybko i niemal wszędzie - przez kontakt z zainfekowaną osobą lub z przedmiotem, którego dotykała.

Zdarza się, że kurzajka znika samoistnie, ponieważ szybko rozprawia się z nią układ immunologiczny. Bywa jednak, że nawet leczona wraca i długo nie daje się usunąć. Dlaczego? Brodawczaki mają nie tylko tendencję do nawracania, ale i rozsiewania się. Wystarczy rozdrapać kurzajkę, by przenieść ją w nowe miejsce na skórze.

Czy da się przesadzić z myciem rąk? [NaZdrowie]

Kurzajka - od czego powstaje?

Do zakażenia wirusem, który manifestuje się pojawieniem się kurzajki, dochodzi przez kontakt z nosicielem wirusa w sposób:

  1. bezpośredni - np. przez kontakt z dłonią,
  2. pośredni - przez kontakt z przedmiotami, na których przetrwały wirusy.

Do zakażenia może dojść wszędzie, ale miejscami podwyższonego ryzyka są sale gimnastyczne, baseny, szatnie, centra handlowe.

Szacuje się, że wirusem zarażona jest co dziesiąta osoba. Ponieważ od momentu zakażenia HPV do pojawienia się pierwszej kurzajki może upłynąć nawet kilka miesięcy, w tym czasie nosiciel może zarażać inne osoby.

Co istotne, kontakt zdrowej skóry z wirusem nie zawsze kończy się infekcją i owocuje kurzajką. Dzieje się tak, gdy wirus trafi na uszkodzony naskórek, a układ immunologiczny jest osłabiony i nie jest w stanie odpowiednio zareagować.
Kurzajką może zakazić się absolutnie każdy, bez względu na wiek. Szczególnie zagrożone są osoby ze szwankującym układem immunologicznym. To dlatego tak ważne jest, by wspierać odporność, ale także przestrzegać zasad higieny. Mycie rąk, zwłaszcza po przyjściu do domu czy przed jedzeniem, to podstawa. Zawsze należy też pamiętać, by unikać używania cudzych przyborów do higieny osobistej, takich jak ręczniki, pilniczki czy gąbki.

Kurzajka - leczenie

Leczenie kurzajek może być długotrwałe i nieefektywne, ponieważ są oporne na wiele środków i sposobów, a i często powracają. Terapia zazwyczaj trwa kilka tygodni, należy więc uzbroić się w cierpliwość i być wytrwałym. Istnieje wiele sposobów na pozbycie się kłopotliwej kurzajki. Są to:

1. Preparaty apteczne zwalczające kurzajki. To maści i żele oraz środki do wymrażania kurzajek. Produkty te zawierają najczęściej kwas mlekowy i salicylowy. Sprawiają, że kurzajka zasycha i odpada.

2. Domowe sposoby na pozbycie się kurzajki. Możemy też walczyć z kurzajką sposobami naszych babć. Są to metody tanie, niekłopotliwe, bezbolesne, ale wymagają nie tylko cierpliwości, ale i regularnego stosowania. Najczęściej stosuje się:

  • Jaskółcze ziele (glistnik) - sok z jego łodygi, czyli żółtawe mleczko, należy wycisnąć na kurzajkę i zakleić ją plastrem. Choć jaskółcze ziele nie jest łatwo dostępne – nie rośnie cały rok i wszędzie, to warto się postarać, by je znaleźć. Efekty potrafią być naprawdę spektakularne. Sok rośliny ma właściwości trujące - trzeba uważać, by nie dostał się do ust.
  • Mniszek lekarski, czyli mlecz. Co najmniej dwa razy dziennie należy posmarować kurzajkę sokiem z jego łodygi. Zakleja się ją plastrem.
  • Czosnek - zmiażdżony ząbek czosnku nakłada się na kurzajkę. Należy zakleić ją plastrem.
  • Ocet jabłkowy - na kurzajkę przykłada się wacik nasączony octem jabłkowym. Zakleja się plastrem. Można też moczyć obszar dotknięty kurzajkami w roztworze solnym. Na taką kąpiel używa się 200 g soli na każdy litr wody.

3. Zabiegi dermatologiczne. Jeśli kurzajka jest oporna na leczenie farmakologiczne, konieczna może okazać się pomoc dermatologa, który stosuje odpowiednie zabiegi w celu jej usunięcia. Są to:

  • łyżeczkowanie,
  • krioterapia, czyli wymrażanie ciekłym azotem,
  • zabieg laserowy,
  • elektrokoagulacja, czyli przyżeganie prądem.

Zabiegi są niestety kosztowne, bywają bolesne lub nieprzyjemne, a i trzeba je zazwyczaj powtarzać.

Więcej o:
Copyright © Agora SA