Zapalenie migdałków u dzieci - rozpoznanie, objawy, leczenie

Pod jedną nazwą kryją się angina i wirusowe zapalenie migdałków. Choć objawy wydają się bardzo podobne to rozróżnienie jest warunkiem skutecznego leczenia

Migdałki podniebienne to umiejscowione po dwóch stronach gardła narządy, których zadaniem jest ochrona układu oddechowego przed infekcjami. W nich samych też może rozwinąć się bolesny stan zapalny. Infekcja przenosi się drogą kropelkową. Choroba zaczyna się najczęściej od obniżenia odporności organizmu, bakterie lub wirusy namnażają się i atakują gardło oraz migdałki. W zależności od tego, jakie patogeny zainfekowały migdałki dziecka inne będzie leczenie. Nie zawsze, gdy lekarz zauważy u malucha powiększenie migdałków, musi przepisać na tę infekcję antybiotyk.

Zwolnienie na dziecko - ile dni w roku przysługuje rodzicom?

Jak rozpoznać czy zapalenie migdałków ma podłoże bakteryjne czy wirusowe?

Aby postawić prawidłową diagnozę lekarz zbada gardło, może też wykonać specjalny test na paciorkowce, zlecić wymaz z gardła i morfologię krwi. Oznaczony wskaźnik odczynu Biernackiego (tzw. OB) pozwoli stwierdzić czy w organizmie rozwinął się stan zapalny. Podwyższone OB świadczy o infekcji. Najmłodsze dzieci - do piątego roku życia częściej cierpią na wirusowe zapalenia migdałków, starsze - w wieku od pięciu do 15 lat, na bakteryjne.

Bakteryjne zapalenie migdałków

Zapalenie migdałków i błony śluzowej gardła spowodowane przez infekcję bakteryjną, to najczęściej angina paciorkowcowa (90 proc. przypadków). Rzadziej przyczyną są gronkowce lub dwoinki zapalenia płuc. Jeśli podłoże choroby jest bakteryjne, konieczne jest podanie dziecku antybiotyku. Zazwyczaj antybiotykoterapia trwa co najmniej dziesięć dni. Nie wolno jej skracać tylko dlatego, że stan dziecka uległ poprawie i objawy ustąpiły, gdyż bakterie mogą się uodpornić na zastosowany antybiotyk i leczenie będzie nieskuteczne.

Objawami anginy są:

 • powiększenie migdałków
 • biały śluzowo-ropny nalot widoczny na migdałkach - (bardzo charakterystyczny dla infekcji bakteryjnej)
 • silny ból gardła i trudności w przełykaniu
 • wysoka gorączka
 • ból głowy i osłabienie
 • powiększenie węzłów chłonnych na szyi
 • u dzieci występują też wymioty             

Symptomy bakteryjnego zapalenia migdałków pojawiają się nagle.

Angina (w szczególności nieleczona lub niedoleczona) może dawać poważne powikłania - m.in.: zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok przynosowych, gorączka reumatyczna, ropień okołomigdałkowy i zagardłowy, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie kłębuszków nerkowych.

Często nawracająca angina może prowadzić do przerostu migdałków.

Wirusowe zapalenie migdałków

Symptomy są podobne, ale na migdałkach nie ma białego nalotu i zazwyczaj przebieg choroby jest łagodniejszy.

Objawy wirusowego zapalenia migdałków:

 • powiększenie migdałków
 • ból gardła, związany z przekrwieniem błony śluzowej
 • surowiczy wysięk na migdałkach
 • katar
 • kaszel
 • gorączka - najczęściej nie tak wysoka jak przy anginie
 • ból głowy i osłabienie

Wirusowe zapalenie migdałków leczy się wyłącznie objawowo. Największą dolegliwością, na którą skarżą się dzieci, jest ból gardła. By go złagodzić można podawać maluchowi tabletki do ssania lub specjalne lizaki (tabletki i lizaki podawaj jedynie starszakowi). Ulgę przynosi również płukanie gardła solą. Konieczne mogą być też leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Wirusowe zapalenie migdałków trwa zazwyczaj około tygodnia, podobnie jak przeziębienie.

Nawrotowe zapalenie migdałków

Zapalenie migdałków może być jednorazowym epizodem, ale zdarzają się również nawrotowe zapalenia, o których mówimy, gdy dziecko choruje na nie częściej niż siedem razy w ciągu roku, po pięć razy w ciągu dwóch lat lub trzy razy w kolejnych trzech latach. Nawrotowe zapalenia mogą być wskazaniem do usunięcia migdałków.

Przewlekłe zapalenie migdałków

Nawracające ostre zapalenia migdałków mogą doprowadzić do przewlekłego zapalenia (trwającego dłużej niż trzy miesiące). Jego objawy są łagodniejsze, zazwyczaj obejmują: powiększenie migdałków, ból gardła, a czasem także nieprzyjemny zapach z ust, stan podgorączkowy oraz lekkie powiększenie węzłów chłonnych.

To także może cię zainteresować:

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.