Swędzenie skóry: przyczyny, leczenie. Co oznacza świąd skóry?

Swędzenie skóry to dolegliwość, która może mieć wiele bardzo różnych przyczyn. Świąd skóry jest odczuciem, które wywołuję potrzebę drapania. Może być wywołany m.in. przez kontakt z alergenem, ukąszenie owada.

Swędzenie skóry: przyczyny

Świąd skóry może pojawić się z różnych względów. Może być wynikiem jednej z dziecięcych chorób z wysypką, alergii, ale też mieć związek m.in. z:

  • atopowym lub łojotokowym zapaleniem skóry
  • używaniem złych kosmetyków, niewłaściwą higieną
  • złuszczaniem się skóry, np. po nadmiernym opalaniu
  • rozciąganiem się skóry, np. w trakcie ciąży czy w okresie wzrostu
  • odczynem po ugryzieniu przez owady
  • pokrzywką
  • zaburzeniami funkcjonowania tarczycy, trzustki, jajników, a co za tym idzie - z zaburzeniami hormonalnymi
  • chorobami, m.in. niedoczynnością tarczycy, cukrzycą, chorobą Duhringa, liszajem (płaskim, zakaźnym), grzybicą czy ze świerzbem
  • świądem starczym
  • zaburzeniami metabolicznymi przemiany materii (np. dną moczanową)
  • chorobami narządów wewnętrznych
  • nowotworami (m.in. z białaczką, ziarnicą złośliwą)
  • przyjmowanymi lekami
  • niewłaściwą dietą

Przyczyny świądu mogą być też związane z miejscem, które swędzi - np. swędzenie skóry na powiekach najczęściej jest objawem alergicznego zapalenia spojówek.

Swędząca skóra często powiązana jest ze skórą suchą.

Swędzenie skóry po kąpieli

Najczęściej jest to związane z używaniem złych kosmetyków, które wysuszają i ściągają skórę. Jak temu zaradzić? Zaraz po kąpieli posmaruj skórę czymś nawilżającym, a w przyszłości zwracaj skład na skład kosmetyków. Skórze nie służy alkohol zawarty w płynie czy żelu do kąpieli, nie lubi także substancji pieniących.

Swędzenie skóry wieczorem i w nocy

Może mieć różne przyczyny. Swędzieć może odczyn po ukąszeniu owadów, świąd skóry może być spowodowany środkami, które użyliśmy podczas wieczornego mycia, może być jednym z objawów alergii na proszek, w którym została wyprana pościel.

Swędzenie skóry pleców

Najczęściej ma związek z opalaniem - łopatki są jednym z tych miejsc, które opalamy najszybciej, z kolei pleców zazwyczaj nie smarujemy dokładnie kremem z filtrem (szczególnie jeśli robimy to sami). Nie trudno więc przesadzić ze słońcem, skóra po nadmiernym wystawieniu na promieniowanie ultrafioletowe jest obolała, pojawia się świąd, który nasili się w kolejnym etapie, gdy zacznie złuszczać się naskórek.

Swędzenie skóry nóg

Może mieć związek z depilacją. Odrastające, często wrastające włoski powodują silny dyskomfort. Rozwiązanie? Peeling! Wybierz ten, który nie tylko pozbędzie się wierzchniej warstwy naskórka, ale i zadba o twoją skórę. Nie próbuj wrastających włosków "wyskubywać" na siłę, nie tylko powstaną ranki, dojść może także do zapalenia mieszków włosowych.

Swędzenie skóry bez wysypki

Świąd skóry nie zawsze jest związany z chorobą (swędząca wysypka pojawia się w przebiegu odry). Może mieć związek z wieloma czynnikami - np. podrażnieniem i rozciąganiem skóry.

Swędzenie skóry na tle nerwowym

Świąd może powstawać w wyniku stresu. Nazywany jest często świądem samoistnym - mechanizm jego powstawania nie jest do końca znany.

Skąd wiemy, że mamy do czynienia z tym typem? Przede wszystkim należy wykluczyć inne przyczyny tego, że skóra swędzi (dermatologiczne, systemowe czy neurologiczne) i skupić się na tej, która nas dotyczy - psychogennej. Niezbędna jest konsultacja u lekarza psychiatry. Ustali on dokładną przyczynę i wdroży odpowiednie leczenie, które zwalczy chorobę podstawową. 

Nie drap!

Swędzącego miejsca nie powinniśmy drapać, oprócz tego, że - najprawdopodobniej - zacznie swędzieć nas jeszcze bardziej, możemy zainfekować skórę i doprowadzić do infekcji bakteryjnej, wirusowej lub grzybiczej. Jeśli już musimy "coś" mechanicznie zrobić, lepiej skórę uciskać.

Domowe sposoby na swędzenie skóry

Najlepiej sprawdzają się produkty z apteki, jednak ulgę możemy poczuć stosując sposoby naszych babć. I tu znaczenie ma przyczyna świądu. W miejsce po ukąszeniu osy dobrze jest przyłożyć przeciętą cebulę, swędzącą skórę po opalaniu złagodzi zsiadłe mleko. Z potrzebą drapania poradzi sobie także kompres z lodu - wystarczy kilka kostek owinąć np. w gazę i przykładać do swędzącego miejsca.

Świąd skóry leczenie

Swędzenie skóry samo w sobie nie jest chorobą - jest objawem innych dolegliwości. To, w jaki sposób świąd skóry będzie leczony, zależy od przyczyny jego pojawienia się - jeśli swędzenie skóry jest związane z niedoczynnością tarczycy, działanie będzie skoncentrowanie na leczeniu tej choroby, gdy np. hormony zostaną odpowiednio dobrane, powinien zniknąć także świąd. Pierwsze kroki powinniśmy skierować do lekarza pierwszego kontaktu, który zleci badania i skieruje nas do lekarza specjalisty.

Samo swędzenie skóry można złagodzić m.in. stosując preparaty antyhistaminowe.

To także może cię zainteresować:

Trądzik po trzydziestce. Dermatolog: Dotyka kobiet, najczęściej w wyniku stresu w pracy

Więcej o:
Copyright © Agora SA