Niskie ciśnienie krwi: czy jest groźne i jak sobie z nim radzić?

Lekarze często ostrzegają przed tym, aby nie lekceważyć podwyższonego ciśnienia, ale rzadko przywiązują taką samą wagę do niedociśnienia. Osoba, która zmaga się z takim problemem, słyszy niekiedy, że w celu podwyższenia ciśnienia wystarczy wypić filiżankę kawy albo odrobinę alkoholu. To poważny błąd, ponieważ niedociśnienie, czyli hipotonia, bywa objawem poważnych chorób, między innymi niewydolności krążenia.

Zastanawiasz się, dlaczego niedociśnienie tętnicze bywa lekceważone? Jeżeli ciśnienie krwi często jest niższe niż 100/60 mm Hg, to oznacza małe prawdopodobieństwo wystąpienia udaru lub zawału, zarówno teraz, jak i w odległej przyszłości. Ponadto hipotonia rzadko stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia, a jej nieprzyjemne skutki ograniczają się do złego samopoczucia, które można wyeliminować nawet bez pomocy leków. Jednak dotyczy to wyłącznie niedociśnienia idiopatycznego, czyli pierwotnego. Jeśli zmagasz się z niedociśnieniem wtórnym, to sytuacja jest poważniejsza.

Jak rozpoznać rodzaj niedociśnienia?

Niedociśnienie pierwotne stwierdza się wówczas, gdy ciśnienie tętnicze utrzymuje się na niskim poziomie przewlekle i nie można wskazać przyczyn takiego stanu. Niedociśnienie idiopatyczne często ma podłoże genetyczne. Występuje ono u nastolatków, osób młodych i w średnim wieku, przy czym szczególnie podatne są na nie szczupłe kobiety. Dobrą informacją jest fakt, że ten typ niedociśnienia dotyczy 9 na 10 osób zmagających się z obniżonym ciśnieniem krwi, a specjalistyczne leczenie nie jest tu potrzebne. Zupełnie inaczej dzieje się w przypadku niedociśnienia wtórnego, które wymaga podjęcia terapii, gdyż bywa objawem poważnych schorzeń.

Zdiagnozowanie, z jakim niedociśnieniem mamy do czynienia, bywa skomplikowane, ponieważ wymaga systematycznej kontroli. Według statystyk problem z wrodzonym niedociśnieniem krwi ma w naszym kraju kilkaset tysięcy osób. Jednak ze względów bezpieczeństwa zaleca się konsultację z lekarzem każdemu człowiekowi, którego ciśnienie skurczowe często jest niższe niż 90 mm Hg, zaś rozkurczowe 60 mm Hg, bez względu na wiek.

Niskie ciśnienie krwi - kiedy warto odwiedzić lekarza?

Oczywiście, nie ma potrzeby chodzić do lekarza, jeżeli ciśnienie obniży się tylko raz. Stan zdrowia trzeba skontrolować wtedy, gdy taka sytuacja powtarza się, a zwłaszcza wówczas, kiedy spadkowi ciśnienia towarzyszą inne dolegliwości, na przykład bóle w klatce piersiowej, bóle głowy, omdlenia, przyspieszony puls (w spoczynku powyżej 100 uderzeń na minutę) obrzęki nóg albo rąk. Szczególną ostrożność powinny zachować także osoby, które w przeszłości leczyły się na nadciśnienie, przeszły zawał lub cierpią na schorzenia układu krążenia. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest szybka wizyta u kardiologa. W razie potrzeby należy wcześniej udać się do lekarza pierwszego kontaktu, aby otrzymać odpowiednie skierowanie.

Jakie badania wykonać przy niskim ciśnieniu krwi?

Lekarz, do którego się udasz, prawdopodobnie rozpocznie od zlecenia badania EKG, ponieważ pozwala ono na zdiagnozowanie lub wykluczenie schorzeń kardiologicznych, którym często towarzyszy niedociśnienie. Jeżeli wynik tego badania nie da pewnej diagnozy, to można wykonać echokardiografię. Lekarze zazwyczaj zlecają również morfologię krwi oraz badania biochemiczne, aby wykluczyć podejrzenia niedoboru składników mineralnych i anemii. Najbardziej są na nie narażone osoby stosujące restrykcyjne diety redukcyjne. Oprócz tych badań lekarz spyta cię o stosowane leki, gdyż niektóre z nich mogą wpływać na obniżenie ciśnienia. Być może sprawdzi również, czy problem nie ma związku z zaburzeniami hormonalnymi. Jeżeli wyniki wszystkich badań będą prawidłowe, to można uznać, że masz niedociśnienie pierwotne i nie musisz obawiać się o swoje zdrowie.

Dokuczliwe objawy niedociśnienia krwi - jak je wyeliminować?

Niedociśnienie wrodzone nie wymaga leczenia, ale warto wiedzieć, jak uporać się z towarzyszącymi mu przykrymi dolegliwościami, które utrudniają prawidłowe funkcjonowanie. Niskie ciśnienie krwi często powoduje senność i osłabnie, a czasem także zły nastój, ból głowy, pogorszenie koncentracji oraz uczucie zimna w kończynach. Ze wspomnianych na początku sposobów - czyli kawy i alkoholu - warto polecić wyłącznie ten pierwszy. Kawa w niewielkich ilościach (dwie filiżanki dziennie) nie ma negatywnego wpływu na zdrowie, podczas gdy alkohol u niektórych może dodatkowo obniżyć ciśnienie, a więc nasilić nieprzyjemne objawy. Nie bez znaczenia jest odpowiednie odżywianie. Jeżeli zmagasz się z niedociśnieniem krwi, to nie ma powodu, abyś ograniczał ilość soli w diecie, ale ważne jest, żeby dostarczać organizmowi przynajmniej dwa litry płynów każdego dnia. Nie zapominaj też o uprawianiu sportu. Szczególnie dobre efekty można uzyskać dzięki regularnemu ruchowi na świeżym powietrzu albo pływaniu. Nocą warto kłaść głowę wysoko, na przykład na dwóch poduszkach. Pomocne mogą być również skarpety i pończochy uciskowe, których celem jest poprawa krążenia. Na stosowanie środków farmakologicznych zdecyduj się wtedy, gdy zawiodą domowe sposoby, ale raz na jakiś czas odwiedzaj okulistę, gdyż niskie ciśnienie zwiększa ryzyko wystąpienia jaskry.

A co z nadciśnieniem? Obejrzyj wideo:

Ta choroba nie boli, ale bywa skutecznym zabójcą. Co możesz zrobić?

To także może cię zainteresować:

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.