Spękane usta u niemowlaka - czy można temu skutecznie zapobiec?

Przesuszone i pękające usta mogą być dla każdego prawdziwą zmorą. Jesienne i zimowe chłody sprawiają, że delikatna i cienka skóra na wargach dzieci staje się sucha. Usta pieką, mogą nawet krwawić.

Marznący deszcz i śnieg, zimno, silny wiatr na zmianę z falami gorącego i suchego powietrza uderzającymi po wejściu do pomieszczeń - doskonale wiemy, że wszystkie te czynniki nie służą atrakcyjnemu wyglądowi ust. Zdrowa i elastyczna skóra warg jest ważna przede wszystkim dla dobrego samopoczucia maluchów. Usta są ważnym obszarem ciała. Służą niemowlętom także do poznawania świata, a warstewka suchej i piekącej skóry może w tym bardzo przeszkadzać. Jak pielęgnować usta dziecka, gdy aura nam nie sprzyja? Czy suche usta u niemowlaka to zawsze wina pogody? Czemu wargi maluchów najczęściej są spękane na środku?

Pękające usta - najczęstsze przyczyny

Spękane usta u niemowlęcia to w większości przypadków efekt pogody. Nie możemy unikać spacerów z maluchem, ale powinniśmy chronić jego skórę przed zimnem i wiatrem. Pamiętajmy też, że w sezonie grzewczym bezpośrednią przyczyną przesuszenia skóry ust dzieci bywa nie mroźne powietrze, ale gorące  i suche, jakie często jest w naszych domach. Duże różnice temperatur są niekorzystne dla zdrowia malucha, dlatego tak ważne jest, by nie przegrzewać pomieszczeń i nawilżać powietrze, szczególnie w czasie dużych mrozów.

Doskonale wiemy z własnego doświadczenia, że oblizywanie ust tylko pozornie nawilża skórę. Już po chwili wargi stają się napięte i naskórek zaczyna się łuszczyć. Niestety kilkumiesięczne dziecko nie umie powstrzymać tego odruchu, dlatego musimy dbać by jego usta nie były nadmiernie przesuszone. W czasie spacerów w chłodne dni osłaniajmy dziecko przed bezpośrednimi podmuchami wiatru, starajmy się też uniemożliwiać mu wkładanie do buzi rączek lub zabawek.

Delikatna skóra ust niemowlęcia może być też podrażniona. Wiele dziecięcych przysmaków, jak mus jabłkowy, czy zupa pomidorowa, zawiera kwasy, które działają drażniąco na skórę. Przy karmieniu oczywiście spora część dań zostaje rozsmarowana po buzi, ale po skończonym posiłku trzeba koniecznie umyć twarz dziecka z resztek, by skóra nie była zaczerwieniona i nie szczypała.

Suche usta u noworodka

Charakterystyczny pęcherzyk , czy pękniecie na górnej wardze u noworodka nie ma nic wspólnego z przesuszoną skórą. Przyczyną jego powstawania jest mocne, łapczywe ssanie, stąd potocznie ten efekt na skórze nazwany bywa "ssawką". Pojawia się zarówno u dzieci karmionych piersią, jak i tych, które korzystają ze smoczka. Może nieco martwić początkujących rodziców, ale najważniejsze, że zupełnie nie przeszkadza dziecku. Ust nie trzeba w żaden szczególny sposób pielęgnować ani leczyć. Położne radzą, by delikatnie smarować wargi malucha mlekiem mamy, które zadziała jak naturalny film ochronny. Resztki innych pokarmów powinno się wycierać, by nie stały się pożywką dla bakterii. Bąbelek pojawia się i po pewnym czasie złuszcza, by po paru miesiącach zniknąć bezpowrotnie.

Jakie kosmetyki pomogą na spękane usta?

Mocno spękane usta powodują dyskomfort dziecka. Skóra ust wymaga ochrony, gdyż nie ma na jej powierzchni gruczołów łojowych, które wytwarzałyby potrzebną barierę. By zabezpieczyć przed czynnikami atmosferycznymi i zregenerować delikatną skórę niemowlęcia możemy sięgać po kosmetyki przeznaczone właśnie dla najmłodszych. Usta można smarować tym samym kremem ochronnym, którego używamy przed wyjściem na dwór. Zimą trzeba upewnić się, czy nie zawiera on wody i czy będzie odpowiedni przy minusowych temperaturach. W aptekach i drogeriach dostępne są również pomadki bezpieczne dla niemowląt.

Często polecanym kosmetykiem do smarowania ust nawet noworodkom są maści do regeneracji spękanych brodawek piersiowych mam. Zawierają one naturalny tłuszcz - lanolinę, która doskonale ochroni wargi malucha. 

Starszym dzieciom z pewnością przypadnie do gustu naturalna metoda walki z przesuszeniem warg w postaci odżywczej maseczki z miodu. Można go stosować po pierwszych urodzinach dziecka, pamiętając, że u niektórych miód może wywoływać alergię.

Czy pękające usta u niemowlęcia mogą być symptomem choroby?

Przyczyną pierzchnięcia ust może być również odwodnienie. To sygnał, by upewnić się, czy dziecko wystarczająco dużo pije, szczególnie w czasie upałów i gdy gorączkuje. 

Pękanie ust jest niekiedy objawem niedoboru witaminy A lub witamin z grupy B, a także żelaza.

Jak zawsze trzeba być wyczulanym na delikatne sygnały ze strony organizmu dziecka - sucha skóra ust może być reakcją alergiczną na jakiś składnik stosowanych do pielęgnacji kosmetyków.

Jeśli stan skóry ust malucha bardzo nas niepokoi i nie możemy ustalić przyczyny uporczywego przesuszenia, warto zwrócić się po poradę do lekarza pediatry, gdyż może być to jeden z symptomów poważniejszej infekcji lub choroby.

To także może cię zainteresować:

Nawilżający krem do rąk z gliceryny. Idealny na chłodniejsze dni

Więcej o: