Bezdech senny u dziecka: przyczyny, objawy, leczenie

Wbrew pozorom bezdech senny nie jest schorzeniem, które pojawia się jedynie u dorosłych, zwłaszcza tych, którzy mają nadwagę czy problemy z nadciśnieniem. W przypadku dzieci schorzenie może być spowodowane wieloma czynniki, jednak najczęściej ma związek z przerostem migdałów podniebiennych i gardłowych. Co jeszcze może doprowadzić do rozwoju bezdechu sennego i jak go skutecznie leczyć?

Bezdech senny to schorzenie, które pojawia się u dzieci między trzecim a szóstym rokiem życia. Jest groźny i pozostawiony bez leczenia może doprowadzić do upośledzenia wymiany oddechowej w płucach. Dodatkowo bezdech uniemożliwia dziecku prawidłowe oddychanie w nocy.

Bezdech senny - przyczyny

Ze względu na przyczynę, wyróżnia się trzy rodzaje bezdechów:

 1. obturacyjny bezdech senny spowodowany przeszkodą, która uniemożliwia prawidłową wentylację, zazwyczaj są nią migdałki podniebienne lub gardłowe. Ich obecność sprawia, że powietrze nie może swobodnie przedostać się do płuc. Jest też najczęściej rozpoznawanym rodzajem bezdechu u dzieci
 2. centralny bezdech senny, którego przyczyną jest niewłaściwe wysyłanie sygnałów z ośrodków w mózgu do mięśni oddechowych,
 3. mieszany bezdech senny, łączący w sobie cechy dwóch poprzednich typów.

Czasem przyczyną bezdechów sennych u dziecka tak samo jak u osoby dorosłej może być otyłość. Schorzenie znacznie częściej pojawia się u maluchów, które mają chorobę wrodzoną, której mogą towarzyszyć deformacje twarzoczaszki (samodzielnie takie nieprawidłowości pojawiają się niezwykle rzadko), w dużej mierze dotyczy to przede wszystkim dzieci z zespołem Downa. Szacuje się, że blisko połowa z nich choruje na bezdech senny.

Bezdech senny u dziecka - objawy

Do najbardziej charakterystycznych objawów bezdechu sennego należą:

 • chrapanie,
 • trudności z nabraniem oddechu w czasie snu,
 • przerwy w oddychaniu (okres 10 lub więcej sekund bez efektywnego oddechu),
 • oddech ustami,
 • kaszel w nocy.

Trzeba jednak zaznaczyć, że chrapanie wcale nie musi pojawić się przy bezdechu sennym. Często zdarza się, że dziecko, które podczas snu chrapie nie ma bezdechu. Dlatego najlepszym sposobem na rozpoznanie lub wykluczenie choroby u malca jest jego obserwacja. Zazwyczaj dzieci z bezdechem mają kłopoty z oddychaniem także w dzień. Są rozdrażnione, płaczliwe i wyraźnie widać, że są niewyspane.

Niektóre dzieci śpią bardzo niespokojnie, często się wybudzają. Zasypiają oraz budzą się w nietypowych dla siebie porach. Może się zdarzyć, że wraz z dalszym rozwojem i wzrostem dziecka uporczywa dolegliwość minie samoistnie. Jeśli jednak problem zacznie się nasilać konieczna będzie konsultacja z lekarzem. Nieleczony bezdech senny może doprowadzić nie tylko do problemów z układem oddechowym, ale także z układem krążenia w późniejszych latach.

Bezdech senny u dziecka - leczenie

Zaobserwowanie u dziecka takich objawów, powinno skłonić rodziców malca do jak najszybszej konsultacji z lekarzem pediatrą, a następnie z laryngologiem. Jeśli dziecko ma nadwagę specjalista może zasugerować zmianę diety, która pomoże dziecku zgubić zbędne kilogramy. W niektórych przypadkach bezdech senny może mieć związek z alergią, dlatego jeśli coś w wywiadzie czy w badaniu dziecka zaniepokoi lekarza może on zalecić testy alergiczne, a także konsultację z lekarzem pulmonologiem.

Aby potwierdzić lub wykluczyć bezdech senny konieczne jest wykonanie badania polisomnograficznego. Test wykonywany jest podczas snu. Specjalne urządzenie rejestruje fale mózgowe oraz ruch gałek ocznych, oddech i stężenie tlenu we krwi, a także chrapanie i chwytanie powietrza przez sen. Badanie to można wykonać w kontrolowanych warunkach laboratoryjnych i pod obserwacją specjalisty. Tak naprawdę na badanie składa się kilka różnych badań:

 • EEG - elektroencefalografia bada czynność elektryczną mózgu podczas snu, na głowie pacjenta umieszcza się specjalne elektrody, które rejestrują fale mózgowe;
 • EKG - elektrokardiografia pozwala ocenić aktywność elektryczną serca. Sprawdza szybkości czynności serca, miarowości i przewodzenie bodźca w sercu. Pozwala ono ono ocenić czy serce podczas snu pracuje prawidłowo.
 • EOG - elektrookulogram dzięki elektrodom umieszczonym w okolicy oczu rejestruje się ruch gałek ocznych
 • EMG - aparat elektromiografii dokonuje zapisu potencjałów czynnościowych w mięśniach, w czasie badania ocenia się stopień napięcia mięśni

Dodatkowo pulsoksymetr mierzy nasycenie krwi tlenem.

Przy podejrzeniu bezdechu sennego na ciele pacjenta umieszcza się jeszcze czujnik temperatury, przepływu powietrza, ruchów kończyn, klatki piersiowej i brzucha (tzw. pasy oddechowe) oraz czujnik położenia ciała. Kamera zapisuje cały obraz snu pacjenta.

W ponad 90 proc. przypadków wycięcie przerośniętych migdałków rozwiązuje problem bezdechu sennego u dzieci.

To także może cię zainteresować:

5 prostych badań, które ratują nam życie

Więcej o: