Korekta uszu u dziecka - kiedy taki zabieg jest konieczny

Korekta uszu u dziecka wykonywana jest najczęściej ze względów estetycznych. Odstające uszy to rodzaj wady rozwojowej, która w ogromnej większości przypadków nie jest objawem poważnych problemów ani nie towarzyszy innym znacznie groźniejszym nieprawidłowościom w organizmie dziecka. Mimo że zazwyczaj nie stanowi dla niego żadnego zagrożenia część rodziców decyduje się wykonać u malca otoplastykę, czyli korektę uszu.

To, że dziecko będzie miało odstające uszy można stwierdzić już między trzecim a czwartym miesiącem ciąży. Właśnie w tym czasie zaczyna się kształtować kształt czaszki oraz uszu dziecka. Szacuje się, że odstające uszy posiada pięć procent populacji. Ta wada anatomiczna sporadycznie występują rodzinnie. Szacuje się, że około osiem procent wszystkich dzieci z odstającymi uszami ma rodziców lub dziadków właśnie z taką wadą.

Paradoksalnie to, co dla jednych jest przyczyną kompleksów, dla innych stanowi niemały atut. Sprawia, że ktoś wyróżnia się w tłumie, jest charakterystyczny i ciekawy. Jednak najczęściej rodzice dzieci, które rodzą się z odstającymi uszami, w obawie przed wyśmiewaniem i złym traktowaniem malca ze strony rówieśników w przyszłości, decydują się wykonać u dziecka zabieg, tzw. otoplastykę, czyli chirurgiczną korektę uszu. Zabieg ten jest najczęściej wykonywanym zabiegiem medycyny estetycznej u dzieci oraz u dorosłych mężczyzn.

Dlaczego uszy odstają?

Zazwyczaj za odstające uszy u dziecka  odpowiedzialne jest nieprawidłowe wykształcenie grobelka. To wypukły element chrząstki, za którym małżowina odgina się w kierunku czaszki. Czasem zdarza się, że chrząstka nie zostaje wykształcona w ogóle, a czasem rozwija się prawidłowo i jest po prostu większa niż powinna. Zaburzenia w jej obrębie odpowiadają za połowę wszystkich przypadków odstawania uszu.

W niektórych przypadkach uszy rosną po prostu szybciej niż głowa, a u części dzieci odstawanie uszu spowodowane jest nieprawidłowym ułożeniem dziecka w brzuchu matki - po przyjściu dziecka na świat odstające uszy zazwyczaj znów zaczynają przylegać. Ale to nie jedyne przyczyny. Może się zdarzyć, że wada wywołana jest przez:

 • obecność dużej, głębokiej muszli małżowiny usznej, która powoduje oddalenie obrąbka ucha od czaszki
 • niewystarczająco wykształcony obrąbek ucha
 • nieprawidłowości płatka małżowiny usznej
 • obecność guzka Darwina i występujące wówczas tzw. ucho filiżankowe lub zwinięte
 • zwisanie górnej części małżowiny usznej przy zachowanej grobelce i muszli (tzw. ucho zwisające)
 • ucho Machiavellego i satyra, kiedy to górna część małżowiny jest duża, miękka, płaska i zbytnio oddalona od czaszki
 • uraz

Korekta uszu u dziecka: kiedy zabieg jest konieczny?

Rodzice muszą sobie zdawać sprawę, że odstające uszy nie dla każdego dziecka będą problemem. Nawet jeśli spotka się z komentarzami ze strony rówieśników nie zawsze dla samego zainteresowanego będzie to problem. Dzieci są bardzo różne, każde ma inną wrażliwość i inaczej reaguje na komentarze i na to, jak postrzegają je inne dzieci. Kluczowe przy podejmowaniu decyzji o tym czy wykonać zabieg, czy tego nie robić powinny być odczucia samego dziecka, a nie to, że rodzicom nie do końca podoba się to, że dziecko ma odstające uszy. Jeśli dziecko nie ma z tym problemu i nie przejmuje się docinkami rówieśników, wykonywanie zabiegu korekcji uszu jest zupełnie zbędne. Dziecko, które nie ma z tym problemu przestaje być w końcu obiektem żartów, bo i inni zaczynają dostrzegać, że w odstających uszach nie ma niczego niezwykłego.

Zabieg może być jednak konieczny w sytuacji, gdy dziecko wyraźne źle się z tym czuje. Wie, że pod tym względem różni się od kolegów i koleżanek, których spotyka w piaskownicy, czy w przedszkolu. Odstające uszy są powodem silnego stresu i mogą się stać przyczyna poważnych kompleksów dziecka w wieku nastoletnim czy w dorosłym życiu.

Korekta uszu u dziecka: kiedy najlepiej wykonać taki zabieg?

Najlepszy czas na wykonanie zabiegu to sześć-siedem lat, czyli tuż przed rozpoczęciem przez dziecko nauki w szkole. Ostatni moment to chwila, gdy dziecko kończy czternaście lat. Od tego czasu dziecko zaczyna bardzo szybko rosnąć i jakakolwiek interwencja chirurgiczna nie będzie najlepszym rozwiązaniem.

Przed zabiegiem konieczna jest wstępna ocena przedoperacyjna pewnych ważnych parametrów. Lekarz dokładnie mierzy takie wielkości jak:

 • kąt zwijania grobelki
 • głębokość miski muszli
 • płaszczyznę płatka małżowiny usznej i deformacji, jeśli taka występuje
 • jakość i sprężystość chrząstki ucha

Aby mieć pewność, że zabieg będzie przebiegał prawidłowo, obok wywiadu i badania fizykalnego konieczne są dodatkowe badania. Lekarz powinien zlecić:

 • oznaczenie grupy krwi
 • morfologia krwi
 • podstawowe parametry układu krzepnięcia (PT, APTT, INR)
 • poziom elektrolitów w surowicy (sód i potas)
 • poziom glukozy na czczo
 • stężenie przeciwciał HBs
 • poziom przeciwciał anty-HCV

Zabieg korekty uszu trwa od jednej do dwóch godzin. To jak będzie on przebiegał będzie w dużej mierze zależało od tego, co spowodowało odstawanie uszu. Zazwyczaj podczas zabiegu chirurg plastyczny "naprawia" grobelkę i nadaje jej właściwy kształt lub wycina jej nadmiar. Po takim zabiegu skóra na pewien czas traci czucie, dlatego korekcję uszu najlepiej jest wykonać wiosną lub jesienią. Przeprowadzenie zabiegu zimą może skończyć się nieświadomym odmrożeniem uszu. Lato także może przysporzyć kłopotów - wysoka temperatura i bardziej intensywne pocenie podnosi prawdopodobieństwo wystąpienia infekcji. Po zabiegu dziecko przez dwa tygodnie powinno nosić opaskę, która będzie chroniła uszy. Po tym czasie warto zakładać ją na noc.

To także może cię zainteresować:

Więcej o: