Darmowa szczepionka na pneumokoki dla dzieci z roczników 2013-2016 - jak z niej skorzystać?

Nie tylko dla niemowląt. Darmowa szczepionka na pneumokoki jest dobrowolna, będzie można ją wykonać między 20 marca a 29 czerwca 2018 r. Jakie warunki należy spełnić, aby skorzystać ze szczepienia?

Darmowa szczepionka na pneumokoki jest obowiązkowa od 2017 roku - znajduje się w kalendarzu szczepień, a jej pierwszą dawkę podaje się dziecku w drugim miesiącu życia.

Wcześniej szczepienie na pneumokoki znajdowało się wśród szczepień zalecanych (a więc płatnych). Teraz jest okazja na zaszczepienie starszego dziecka za darmo.

Szczepienie na pneumokoki dla starszych dzieci

Ministerstwo Zdrowia rozpoczęło akcję, dzięki której za darmo na pneumokoki mogą zostać zaszczepione także dzieci urodzone przed styczniem 2017 roku. Darmowa szczepionka na pneumokoki obejmuje dzieci z roczników 2013-2016, a aby z niej skorzystać, należy zgłosić się do lekarza-pediatry (wybranego w ramach POZ) najpóźniej do 20 kwietnia 2018 roku.

Kto może skorzystać z darmowego szczepienia?

Darmowa szczepionka na pneumokoki jest przeznaczona dla dzieci z roczników 2013-2016, które:

  • nie mają skończonych 5 lat,
  • wcześniej nie otrzymały szczepionki na pneumokoki.

Chcę zaszczepić dziecko na pneumokoki. Co muszę zrobić?

Należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu - pediatry wybranego w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, w przychodni do której chodzisz z dzieckiem. Liczba szczepionek jest ograniczona, szczepienie można wykonać jedynie w przychodniach, które mają podpisany kontrakt z NFZ.

Do lekarza należy zgłosić się do 20 kwietnia 2018.

Na czym polega akcja?

Darmowe szczepienia na pneumokoki będą odbywały się między 20 marca 2018 r. a 29 czerwca 2018 r. Dziecku, w odstępie dwóch miesięcy, będą podane dwie dawki szczepionki (użyta będzie 10-walentna szczepionka Synflorix).

Dodatkowych informacji o darmowej szczepionce na pneumokoki dla dzieci z roczników 2013-2016 udzielają powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne.

Czy szczepionka powinna zostawiać ślad? [NaZdrowie]

Dlaczego warto szczepić na pneumokoki?

Dwoinka zapalenia płuc - Streptococcus pneumoniae - jest powszechnie występującą bakterią. Większość jej szczepów nie stwarza zagrożenia, jednak około 10-15 z nich jest odpowiedzialnych za wywoływanie groźnych chorób, takich jak zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, zapalenie ucha, zapalenie opon mózgowych, sepsa. Skutki inwazyjnej choroby pneumokokowej to m.in.:

  • niewydolność serca,
  • uszkodzenie płuc,
  • niedosłuch,
  • poważne upośledzenie.

Pneumokoki są szczególnie groźne dla osób z małą lub obniżoną odpornością.

Szczepionka na pneumokoki pozwala rozwiązać problem coraz częściej występujących bakterii opornych na antybiotyki, w starciu z którymi lekarze zazwyczaj są bezradni.

Refundowane szczepienia na pneumokoki

Zanim szczepionka na pneumokoki pojawiła się wśród obowiązkowych szczepień, refundowana była jedynie wśród dzieci z grupy ryzyka i obejmowała m.in. wcześniaki, dzieci z niską masą urodzeniową, czy te zmagające się z niektórymi przewlekłymi chorobami.

To także może cię zainteresować:

Więcej o: