Zapalenie krtani podgłośniowe - lub inaczej krup - to choroba oddechowa, która w większości przypadków wywoływana jest przez wirusy (m.in. adenowirusy, metapneumowirusy oraz wirus RS) przenoszone drogą kropelkową. Dolegliwość ta jest o tyle groźna, że z reguły atakuje małe dzieci (częściej chłopców). Po przedostaniu się wirusów do błon śluzowych górnych dróg oddechowych, pojawia się obrzęk, a tym samym zwężeniu ulega światło krtani, co powoduje charakterystyczny dla tej dolegliwości świszczący oddech. Objawy krupu mogą być zarówno łagodne i prawie niezauważalne, umiarkowane, a także ciężkie, które bezpośrednio zagrażać mogą życiu dziecka. Charakterystycznym elementem podgłośniowego zapalenia krtani jest nasilanie się objawów wieczorem oraz w nocy. Doraźne leczenie polega na doustnym podaniu kortykosteroidów (w wypadku objawów umiarkowanych) lub adrenaliny (w wypadku objawów zagrażających życiu). Podgłośniowemu zapaleniu krtani może skutecznie przeciwdziałać szczepionka przeciwko grypie oraz błonicy.
Pierwszym niegroźnym objawem, który może wskazywać na krup jest niewysoka gorączka, której towarzyszyć może suchy kaszel oraz chrypka. Po kilku dniach od przedostania się wirusów do błon śluzowych pojawia się poranna duszność wdechowa, świst podczas oddychania oraz napady tzw. "szczekającego kaszlu". W pewnych sytuacjach objawy podgłośniowego zapalenia krtani są tak silne, że wybudzają dziecko ze snu. Ataki takie trwać mogą nawet do 30 minut i prowadzić do nudności i wymiotów.
Wystąpienie ostrych objawów krupu często wywołuje u rodziców atak paniki. Warto jednak zachować zdrowy rozsądek i spróbować domowych metod złagodzenia tej dolegliwości. W pierwszym kroku należy przytulić i uspokoić dziecko. Przyspieszony oddech i zwiększone tętno z pewnością nie wpłyną zbyt dobrze na jego nastrój. Kolejnym zaleceniem jest otwarcie okna i przewietrzenie pomieszczenia - świeże powietrze z pewnością ułatwi oddychanie. Ostrzejsze objawy krupu łagodzić można także poprzez inhalację ciepłą parą wodną (np. umieszczenie głowy dziecka nad miską wypełnioną gorącą wodą).
Podsumowując, do głównych objawów, które bezpośrednio wskazują na podgłośniowe zapalenie krtani zalicza się:
W wypadku wystąpienia wyżej wymienionych objawów, należy jak najszybciej udać się do lekarza rodzinnego. Objawy są na tyle charakterystyczne, że specjalista zdiagnozuje tą dolegliwość od razu. Czasami zdarza się jednak, że lekarz może zalecić wykonanie zdjęcia RTG szyi dziecka lub badania wirusologicznego.
Szybka wizyta u lekarza jest podstawą w efektywnym leczeniu krupu. Łagodne przypadki tego schorzenia leczone są poprzez domięśniowe, wziewne lub doustne podanie glikokortykosteroidów. W większości przypadków objawy krupu po podaniu lekarstwa zanikają dosyć szybko, a dziecko może wracać do domu. Zaleca się także, aby dziecko przebywało w wilgotnym i regularnie wietrzonym pomieszczeniu, co zdecydowanie przyspieszy czas rekonwalescencji.
Inaczej sprawa wyglądu w wypadku ciężkich objawów podgłośniowego zapalenia krtani. Dziecko kierowane jest wtedy do szpitala na oddział intensywnej terapii lub oddział pediatryczny, gdzie poddaje się je intubacji.
Aby zminimalizować niekorzystne efekty wywołane podgłośniowym zapaleniem krtani należy stosować się do kilku zaleceń:
Bardzo niebezpieczny dla dziecka, które przeszło podgłośniowe zapalenie krtani jest dym tytoniowy, który może nasilić objawy dolegliwości. Na czas rekonwalescencji (oraz po niej) palacze powinni trzymać się z dala od dziecka.
To także może cię zainteresować: