Wiek wcześniaka: jak liczyć wiek korygowany

Pytani o wiek wcześniaka nie podamy jedynie faktycznej liczby miesięcy, ale także wiek korygowany. Jest to wiek, w którym dziecko by było, gdyby przyszło na świat o czasie. Skorygowany wiek wcześniaka podaje się mniej więcej do ukończenia przez dziecko drugiego roku życia.

Wiek wcześniaka - czym jest wiek korygowany

Wiek korygowany mówi o tym, ile tygodni miałoby dziecko, gdyby urodziło się o czasie, po trwającej około 40 tygodni ciąży.

Jak liczyć wiek korygowany

Od wieku metrykalnego odejmujemy czas pozostały do 40 tygodnia ciąży. Czyli jeśli dziecko urodziło się w 31 tygodniu ciąży musimy odjąć dziewięć tygodni. W tym przypadku dziecko, które według wieku metrykalnego ma 12 tygodni, według wieku korygowanego ma trzy tygodnie.

W internecie znajdziecie kalkulator wieku korygowanego, który w kilka chwil wyliczy wiek korygowany waszego dziecka. Jeśli jednak ciągle będziecie musieli podawać właśnie tę wartość, bez problemu błyskawicznie wykonacie równanie w głowie.

Zobacz wideo

Po co podaje się wiek korygowany?

Wiek korygowany potrzebny jest do oceny rozwoju i umiejętności dziecka. Maluch urodzony przed czasem nie będzie zachowywał się tak samo, jak jego "rówieśnik", który przyszedł na świat w terminie. Wcześniaka, który urodził się w 34 tygodniu ciąży i który właśnie kończy rok, powinniśmy traktować tak, jakby miał pół roku. Czyli całkowicie normalne będzie to, że nie chodzi, a zaczyna pewnie siedzieć.

Wiek korygowany pozwala prawidłowo ocenić postępy dziecka, odnosi się do faktycznego stopnia rozwoju.

Wiek metrykalny: co to

Wiek metrykalny to po prostu wiek liczony od dnia narodzin. Jak sama nazwa wskazuje, jest to wiek, który mamy zapisany w metryce. Nazywany jest także wiekiem kalendarzowym lub chronologicznym.

Wiek korygowany a szczepienia

Zaleca się, aby szczepienia wcześniaków przeprowadzać zgodnie z wiekiem metrykalnym, niezależnie od masy ciała - jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań (wyjątkiem jest szczepienie na gruźlicę BCG). Harmonogram szczepień ustalany jest indywidualnie, w konsultacji z lekarzem prowadzącym.

Wiek korygowany: do kiedy

Wiek korygowany najczęściej podawany jest do drugiego roku życia dziecka. Zwykle do tego czasu rozwój dziecka urodzonego przed czasem wyrównuje się z umiejętnościami tego urodzonego w terminie.

Rozwój wcześniaka

Wcześniakami nazywa się dzieci urodzone między 22. a 37. tygodniem ciąży. Najbardziej narażone na negatywne konsekwencje wcześniactwa są te, które przyszły na świat przed 32. i przed 28. tygodniem ciąży.

U dzieci, które urodziły się przed czasem, inaczej przebiega okres niemowlęcy. O jego zakończeniu mówi się, gdy w pełni ukształtują się układy: oddechowy, pokarmowy, krążenia.

Wiek postkoncepcyjny

Czyli wiek dziecka liczony od momentu poczęcia. Jest on podawany w tygodniach. Wiek postkonceptualny - podawane tygodnie są sumą czasu ciąży i po porodzie.

Przeczytaj także:

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.