Obowiązkowe szczepienia dzieci przeciw rotawirusom od 2019 roku? Teraz decyduje się na to tylko co 5. rodzic

Rada Sanitarno-Epidemiologiczna chce, by od 2019 roku szczepienie niemowląt przeciw rotawirusom stało się obowiązkowe. Teraz decyduje się na to zaledwie 20 proc. rodziców - m.in. przez jej cenę, bo szczepionka kosztuje ponad 300 zł.

Serwis Polityka Zdrowotna donosi, że Rada Sanitarno-Epidemiologiczna, czyli organ doradczy Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS), opracowała rekomendacje odnośnie kalendarza szczepień na 2019 rok. 

Spotkanie ekspertów Rady, którą tworzą m.in. specjaliści w dziecinie epidemiologii, pediatrii i neonatologii, zaowocowało kilkoma konkretnymi zaleceniami. Najwięcej emocji może wzbudzić to dotyczące szczepień dzieci przeciwko rotawirusom. Obecnie w Polsce decyduje się na nie tylko 20 proc. rodziców, a organ doradczy GIS chce, by od 2019 r. było ono obowiązkowe. W tej decyzji Radzie wtóruje Pediatryczny Zespół do spraw Szczepień przy Ministrze Zdrowia.

Jeśli taki przepis wejdzie w życie, to oznacza, że niemowlęta (szczepionkę podaje się dzieciom między 6. a 12. tygodniem życia, a ostatecznie trzeba zaaplikować doustnie wszystkie dawki do 24. tygodnia) będzie można zaszczepić bezpłatnie. Teraz kosztuje to w Polsce około 320 zł.

Koszty zwrócą się po dwóch latach

Po co w ogóle takie szczepienie? Rotawirusy to grupa wirusów, która jest najczęstszą przyczyną ostrej biegunki u niemowląt i dzieci - prawie każdy 5-latek na świecie ma za sobą przynajmniej jedną infekcję spowodowaną przez rotawirusy. Po przebyciu choroby organizm zwykle uodparnia się na ich działanie, dlatego zakażenia rotawirusowe rzadko dotykają dorosłych.

Sama biegunka, towarzyszące jej wymioty i gorączka wywołane tymi wirusami często mają tak intensywny przebieg, że chore dzieci wymagają hospitalizacji. Infekcja jest też wysoce zaraźliwa. Dlatego szczepienie przeciw rotawirusom jest na liście tych zalecanych.

Wielu rodziców nie decyduje się na nie ze względu na cenę szczepionki i gdyby płaciło za nią państwo, zaszczepiliby dzieci. Portal Polityka Zdrowotna opracował raport, z którego wynika, że koszt wprowadzenia szczepionki przeciw rotawirusom do kalendarza obowiązkowych szczepień zwróciłby się w około dwa lata (służba zdrowia zaoszczędziłaby na leczeniu i hospitalizacji zakażonych rotawirusami dzieci). 

Co jeszcze?

Oprócz obowiązku szczepienia noworodków przeciw rotawirusom Rada Sanitarno-Epidemiologiczna postuluje o możliwość zaszczepienia przeciwko gruźlicy przed wypisem ze szpitala, a nie w pierwszej dobie życia, jak to wygląda obecnie. 

Do tego specjaliści zalecają utrzymanie szczepienia przeciw krztuścowi szczepionką pełnokomórkową i utrzymywanie rezerwy szczepionek przeciwko meningokom, a także stosowanie czterodawkowgo schematu szczepienia przeciw pneumokokom u dzieci, które urodziły się przed 37 tygodniem ciąży.

Zobacz też:

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.