Problemy z oddychaniem zarówno u noworodków, jak u niemowląt najczęściej spowodowane są infekcją górnych dróg oddechowych, a konkretnie - niedrożnością nosa. Nos jest naturalnym filtrem i pierwszą barierą ochronną organizmu. Znajdujące się w nim rzęski wyłapują groźne patogeny i nie pozwalają im się przedostać dalej. Tym samym, kiedy nos jest niedrożny i nie może prawidłowo pracować, prawdopodobieństwo wystąpienia infekcji jest większe. U noworodków przyczyną kłopotów mogą być także resztki pokarmu.
Czasem nasilające się problemy mogą świadczyć o alergii, astmie (obie choroby znacznie częściej pojawiają się u tych dzieci, których rodzice chorują na astmę lub alergię), alergii pokarmowej (w ogromnej większości przypadków dziecko uczula mleko, bardzo często alergii pokarmowej towarzyszy biegunka, czy wymioty), zapalenie oskrzeli, płuc, czy nawet mukowiscydozy.
Sapka zazwyczaj pojawia się u dzieci między trzecim a szóstym miesiącem życia. W grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim te maluchy, które przyszły na świat na długo przed wyznaczonym terminem oraz te, które mają znacznie obniżoną odporność. Schorzenie częściej atakuje także te dzieci, które mają kontakt z dymem papierosowym czy mocno zanieczyszczonym powietrzem.
Najbardziej charakterystycznym objawem sapki są problemy z oddychaniem. Dziecko ma spłycony, krótki oddech. Dodatkowo dzieci śpią dłużej niż zwykle lub mają większe problemy z zaśnięciem, są bardziej nerwowe. Jeśli pojawia się kaszel, który nasila się wieczorem, a malec ma świszczący oddech, można podejrzewać astmę. Przy zapaleniu oskrzelików dziecko ma delikatny kaszel, katar oraz gorączkę. Dopiero w kolejnych dniach pojawia się świszczący oddech, a kaszel się nasila. W przypadku dzieci z mukowiscydozą problemy z oddychaniem mogą przypominać astmę, dodatkowo dziecko ma problemy z zatokami oraz zatkany nos.
Leczenie sapki u dziecka zależy przede wszystkim od tego, co ją wywołało. W przypadku infekcji górnych dróg oddechowych podawanie dziecku leków, w tym antybiotyków nie jest najlepszym rozwiązaniem i nie można robić tego na własną rękę. Jeśli dziecko ma katar można spróbować oczyścić nos gruszką (wybierajmy te, które można rozłożyć i dokładnie umyć) lub specjalnymi, przeznaczonymi do tego aspiratorami.
Dobrym rozwiązaniem może być także zaaplikowanie do każdej dziurki roztworu soli fizjologicznej, która rozpuści wydzielinę i ułatwi jej późniejsze usunięcie.
Bardzo ważne jest także to, aby zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza w pokoju dziecka. Nie jest konieczne kupowanie żadnego specjalnego, nierzadko bardzo drogiego sprzętu, tj. oczyszczacza czy nawilżacza powietrza. Doskonale zastąpi go parująca miska z wodą czy ręcznik położony na kaloryferze. Aby wydzielina mogła spokojnie spływać, należy ułożyć dziecko na boku lub na brzuchu, pozycja na plecach może być w takich sytuacjach dość niebezpieczna. Warto także zadbać o to, aby temperatura w którym przebywa dziecko nie przekraczała 18-22 stopni Celsjusza.
Dobrym rozwiązaniem - jeśli oczywiście pozwala na to pogoda - będzie także zabranie dziecka na spacery oraz wietrzenie pokoju, w którym przebywa.
Takie metody niewiele dadzą jeśli dziecko ma astmę lub np. mukowiscydozę. W takich sytuacjach konieczna jest konsultacja z lekarzem i podanie dziecku odpowiednich leków, które ułatwią dziecku oddychanie.
Jeśli dziecko nie ma zdiagnozowanej żadnej choroby, domowe sposoby leczenia nie pomagają, a dolegliwości mocno się nasilają, absolutnie konieczna jest wizyta z dzieckiem u lekarza pediatry. Być może niezbędne będzie wykonanie badań, które pozwolą ustalić przyczynę problemu i wprowadzenie takiego leczenia, które znacząco poprawi stan dziecka. U niektórych dzieci problemy z oddychaniem mogą być związane z nieprawidłową budową nosa. Dlatego tak ważne jest, aby przeciągających się sapek nigdy nie lekceważyć. Stwierdzenie wady anatomicznej może się wiązać z koniecznością wykonania u dziecka zabiegu korekcyjnego, który nie tylko przywróci prawidłowy kształt, np. przegrodzie nosowej, ale przede wszystkim pozwoli dziecku prawidłowo się rozwijać, oddychać oraz normalnie funkcjonować.
To także może cię zainteresować: