Rumień nagły (gorączka trzydniowa) u dzieci: objawy, rozpoznanie i leczenie

Rumień nagły (zwany też gorączką trzydniową), to choroba zakaźna wywoływana przez tzw. herpeswirusy, występująca najczęściej u dzieci do drugiego roku życia. Ma ona charakter wysypkowy i pojawia się praktycznie u wszystkich maluchów. Rumień nagły charakteryzuje się ostrym przebiegiem i wywołuje u dziecka m.in. wysoką gorączkę trwającą nawet kilka dni. Trzydniówka to choroba występująca przez cały rok.

Rumień nagły u dzieci - charakterystyka choroby

Gorączka trzydniowa, zwana również trzydniówką, chorobą szóstą lub rumieniem nagłym, to dolegliwość występująca najczęściej u dzieci w wieku od sześciu do 24 miesięcy. Obserwacje wskazują jednak, że niewielki odsetek dzieci zapada na tą chorobę również po drugim roku życia. Rumień nagły wywoływany jest przez dwa wirusy: HHV-6 (odmiany A i B) oraz HHV-7. Zakażenie tymi wirusami jest bardzo powszechne, a według szacunków nawet do 90 proc. dzieci do drugiego roku życia staje się ich nosicielami. Dzieci zarażają się wirusami HHV-7 oraz HHV-6 najczęściej od dorosłych. Przenoszą się one np. na oblizanej przez rodzica łyżeczce, szklance czy smoczku. Nie istnieje szczepionka przeciwko gorączce trzydniowej.

Gorączka u dziecka - jak reagować?

Rumień nagły - specyficzne objawy choroby

Zakażenie wirusami HHV-6 oraz HHV-7 nierzadko przebiega całkowicie bezobjawowo, tzn. bez gorączki czy objawów typowo klinicznych. Jednakże u większości zarażonych dzieci pojawiają się specyficzne objawy. Są to między innymi:

  • Wysoka gorączka - klasyczny i najczęstszy objaw trzydniówki. Temperatura ciała może dochodzić wówczas nawet do 40°C i utrzymywać się przez trzy,cztery dni. Wysokiej gorączce towarzyszyć mogą majaczenie oraz spadek ogólnego samopoczucia. Temperatura obniża się w czwartym dniu choroby i dosyć szybko wraca do prawidłowej wartości
  • Wysypka - wysypka jest kolejnym ze specyficznych objawów trzydniówki. Pojawia się ona z reguły w czwartym dniu choroby i utrzymuje się przez kolejnych kilka dni. Drobne, bladoróżowe krosteczki występują głównie na tułowiu oraz twarzy. Ich charakterystyczną cechą jest to, że zanikają po uciśnięciu, nie pozostawiając po sobie żadnego śladu
  • Biegunka - kolejnym, choć rzadko występującym, objawem trzydniówki jest biegunka o średnim lub lekkim nasileniu
  • Kaszel i katar - objawy te pojawiają się sporadycznie i są powiązane z wysoką gorączką, której towarzyszyć mogą drgawki. Oprócz kataru i kaszlu obserwuje się także powiększenie węzłów chłonnych

Pojawienie się wyżej wymienionych objawów nie wymaga natychmiastowej wizyty lekarskiej, jeżeli dziecko dobrze reaguje na leki przeciwgorączkowe. Obniżenie temperatury ciała, a tym samym polepszenie samopoczucia dziecka może być jedynie czasowe. Jeżeli wysoka temperatura utrzymuje się mimo podanych leków przeciwgorączkowych, wymagana jest wizyta u lekarza rodzinnego, który rozpozna i zdiagnozuje chorobę.

Rumień nagły - leczenie

Rumień nagły to choroba wywołana wirusami. Z tego powodu nie leczy się jej za pomocą antybiotyków. Najgroźniejszym aspektem trzydniówki jest natomiast wysoka temperatura ciała, która utrzymuje się przez kilka dni. W pierwszej kolejności należy więc robić wszystko, aby nie dopuścić do zbyt wysokiej gorączki, która może prowadzić do drgawek. Należy ją zbijać korzystając z leków przeciwgorączkowych przeznaczonych dla najmłodszych (informacje o dawkach znajdziesz na ulotce dołączonej do opakowania). Dodatkową ulgę mogą także przynieść chłodne okłady. Jeżeli pomimo leków gorączka u dziecka utrzymuje się, należy skontaktować się z pediatrą.

Trzeba także pamiętać, że efektem gorączki bardzo często jest odwodnienie. Bardzo ważne jest więc regularne podawanie dziecku dużej ilości płynów. 

Osłabienie organizmu dziecka wywołane wysoką temperaturą wymaga także specjalnej diety. Zaleca się, aby przez okres około siedmiu-dziesięciu dni podawać dziecku lekkostrawne, płynne posiłki. Może to być np. krupnik czy gotowane mięso kurczaka.

Rumień nagły - czy istnieją powikłania po chorobie?

Rumień nagły jest stosunkowo łagodną i szybko mijającą chorobą wirusową. Nie pozostawia ona po sobie żadnych groźnych zmian w organizmie. Możliwe jest jednak powtórne zachorowanie.

To także może cię zainteresować:

Więcej o:
Copyright © Agora SA