• Link został skopiowany

Płyn Lugola - właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania

Płyn Lugola to roztwór jodu i jodku potasu w wodzie destylowanej. Specyfik jest znany głównie przez to, że był stosowany po katastrofie elektrowni atomowej w Czarnobylu w 1986 roku. Wówczas płyn zażywano, aby uniknąć negatywnych skutków związanych z działaniem radioaktywnego izotopu jodu.
Płyn Lugola wielu osobom kojarzy się przede wszystkim z katastrofą atomową w Czarnobylu
fot. Shutterstock

Płyn Lugola został opracowany w 1829 roku przez francuskiego lekarza Jeana Lugola, od którego nazwiska wziął swoją nazwę. Preparat składa się z jednego procenta jodu, dwóch procentów jodku potasu oraz 97 procentów wody destylowanej.

Zastosowanie płynu Lugola

Płyn Lugola występuje w różnych formach i można go stosować do wielu celów. Ze względu na działanie bakteriobójcze płyn można stosować do odkażania zadrapań, otarć i innych drobnych uszkodzeń skóry. Odkażające działanie płynu Lugola można wykorzystać także podczas infekcji gardła. Gardło należy płukać roztworem płynu o niskim stężeniu (kilka kropli płynu na 100 ml wody).

Specyfik jest wykorzystywany do leczenia chorób tarczycy. W zależności od dawki płyn Lugola hamuje albo pobudza pracę tarczycy, w związku z czym znajduje szerokie zastosowanie. Przykładowo, u osób chorych na wrodzone zaburzenia syntezy hormonów tarczycy, czyli dyshormogenezę oraz autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, podanie jodu powoduje zahamowanie produkcji hormonów tarczycy. Co więcej, płyn Lugola jest podawany pacjentom, u których planuje się zabieg całkowitego lub częściowego wycięcia tarczycy, a także przed badaniami scyntygraficznymi.

Płyn Lugola jest również stosowany w przemyśle spożywczym w celu wykrywania obecności skrobi w różnych produktach. W kontakcie ze skrobią płyn zmienia kolor w zależności od stężenia skrobi - na fioletowoczarny lub niebieskofioletowy. Tą własność płynu wykorzystuje się między innymi do kontrolowania produktów mlecznych, które często zagęszcza się skrobią.

Płyn Lugola a skażenie radioaktywne

Po katastrofie w elektrowni atomowej w Czarnobylu zalecano stosowanie płynu Lugola, aby zapobiegać zatruciom radioaktywnymi izotopami jodu, które znajdowały się w promieniotwórczych opadach. Po przyjęciu dużej dawki jodu w postaci płynu, organizm, a dokładniej tarczyca, nie jest w stanie wchłaniać więcej jodu w radioaktywnej postaci. Dzięki temu możliwe było zapobieganie chorobom tarczycy, w tym nowotworom tego narządu. Obecnie uznaje się jednak, że stosowanie jodu po katastrofie atomowej nie było konieczne, ponieważ skala skażenia nie była tak duża, jak wówczas sądzono.

Skutki uboczne stosowania płynu Lugola

Płynu Lugola nie należy przyjmować bez potrzeby i bez konkretnych zaleceń. Skutkiem ubocznym stosowania płynu może być nadmierne uaktywnienie tarczycy poprzez zażywanie zbyt dużych ilości jodu. Przekraczanie zalecanych dawek jodu może skutkować nadczynnością tarczycy, co u niektórych pacjentów, cierpiących na przykład na zaburzenia układu krążenia, może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Osoby, które są chore na wole endemiczne po zastosowaniu płynu Lugola mogą być narażone na nadmiar hormonów produkowanych przez tarczycę. U niektórych osób stosowanie preparatu z jodem może wywołać alergię oraz trądzik. Z kolei u osób nadwrażliwych na jod po miejscowym zastosowaniu płynu może wystąpić zapalenie skóry, łącznie ze świądem oraz pojawieniem się nadżerek i pęcherzy, a także podrażnienie błon śluzowych gardła oraz nosa. Objawom tym może towarzyszyć wysypka, podwyższenie temperatury ciała oraz obrzmienie węzłów chłonnych.

Przeciwwskazania do stosowania płynu Lugola

Płynu Lugola nie mogą przyjmować osoby, które cierpią na nadczynność tarczycy, gruźlicę, a także wykazują nadwrażliwość na jod. Specyfiku tego nie należy podawać również kobietom ciężarnym oraz karmiącym piersią. Należy pamiętać, że w żadnym wypadku nie należy przyjmować płynu Lugola bez wyraźnego zalecenia lekarza ani przygotowywać go samodzielnie. Preparat w spożywczej formie, czyli takiej która jest przeznaczona do picia, może być przyjmowany wyłącznie po konsultacji z lekarzem, w zaleconej dawce. Poza tym, należy korzystać ze specyfików przygotowywanych przez farmaceutów i osoby przeszkolone w tym zakresie. Nie zaleca się kupowania jodyny i przyrządzania z niej płynu Lugola. Podanie takiego preparatu, zwłaszcza dzieciom, może być tragiczne w skutkach.

Należy pamiętać, że płyn Lugola, który jest dostępny w aptekach bez recepty, jest nieoczyszczony i jest przeznaczony jedynie do użytku zewnętrznego. Spożycie takiego specyfiku może skutkować alergiami, a także zaburzeniami jelitowo-żołądkowymi.

To także może cię zainteresować:

Więcej o: