Wiek wcześniaka: jak liczyć wiek korygowany
Wiek wcześniaka - czym jest wiek korygowany
Wiek korygowany mówi o tym, ile tygodni miałoby dziecko, gdyby urodziło się o czasie, po trwającej około 40 tygodni ciąży.
Jak liczyć wiek korygowany
Od wieku metrykalnego odejmujemy czas pozostały do 40 tygodnia ciąży. Czyli jeśli dziecko urodziło się w 31 tygodniu ciąży musimy odjąć dziewięć tygodni. W tym przypadku dziecko, które według wieku metrykalnego ma 12 tygodni, według wieku korygowanego ma trzy tygodnie.
W internecie znajdziecie kalkulator wieku korygowanego, który w kilka chwil wyliczy wiek korygowany waszego dziecka. Jeśli jednak ciągle będziecie musieli podawać właśnie tę wartość, bez problemu błyskawicznie wykonacie równanie w głowie.
Po co podaje się wiek korygowany?
Wiek korygowany potrzebny jest do oceny rozwoju i umiejętności dziecka. Maluch urodzony przed czasem nie będzie zachowywał się tak samo, jak jego "rówieśnik", który przyszedł na świat w terminie. Wcześniaka, który urodził się w 34 tygodniu ciąży i który właśnie kończy rok, powinniśmy traktować tak, jakby miał pół roku. Czyli całkowicie normalne będzie to, że nie chodzi, a zaczyna pewnie siedzieć.
Wiek korygowany pozwala prawidłowo ocenić postępy dziecka, odnosi się do faktycznego stopnia rozwoju.
Wiek metrykalny: co to
Wiek metrykalny to po prostu wiek liczony od dnia narodzin. Jak sama nazwa wskazuje, jest to wiek, który mamy zapisany w metryce. Nazywany jest także wiekiem kalendarzowym lub chronologicznym.
Wiek korygowany a szczepienia
Zaleca się, aby szczepienia wcześniaków przeprowadzać zgodnie z wiekiem metrykalnym, niezależnie od masy ciała - jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań (wyjątkiem jest szczepienie na gruźlicę BCG). Harmonogram szczepień ustalany jest indywidualnie, w konsultacji z lekarzem prowadzącym.
Wiek korygowany: do kiedy
Wiek korygowany najczęściej podawany jest do drugiego roku życia dziecka. Zwykle do tego czasu rozwój dziecka urodzonego przed czasem wyrównuje się z umiejętnościami tego urodzonego w terminie.
Rozwój wcześniaka
Wcześniakami nazywa się dzieci urodzone między 22. a 37. tygodniem ciąży. Najbardziej narażone na negatywne konsekwencje wcześniactwa są te, które przyszły na świat przed 32. i przed 28. tygodniem ciąży.
U dzieci, które urodziły się przed czasem, inaczej przebiega okres niemowlęcy. O jego zakończeniu mówi się, gdy w pełni ukształtują się układy: oddechowy, pokarmowy, krążenia.
Wiek postkoncepcyjny
Czyli wiek dziecka liczony od momentu poczęcia. Jest on podawany w tygodniach. Wiek postkonceptualny - podawane tygodnie są sumą czasu ciąży i po porodzie.
Przeczytaj także:
-
"Kiedy wrócimy do szkoły?" - pytają uczniowie klas 4-8. Minister Niedzielski: Nauczyciele zostaną przebadani jeszcze raz
-
Anna Lewandowska zdradziła plany na powiększenie rodziny. "Po każdym kolejnym dziecku wyglądasz coraz lepiej"
-
Ulga na dziecko 2021. Rodzice mogą dostać nawet 4 tys. złotych
-
Sześcioraczki z Tylmanowej na sankach. Internautka: Ubieranie całej waszej ekipy na śnieg musi być ciekawe
-
Michał Żebrowski pozuje z synem i żartuje ze swojego wyglądu. "Dobre, Tatku"
- Tata zaprojektował kostiumy kąpielowe dla transpłciowych dzieci. Marce nadał imię po córce
- Były dziecięcymi królowymi piękności. Tak zmieniły się po 10 latach
- Wzruszająca reakcja pięciolatki na wspaniałą nowinę mamy. "Jesteś w ciąży?"
- Dziadek: quiz wiedzy ogólnej. Dziś nie wypada zdobyć mniej niż 11/18
- Gigi Hadid po czterech miesiącach zdradziła imię dziecka. Jest krótkie i oryginalne