Bezdech senny to schorzenie, które pojawia się u dzieci między trzecim a szóstym rokiem życia. Jest groźny i pozostawiony bez leczenia może doprowadzić do upośledzenia wymiany oddechowej w płucach. Dodatkowo bezdech uniemożliwia dziecku prawidłowe oddychanie w nocy.
Ze względu na przyczynę, wyróżnia się trzy rodzaje bezdechów:
Czasem przyczyną bezdechów sennych u dziecka tak samo jak u osoby dorosłej może być otyłość. Schorzenie znacznie częściej pojawia się u maluchów, które mają chorobę wrodzoną, której mogą towarzyszyć deformacje twarzoczaszki (samodzielnie takie nieprawidłowości pojawiają się niezwykle rzadko), w dużej mierze dotyczy to przede wszystkim dzieci z zespołem Downa. Szacuje się, że blisko połowa z nich choruje na bezdech senny.
Do najbardziej charakterystycznych objawów bezdechu sennego należą:
Trzeba jednak zaznaczyć, że chrapanie wcale nie musi pojawić się przy bezdechu sennym. Często zdarza się, że dziecko, które podczas snu chrapie nie ma bezdechu. Dlatego najlepszym sposobem na rozpoznanie lub wykluczenie choroby u malca jest jego obserwacja. Zazwyczaj dzieci z bezdechem mają kłopoty z oddychaniem także w dzień. Są rozdrażnione, płaczliwe i wyraźnie widać, że są niewyspane.
Niektóre dzieci śpią bardzo niespokojnie, często się wybudzają. Zasypiają oraz budzą się w nietypowych dla siebie porach. Może się zdarzyć, że wraz z dalszym rozwojem i wzrostem dziecka uporczywa dolegliwość minie samoistnie. Jeśli jednak problem zacznie się nasilać konieczna będzie konsultacja z lekarzem. Nieleczony bezdech senny może doprowadzić nie tylko do problemów z układem oddechowym, ale także z układem krążenia w późniejszych latach.
Zaobserwowanie u dziecka takich objawów, powinno skłonić rodziców malca do jak najszybszej konsultacji z lekarzem pediatrą, a następnie z laryngologiem. Jeśli dziecko ma nadwagę specjalista może zasugerować zmianę diety, która pomoże dziecku zgubić zbędne kilogramy. W niektórych przypadkach bezdech senny może mieć związek z alergią, dlatego jeśli coś w wywiadzie czy w badaniu dziecka zaniepokoi lekarza może on zalecić testy alergiczne, a także konsultację z lekarzem pulmonologiem.
Aby potwierdzić lub wykluczyć bezdech senny konieczne jest wykonanie badania polisomnograficznego. Test wykonywany jest podczas snu. Specjalne urządzenie rejestruje fale mózgowe oraz ruch gałek ocznych, oddech i stężenie tlenu we krwi, a także chrapanie i chwytanie powietrza przez sen. Badanie to można wykonać w kontrolowanych warunkach laboratoryjnych i pod obserwacją specjalisty. Tak naprawdę na badanie składa się kilka różnych badań:
Dodatkowo pulsoksymetr mierzy nasycenie krwi tlenem.
Przy podejrzeniu bezdechu sennego na ciele pacjenta umieszcza się jeszcze czujnik temperatury, przepływu powietrza, ruchów kończyn, klatki piersiowej i brzucha (tzw. pasy oddechowe) oraz czujnik położenia ciała. Kamera zapisuje cały obraz snu pacjenta.
W ponad 90 proc. przypadków wycięcie przerośniętych migdałków rozwiązuje problem bezdechu sennego u dzieci.
To także może cię zainteresować: