Ból w klatce piersiowej? Ucisk w klatce piersiowej nie musi oznaczać zawału

Jeśli kiedykolwiek odczujesz ból w klatce piersiowej, pod żadnym pozorem tego nie bagatelizuj. Pod tym względem nie ma większego znaczenia, jaki charakter ma dana dolegliwość - uczucie kłucia czy gniecenia jest tak samo groźne, jak duszność czy pieczenie. Przyczyn odczuwania bólu jest bardzo wiele. Mogą to być problemy z sercem, kręgosłupem czy żołądkiem, przewlekły stres albo zapalenie opłucnej. Nie próbuj jednak sam namierzać źródła dolegliwości: pozostaw to specjalistom. Odpowiednio wczesna reakcja da ci większe szanse w walce z chorobą i pomoże uniknąć groźnych powikłań.

Jaki rodzaj bólu w klatce piersiowej ci dokucza? Jest to kłucie w jednym miejscu czy ból promieniujący? Czujesz dyskomfort w mostku czy za mostkiem? Coś cię pali, gniecie, a może masz do czynienia z dusznościami? Pacjenci cierpią na rozmaite dolegliwości - nagłe i przewlekłe, stałe i nawracające. Dowiedz się, co mogą one oznaczać.

Ból w klatce piersiowej nie jest jednoznaczny z zawałem

Większość z nas doskonale wie, jak rozpoznać objawy zawału. Najbardziej znanym symptomem jest właśnie alarmujący ból w klatce piersiowej. Charakteryzuje się on tym, że jest uporczywy i stały - nie ustępuje ani przy zmianie oddychania (przy wdechu lub wydechu), ani po zmianie pozycji. Zwykle idzie on w parze z drętwieniem lewej ręki, spadkiem ciśnienia i uczuciem duszności. Do tego dochodzą także nierówne bicie serca, ogromne zmęczenie, uciążliwe zawroty głowy oraz zimne poty nad górną wargą i w okolicach czoła.

Trzeba przy tym pamiętać, że osoby doznające zawału nie zawsze odnotowują ból w klatce piersiowej. Zwłaszcza kobietom zdarza się, że przy rozległym zawale boli je raczej nadbrzusze, kark i obszar w pobliżu krtani. Bólom nadbrzusza towarzyszy zwykle szereg innych dolegliwości, w tym nudności, wymioty czy odbijanie.

Mimo tego, że większość społeczeństwa jest świadoma, jak wygląda typowy zawał serca, wielu chorych straciło życie, ponieważ pomoc nie zdołała dotrzeć na czas. I nie - winy za ten stan rzeczy wcale nie ponoszą korki czy wolno pracujący ratownicy. Najczęściej przyczyną tragedii jest odwlekanie telefonu po karetkę. Innymi słowy - często ignorujemy groźne symptomy, zrzucając ból na karb osłabienia z powodu gorąca, niestrawności czy innych przypadłości. Boimy się, że dzwoniąc na pogotowie, niepotrzebnie zawrócimy komuś głowę. Skutki takiego podejścia mogą być śmiertelne.

Kiedy tylko odczujesz ból w klatce piersiowej, od razu chwyć za telefon i dzwoń do lekarza, bądź prosto na pogotowie. Jeśli dokładnie opiszesz, co czujesz, osoba po drugiej stronie postawi wstępną diagnozę i udzieli wskazówek co do dalszego postępowania. Nawet, jeśli ostry ból w piersi nie będzie związany z zawałem, może wymagać natychmiastowej hospitalizacji. Twoją czujność powinny wzmóc dodatkowe objawy, w tym omdlenia, duszności, zasłabnięcia, dezorientacja czy podwyższony niepokój. Niewykluczone, że cierpisz na zatorowość płucną, masz tętniaka albo dotknęła cię ostra niewydolność krążenia.

Niewydolność serca - epidemia XXI wieku. Nie tylko przeszczep może uratować życie

Ból w piersi objawem choroby niedokrwiennej serca

Czy wiesz, że poważne problemy z sercem mogą się wydawać zupełnie niewinne? Zdarza się, że bóle w piersi mijają bardzo szybko i występują wyłącznie po dużym wysiłku. W takim przypadkach bardzo łatwo o lekceważenie - ludzie tłumaczą sobie, że po prostu się przemęczyli i nie zawracają sobie tym głowy. Tymczasem istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że krótkotrwałe dolegliwości są objawem tak zwanej wieńcówki. Choroba niedokrwienna serca dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet, choć tych pierwszych dotyka już po czterdziestym roku życia. Zwykle wieńcówka występuje w następstwie miażdżycy. Mimo, że nie przypomina zawału, stanowi pierwszy krok do tej przypadłości - w końcu nieprawidłowo ukrwiony narząd z czasem obumiera.

W związku z powyższym rodzi się pytanie - kiedy należy zachować wzmożoną czujność? Jeśli nieprzyjemny, często kłujący ból w klatce piersiowej pojawia się po wysiłku fizycznym, od razu wybierz się do specjalisty. Nie musi on występować wyłącznie po uprawianiu ćwiczeń - czasem wystarczy dłuższy spacer, wchodzenie po wysokich schodach czy praca w ogródku. Podobne dolegliwości są zazwyczaj bardzo intensywne, a chorzy nierzadko popadają w panikę. Wystarczy jednak krótki odpoczynek, żeby wszystko wróciło do normy. To, że nie występują dodatkowe objawy i że ból szybko mija, nie znaczy jeszcze, że nie powinieneś się zgłosić do kardiologa. Jeśli zależy ci na twoim życiu i zdrowiu, jak najprędzej udaj się po skierowanie do lekarza pierwszego kontaktu.

Najprawdopodobniej badanie EKG nie załatwi problemu i konieczna będzie dodatkowa diagnostyka - EKG metodą Holtera, próba wysiłkowa, echo serca, a nawet koronarografia. Wykonanie szeregu badań jest konieczne, aby wykluczyć inne źródła problemu - zaburzenia rytmu serca, zapalenie mięśnia sercowego czy nabyte w trakcie życia wady zastawek sercowych. Jak przebiega leczenie choroby wieńcowej? Wszystko zależy od tego, jak daleko zdążyło się posunąć to schorzenie. Może się okazać, że wystarczy przejść na bardziej zdrowy tryb życia; w bardziej zaawansowanych przypadkach konieczna jest interwencja chirurga.

Ból w klatce piersiowej a choroby stawów

Zdarza się także, że ból w klatce piersiowej pojawia się w efekcie zwyrodnień kręgosłupa, a dokładniej jego piersiowego odcinka. Ból ten jest wędrujący - nie ogranicza się do jednego, konkretnego miejsca, ale promieniuje od kręgosłupa do dalszych obszarów, pojawiając się nagle gdzieś indziej. Pacjenci skarżą się zwykle na przeszywający i ostry ból, a także na trudności z wdychaniem powietrza. Wszystko to przypomina mocno skutki przeciążenia organizmu podczas wysiłku fizycznego - łącznie z tym, że dolegliwości najczęściej ustępują samoczynnie i po krótkim czasie. Warto dodać, że towarzyszy im czasem uczucie drętwienia i mrowienia.

Jeśli odczuwasz ból w pobliżu mostka, całkiem prawdopodobne, że to właśnie jego dotyczy problem. Pieczenie w tamtych okolicach bywa wynikiem chorób chrząstek albo nerwów, przy czym może to być albo zapalenie, albo ucisk na korzeń nerwu bądź sam nerw. Ważną wskazówką jest fakt, że nadwrażliwe miejsca są wówczas bolesne przy dotyku i obrzęknięte. Nierzadko kobiety interpretują podobne problemy jako choroby piersi albo sutka

Zdarza się też, że ból w mostku jest powiązany z zapaleniem stawów z grupy żebrowo-mostkowych, czyli ze schorzeniem nazywanym zespołem Tietzego. Możesz podejrzewać tę chorobę, kiedy ból staje się bardziej intensywny przy skrętach tułowia, kaszlu albo kichaniu. W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się panie po czterdziestce.

Wszystkie tego typu objawy należy konsultować z ortopedą. Lekarz specjalista może podejrzewać ucisk na nerwy i skierować pacjenta do neurologa. Jeśli chodzi o leczenie zespołu Tietzego, zwykle wystarcza zażywanie leków przeciwzapalnych bez zawartości sterydów. Pozostałe choroby mogą wymagać nie tylko leczenia farmakologicznego, ale też rehabilitacji i całkowitej zmiany trybu życia.

Bóle w piersiach i schorzenia płuc

Dość oczywistym jest, że skoro ból dotyczy okolic klatki piersiowej, przyczyną może być układ oddechowy. Rzeczywiście - winę za taki, a nie inny stan rzeczy mogą ponosić choroby płuc. Jeśli dokucza ci silny, kłujący ból w piersi, który występuje nagle, towarzyszy dusznościom i nasila się przy kaszleniu i głębszym oddychaniu - niewykluczone, że cierpisz na zapalenie opłucnej. To nie są żarty! W takim stanie konieczna jest hospitalizacja i wykonanie badań, które wykluczą jeszcze groźniejsze choroby. Zapalenie opłucnej może być bowiem powodowane przez niewydolność serca, a nawet przez raka.

Jeśli ból w piersi wydaje ci się następstwem grypy lub przeziębienia, nie lekceważ problemu. Kiedy dolegliwości są przewlekłe albo wciąż nawracają, czym prędzej udaj się na konsultację. W ostatnich latach obserwujemy wzmożoną zachorowalność na gruźlicę, w przypadku której tempo reakcji ma kluczowe znaczenie. Możesz podejrzewać chorobę zwłaszcza wtedy, gdy męczą cię kaszel, stan podgorączkowy oraz nocne poty.

Bywa i tak, że ból w klatce piersiowej okazuje się wynikową astmy. Alergeny potrafią wywoływać bolesne skurcze, zwłaszcza u dzieci. Każdy taki atak powinien być zdiagnozowany i skonsultowany z wykwalifikowanym alergologiem.

Bóle w klatce piersiowej oznaką problemów gastrologicznych

Jeśli kiedykolwiek zdarzyło ci się zjeść stanowczo za dużo, nie musimy ci tłumaczyć, na czym polegają bóle żołądka. Promieniują one wtedy nawet do okolic mostka. Jednorazowe przejedzenie to jeszcze nie żadna tragedia; problem pojawia się przy nawracających dolegliwościach o podłożu gastrologicznym. Co stanowi powód do niepokoju? Regularne nawracanie zgagi, bóle w nadbrzuszu, nieprzyjemna woń z ust i częste dolegliwości po spożyciu posiłku, nawet jeśli nie był on zbyt duży.

Dość prawdopodobna przyczyna powyższych problemów to refluks żołądkowo-przełykowy, który grozi trwałym uszkodzeniem przełyku. Nie uporasz się z nim przy pomocy łatwo dostępnych leków - będziesz potrzebować recepty gastroenterologa. Inne opcje to achalazja przełyku oraz przepuklina rozworu przełykowego. Oba te schorzenia, jeśli są mocno rozwinięte, mogą wymagać operacji. Lekarz będzie mógł podjąć ostateczną decyzję w tej sprawie na podstawie wyników badań - czy to pH-metrii przełykowej, czy po prostu gastroskopii.

Inne możliwości: stres i półpasiec

Czy wiesz, że odpowiedzialność za bóle w klatce piersiowej może leżeć po stronie stresu? Niektórzy pacjenci skarżą się na uczucia dławienia spowodowane zaburzeniami lękowymi. Nie odkładaj leczenia na później - od razu skonsultuj się z psychologiem, psychiatrą albo chociaż lekarzem rodzinnym. Konieczne zmiany wprowadź także wtedy, jeśli ból w piersi wynika z niemożności złapania oddechu po wypaleniu kolejnego papierosa. Zarówno palenie, jak i problemy z emocjami potrafią zabić.

A co w przypadku, kiedy nasilony ból koncentruje się po jednej stronie, a dodatkowo możesz zaobserwować wysypkę? Cóż, bardzo możliwe, że to półpasiec. Ból jest wtedy ogromnie nasilony, skoncentrowany bliżej ręki, a przy tym rozlany. Uciążliwe objawy potrafią utrzymywać się parę miesięcy - nie bagatelizuj tego i wybierz się do specjalisty.

To także może cię zainteresować:

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.