Smecta - na co pomaga i jak się ją stosuje?

Smecta to preparat stosowany w przypadku wystąpienia ostrej, przewlekłej biegunki oraz w leczeniu bólu związanego ze stanem zapalnym żołądka, przełyku, dwunastnicy, okrężnicy. Jak działa Smecta?

Czym jest Smecta?

Smecta sprzedawana jest w zamkniętych, jednorazowych, gotowych do spożycia saszetkach. Substancją czynną preparatu jest diosmektyt (smektyn dwuoktanościenny), czyli naturalna glinka, która nie jest wchłaniana z przewodu pokarmowego, ale ma właściwości absorpcyjne. Jej warstwowa budowa sprawia, że zbiera i łączy wszelkie wirusy, toksyny i bakterie, będące najczęściej przyczyną dolegliwości i wydala je z organizmu. Dzięki temu likwiduje przyczynę biegunki, a nie tylko jej skutki, co stanowi podstawę leczenia.

Biegunka - jak rozpoznać problem i jak pomóc dziecku?

Na co jest Smecta? W czym pomoże choremu?

Biegunka to wyjątkowo nieprzyjemność dolegliwość, która potrafi nie tylko uprzykrzać życie, ale również może doprowadzić do poważnych konsekwencji, np. odwodnienia. Jeśli nie mamy kontroli nad swoim własnym organizmem, to zależy nam, by jak najszybciej uporać się z tym problemem. Smecta działa sprawnie i skutecznie, zatrzymując biegunkę i usuwając wywołujące ją toksyny. Sprawdza się także w leczeniu bólu związanego ze stanami zapalnymi przełyku, żołądka, dwunastnicy oraz okrężnicy. Skraca dolegliwości, zmniejszając ilość oddawanych stolców i przyspiesza regenerację uszkodzonych kosmków jelitowych. Ma także działanie ochronne - tworzy specjalną powłokę na śluzówkę jelita. Smecta zapobiega  odwodnieniu - zatrzymuje utratę wody i elektrolitów. Może być stosowana zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci.

Smecta - dawkowanie

Smecta występuje w postaci proszku przeznaczonego do rozpuszczenia w wodzie. Stosujemy  go doustnie - rozpuszczamy proszek w połowie szklanki wody. Gdy się rozpuści, należy go wypić. Zanim zażyjesz preparat lub podasz go dziecku, dokładnie przeczytaj załączoną do opakowania ulotkę. W przypadku stosowania leków nie wolno przekraczać dawek dozwolonych przez producenta, w przeciwnym razie można narazić się na poważne uszkodzenie zdrowia. Najlepiej przyjmować preparat między posiłkami.

Dawkowanie w przypadku dzieci i dorosłych:

  • Dla wieku poniżej roku: jedna saszetka na dobę
  • Dla wieku od roku do dwóch lat: jedna-dwie saszetki na dobę
  • Dla wieku od dwóch do trzech lat: dwie-trzy saszetki na dobę

Dorośli: zazwyczaj podaje się trzy saszetki na dobę. Na początku leczenia, w przypadku silnej biegunki, można podwoić dawkę (dobową).

Dzieci: Zawartość saszetki rozpuścić w 50 ml wody i podawać małymi porcjami w ciągu dnia.

Dorośli: zawartość saszetki rozpuścić w połowie szklanki wody. Podawać między posiłkami.

Pamiętaj, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do stosowania preparatu Smecta, skonsultuj się z lekarzem. Podobnie, gdy po kilku dniach spożywania leku objawy nie mijają, nasilają się lub dojdzie gorączka czy wymioty, wtedy również jak najszybciej udaj się do specjalisty.

  • Jeśli jesteś w ciąży (lub to podejrzewasz) albo gdy karmisz piersią, przed zastosowaniem leku skonsultuj się z lekarzem, nie stosuj niczego na własną rękę

Smecta - przeciwwskazania

W większości przypadków lek Smecta może być bezpiecznie stosowany w przypadku dzieci i dorosłych. Przeciwwskazaniem do stosowania są: nadwrażliwość na kluczową substancję czynną, czyli diosmektyt lub inną substancję zawartą w preparacie, między innymi: sacharynian sodu, glukoza jednowodna, aromat waniliowy i pomarańczowy.

Ponadto, osoby z dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, z tendencją do złego przyswajania glukozy - galaktozy lub niedoborem sacharazy - izomaltazy, również powinny zrezygnować ze stosowania Smecty, ponieważ jest on z domieszką sacharozy i glukozy.

Smecta - ważne informacje dotyczące leku

  1. Kobiety w ciąży oraz w okresie karmienia piersią przed zastosowaniem leku Smecta powinny skonsultować się z lekarzem
  2. Jeżeli u chorego w przeszłości pojawiały się ciężkie zaparcia, trzeba skonsultować z lekarzem możliwość przyjęcia preparatu
  3. Podczas ostrej, przewlekłej biegunki, należy starannie uzupełniać płyny. Szczególnie zwracać na to  uwagę przy dolegliwościach występujących u dzieci i osób starszych
  4. Ze względu na właściwości adsorpcyjne Smecta może powodować zaburzenia podczas wchłaniania przyjmowania innych leków. Zaleca się zatem nie łączyć preparatów jednorazowo. Inny lek lepiej zażyć dwie godziny przed lub zastosowaniu Smecty.

W jaki sposób przechowywać preparat Smecta?

Jeśli mamy w domu dzieci, to przede wszystkim w miejscu dla nich niedostępnym. Smectę przechowujemy w suchym miejscu. Zabronione jest spożywanie preparatu po upływie terminu ważności, podanego na opakowaniu. Zaleca się, by nie wyrzucać żadnych leków do kosza na śmieci i do kanalizacji. Przeterminowane lub nieużywane leki możemy zostawić w specjalnych pojemnikach ustawionych w aptece.

To także może cię zainteresować:

Więcej o: