Dziewczynka urodziła się z sercem na wierzchu. Ma się dobrze, a nie dawano jej żadnych szans na przeżycie

Lekarze ze szpitala Glenfield w Leicester mogą pochwalić się niezwykłym osiągnięciem. Uratowano dziewczynkę, której serce rozwinęło się poza klatką piersiową. To pierwszy taki przypadek w Wielkiej Brytanii.

Ektopia serca to bardzo rzadka wada wrodzona, która zdarza się raz na milion przypadków. W takiej sytuacji serce rozwija się poza klatką piersiową. Przez to uratowanie życia dziecka zazwyczaj graniczy z cudem.

Sugerowano aborcję

Gdy okazało się, że wada ta dotknęła także Vanellope, lekarze prowadzący ciążę jej mamy nie byli optymistyczni. Jak informuje BBC, specjaliści zaczęli sugerować aborcję, gdyż nie widzieli na początku żadnych szans na uratowanie dziecka. Jednak rodzice dziewczynki nie brali takiego rozwiązania nawet pod uwagę. Postanowili bez względu na wszystko dać jej szansę.

- Byliśmy w szoku, gdy USG pokazało, że jej serce znajduje się poza klatką piersiową. To przeraziło nas, ponieważ nie mieliśmy pojęcia, co się stanie - powiedziała BBC mama dziewczynki.

SPRAWDŹ HOROSKOP NA 2018 ROK

Skomplikowany poród

Dziewczynka przyszła na świat 22 listopada za pomocą cesarskiego cięcia. Poród miał miejsce 3 tygodnie wcześniej, niż początkowo planowano, ponieważ lekarze chcieli zminimalizować ryzyko zakażenia i uszkodzenia serca małej pacjentki. Warto wspomnieć, że było to bardzo trudne zadanie, do którego zaangażowano ponad 50 specjalistów (m.in. chirurgów, neontologów, anestezjologów i położnych).

W ciągu trzech pierwszych tygodni po porodzie Vanellope przeszła trzy skomplikowane operacje, których celem było umiejscowienie jej serca w klatce piersiowej. Pierwsza z nich odbyła się zaledwie 50 minut po narodzinach.

Optymizm lekarzy

Po sukcesie trzech zabiegów specjaliści zajmujący się dzieckiem są nastawieni optymistycznie. Twierdzą, że Vanellope jest silna i czuje się dobrze.

- W przyszłości planujemy stworzyć jakąś wewnętrzną ochronę dla jej serca - powiedział BBC pediatra ds. kardiologicznych ze szpitala w Leicester, Frances Bu'Lock. Eksperci przewidują, że będzie można wykorzystać w tym celu transplantację tkanek wyhodowanych w organizmie dziewczynki. Inne możliwe rozwiązanie to stworzenie nowego organu przy pomocy druku 3D.

Zobacz także:

Prawie połowa dzieci ogląda pornografię. "Lęki i niska samoocena, instrumentalne traktowanie partnerów"

Kolczyki u małych dziewczynek - elegancja czy obciach?

Więcej o: