Ortezy i stabilizatory dla dzieci: rodzaje, na co zwracać uwagę przy zakupie

Ortezy oraz stabilizatory mają za zadanie podtrzymywanie stawu w ustalonej pozycji lub ochronę kontuzjowanej części ciała. W wielu przypadkach mogą zastąpić gips, a dodatkowo są lekkie i można się z nimi łatwo poruszać, co jest wyjątkową korzyscią szczególnie dla dzieci. Jakie są rodzaje ortez i stabilizatorów? Jakie wybrać, żeby były skuteczne i komfortowe w noszeniu?

Ortezy i stabilizatory dla dzieci: do czego służą?

Stabilizatory oraz ortezy służą do zabezpieczania, niekiedy również usztywnienia fragmentów ciała, które uległy kontuzji. Nie ma jasnego rozróżnienia tego, co można nazwać ortezą, a co stabilizatorem, dlatego nazwy te są często używane zamiennie. Akcesoria tego typu zwykle delikatnie uciskają uszkodzone obszary ciała, a także usztywniają je i pozwalają na utrzymanie prawidłowej pozycji. Dodatkowo odciążają mięśnie oraz stawy, a także stanowią ochronę przed urazem. Przewagą stabilizatorów i ortez nad gipsem jest ich niska masa, a także to, że dopasowują się do kształtu ciała i są znacznie bardziej komfortowe niż gips. Niektóre stabilizatory mogą być stosowane profilaktycznie, w celu uniknięcia kontuzji. Przykładem takiego stabilizatora są wszelkiego rodzaju opaski elastyczne.

Skręcenie i zwichnięcie kończyny to prawie to samo, a złamaną kończyną nie da się poruszać? Specjalista wyjaśnia, jak jest naprawdę

Rodzaje stabilizatorów i ortez

Podstawowym kryterium rozróżnienia ortez oraz stabilizatorów jest obszar ciała, na jaki są one przeznaczone. Rozróżnia się:

  • Stabilizatory/ortezy kręgosłupa - zapewniają one delikatne usztywnienie kręgosłupa i utrzymanie prawidłowej sylwetki. Są stosowane między innymi u osób, które skarżą się na częste bóle kręgosłupa, a także u pacjentów z różnorodnymi schorzeniami kręgosłupa. Wśród tej grupy rozróżnia się akcesoria stabilizujące odcinek szyjny kręgosłupa (np. kołnierze ortopedyczne), odcinek piersiowy kręgosłupa (np. pasy obojczykowe) oraz odcinek lędźwiowo-krzyżowy kręgosłupa.
  • Stabilizatory/ortezy kończyn dolnych - do tej grupy należą między innymi ortezy stawu biodrowego oraz uda, stawu kolanowego i podudzia, a także stawu skokowego i stopy. Ich zadaniem jest unieruchomienie stawu, na przykład po przebytej kontuzji. Stabilizatory tego typu są stosowane również w celu zapobiegania urazom oraz w trakcie rehabilitacji po skręceniach i złamaniach.
  • Stabilizatory/ortezy kończyn górnych - w tej grupie znajdują się ortezy stawu barkowego, stawu łokciowego i przedramienia oraz stawu nadgarstkowego i dłoni. Ortezy stawu barkowego stabilizują ramię w prawidłowej pozycji i są stosowane między innymi w przypadku naciągnięcia więzadeł oraz przeciążenia ścięgien. Ortezy stawu łokciowego znajdują zastosowanie między innymi w przypadku schorzeń, takich jak łokieć golfisty, są stosowane również w celu ochrony przed urazami. Stabilizatory nadgarstków są stosowane najczęściej po kontuzjach, w celu wzmocnienia nadgarstka oraz dłoni.

Ortezy i stabilizatory dzieli się również ze względu na ich sztywność na: elastyczne (miękkie), półsztywne oraz sztywne (twarde). Stabilizatory sztywne należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza, natomiast inne typy ortez mogą być używane na przykład w celach profilaktycznych. Warto pamiętać, że jeśli noszenie stabilizatora nie przynosi efektów lub dolegliwości bólowe zwiększają się, należy bezzwłocznie udać się do lekarza.

Na co zwrócić uwagę wybierając ortezę albo stabilizator?

Wybierając akcesoria tego typu należy zwrócić szczególną uwagę na jakość ich wykonania. Ortezy i stabilizatory powinny być odpowiednio wyprofilowane i dopasowywać się do ciała. Muszą być solidne i odpowiednio podtrzymywać/usztywniać określony obszar. Niezwykle istotny jest również wybór odpowiedniego rozmiaru - nie może być zbyt duży, ponieważ nie będzie spełniać swojej funkcji, ani zbyt mały, ponieważ jego noszenie będzie niewygodne albo wręcz niemożliwe. Stabilizator przed zakupem najlepiej przymierzyć i wybrać taki, który nie będzie uciskał ani odstawał. Wybierając akcesoria dla dziecka należy upewnić się, że brzegi ortezy albo stabilizatora są zabezpieczone i nie będą ocierać delikatnej skóry dziecka. Najlepsze pod tym względem są stabilizatory bezszwowe albo takie, które po wewnętrznej stronie mają pokrycie zasłaniające szwy i inne drażniące elementy.

Aby akcesoria takie były komfortowe w noszeniu nawet latem, warto, aby były wykonane z materiałów, które przepuszczają powietrze i zapewniają odprowadzanie wilgoci. Nawet stabilizatory, które mają za zadanie utrzymywanie wyższej temperatury, nie powinny powodować pocenia. Najczęściej spotykane są ortezy wykonane z elastycznej dzianiny, siateczki lub neoprenu. Materiał, z którego jest wykonany stabilizator musi być dobrany do rodzaju kontuzji i funkcji, jaką ma spełniać.

To także może cię zainteresować:

Więcej o: