Zrośnięcie (sklejenie) warg sromowych: co to jest? Synechia i jej przyczyny, objawy oraz leczenie

Zrośnięcie warg sromowych - nazwa tego schorzenia mówi sama za siebie. Występuje w większości przypadków u małych dziewczynek. Sklejenie warg sromowych wymaga konsultacji z lekarzem - on oceni, jakie leczenie podjąć. Objawy zrośnięcia warg sromowych to przede wszystkim problemy z oddawaniem moczu.

Zrośnięcie warg sromowych, znane też pod nazwą sklejenie warg sromowych czy synechia, dotyczy niemalże tylko małych dziewczynek - bardzo rzadko, ale jednak, występuje u dorosłych kobiet. Objawy zrośnięcia warg sromowych to problemy z oddawaniem moczu, ból w okolicach intymnych, świąd. Synechia wymaga leczenia specjalistycznego - nie można czekać, aż "przejdzie samo"!

Zrośnięcie (sklejenie) warg sromowych: występowanie

Dziewczynki nie rodzą się ze sklejonymi wargami sromowymi, schorzenie pojawia się później, minimum po trzecim miesiącu życia. Synechia występuje najczęściej u dziewczynek między trzynastym a dwudziestym trzecim miesiącem życia. Dotyczy około 3,3 procent dziewczynek w tym wieku. Szacuje się, że zrośnięcie warg sromowych występuje u 1,8 procent dziewcząt przed okresem dojrzewania.

Zrośnięcie (sklejenie) warg sromowych: przyczyny

Jak już wspomnieliśmy, synechia jest schorzeniem nabytym, a nie wrodzonym. Przyczyny zrośnięcia warg sromowych to:

  • urazy mechaniczne - na przykład nieprawidłowo założona czy źle dopasowana, uciskająca pielucha,
  • podrażnienia genitaliów poprzez mycie niewłaściwymi środkami,
  • przedłużający się kontakt miejsc intymnych z moczem i kałem (na przykład noszenie długo tej samej pieluszki),
  • różne infekcje układu moczowego.

Dlaczego synechia występuje w absolutnie znakomitej większości przypadków u małych dziewczynek, a nie kobiet? Małe dziewczynki charakteryzuje tak zwany hipoestrogenizm, czyli niskie stężenie estrogenu. To naturalne. Z tego względu ich wargi sromowe są cienkie i suche. Na skutek wymienionych już czynników, które powodują procesy zapalne, tkanka się uszkadza, a podczas procesu gojenia może po prostu sklejać.

Zrośnięcie (sklejenie) warg sromowych: objawy

Za pierwszy etap sklejenia warg sromowych można uznać sklejenie warg sromowych mniejszych. Wtedy dolegliwość jest łatwiejsza do wyleczenia. Gdy dochodzi do całkowitego sklejenia warg sromowych, mocz odkłada się między fałdami skóry, powodując liczne i nawracające infekcje. Oprócz tego pojawiają się takie objawy jak świąd, zaczerwienienie, ból.

Rodzaje sklejenia warg sromowych wyróżniamy na podstawie dokładnego miejsca, w którym powstało. To zrost przedni, środkowy i tylny. Ten ostatni występuje najczęściej, jest najbardziej rozległy i powoduje największe problemy, między innymi z oddawaniem moczu.

Zrośnięcie (sklejenie) warg sromowych: zagrożenia

Sklejenie warg sromowych może prowadzić do wielu dolegliwości. Są to przede wszystkim:

  • infekcje układu moczowego,
  • chroniczny ból w okolicach genitaliów,
  • problemy z oddawaniem moczu (w ciężkich przypadkach bezmocz lub zatrzymanie moczu).

Zrośnięcie (sklejenie) warg sromowych: leczenie

Leczenie zrośnięcia warg sromowych może być albo farmakologiczne, albo zabiegowe. Leczenie farmakologiczne polega na stosowaniu maści - w grę wchodzi maść estrogenowa i sterydowa. Najkorzystniej, jeśli takie leczenie wystarczy, bowiem oszczędzi dziewczynce nieprzyjemności związanych z zabiegiem. Niestety, czasem jest on konieczny. Stosuje się manualne/mechaniczne bądź chirurgiczne rozdzielenie warg sromowych. Każde z nich powinno być stosowane przy znieczuleniu, mechaniczne najczęściej jedynie miejscowym, zaś chirurgiczne - ogólnym.

Opiekun pod żadnym pozorem nie powinien próbować samodzielnie rozdzielić warg sromowych dziewczynki! Spowoduje to ból, traumę i, najprawdopodobniej, powikłania.

Przeczytaj:  Ginekolog dziecięcy - kiedy się do niego wybrać

Zrośnięcie (sklejenie) warg sromowych: dorosłe kobiety

Zrośnięcie warg sromowych może wystąpić również u dorosłych kobiet, są to jednak przypadki bardzo rzadkie. Zdarza się to po menopauzie, gdy poziom estrogenów jest obniżony. Bywa również komplikacją po radioterapii w leczeniu onkologicznym. Może być też efektem złego zagojenia się rany po urazie miejsc intymnych. Leczenie synechii u kobiet dorosłych nie różni się od tego stosowanego u dziewczynek.

To także może cię zainteresować:

Jak długo powinno spać dziecko?

Więcej o:
Copyright © Agora SA