Sir Frederick Banting - kim jest bohater dzisiejszego doodle'a?
Sir Frederick Banting, wspólnie ze swoim asystentem, w 1922 roku odkrył insulinę. To wydarzenie było przełomem w leczeniu cukrzycy.
Sir Frederick Banting - co warto o nim wiedzieć
Ten kanadyjski fizjolog urodził się 14 listopada 1891 roku, zmarł niespełna 50 lat później - 21 lutego 1941 roku. Był wykładowcą na Uniwersytecie w Toronto, gdzie od 1921 roku prowadził badania dotyczące hormonu wytwarzanego w zwierzęcej trzustce. Rok po rozpoczęciu działań, sir Frederic Banting (tytuł szlachecki otrzymał w 1934 roku) i jego asystent, Charles Best, odkryli insulinę. Nie trzeba tłumaczyć, jak ważne to było wydarzenie, szczególnie jeśli chodzi o leczenie cukrzycy. Na uznanie Banting nie musiał długo czekać: w 1923 roku otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny (oczywiście właśnie za odkrycie insuliny). Wokół tej nagrody pojawiły się pewne kontrowersje: wspólnie z sir Frederickiem Bantingem wyróżniony został jego zwierzchnik, John Macleod. Banting uważał jednak, że nagroda Macleodowi została przyznana niesłusznie - według niego doceniony powinien być jego asystent, Charles Best. W związku z tym, fizjolog dobrowolnie podzielił się ze swoim współpracownikiem premią pieniężną, jaką otrzymał za otrzymanie Nagrody Nobla.
Kilkadziesiąt lat później, w 1958 roku, Frederick Sanger otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii za "badania struktury białek, w szczególności insuliny".
Insulina - czym jest i dlaczego jest taka ważna
Insulina jest hormonem peptydowym wytwarzanym przez znajdujące się w trzustce Wysepki Langerhansa (wysepki trzustkowe). Dokładniej: za produkcję insuliny odpowiadają komórki beta. Ich zniszczenie lub uszkodzenie sprawia, że w organizmie pojawiają się niedobory insuliny, co skutkuje powstaniem cukrzycy. Wyróżniamy:
- Cukrzycę typu I, zwaną też cukrzycą insulinozależną. Stanowi mniej niż 10% przypadków,
- Cukrzycę typu II, zwaną też cukrzycą insulinoniezależną. Stanowi 90% przypadków.
Insulina jest często porównywana do klucza, ponieważ otwiera ona drzwi do wszystkich komórek w naszym organizmie. Otworzenie drzwi (chodzi o receptory komórkowe) jest niezbędne: w ten sposób do komórek przedostaje się glukoza. Jeśli w organizmie brakuje insuliny, glukoza nie dociera do komórek, a pozostaje we krwi. Więcej o insulinie przeczytasz tutaj: Insulina - słodko-gorzki smak życia
Światowy Dzień Cukrzycy
W rocznicę urodzin sir Federicka Bantinga obchodzony jest Światowy Dzień Cukrzycy. Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna zatwierdziła powstanie tego święta w 1991 roku, w 70. rocznicę odkrycia insuliny. W Polsce Światowy Dzień Cukrzycy - za zgodą Federacji - obchodzony jest nie 14 listopada, a 27 czerwca (w rocznicę odkrycia insuliny). Obchody w naszym kraju organizowane są przez Polskie Stowarzyszenie Diabetyków.
Sir Frederick Banting bohaterem Doodle Google. Co to właściwie jest?
Wiedzy najlepiej zasięgnąć u źródła.
Doodle to śmieszne, zaskakujące i dość spontaniczne zmiany wprowadzane w logo Google w celu uczczenia świąt, rocznic oraz pamięci znanych artystów, pionierów i naukowców - czytamy na stronie poświęconej doodle.
Do tej pory stworzono ponad 2 000 doodli, tworzą je rysownicy zwani "doodlerami", a także programiści. O tym, jakie doodle powstaną, decydują na regularnych spotkaniach pracownicy Google'a, jednak pomysł na doodle może przesłać każdy. Te obrazki są niezwykle lubiane przez użytkowników, dzięki nim można pamiętać o wielu rocznicach, a także dowiedzieć się różnych rzeczy, m.in. o tym, że to właśnie sir Frederick Banting odkrył insulinę.
To także może cię zainteresować:
-
Szkoły zamknięte do końca roku szkolnego? Rodzice: To może wyrządzić dzieciom krzywdę
-
Szkoły zamknięte w woj. warmińsko-mazurskim. Mama 7-latki: Te dzieci są ganiane w tę i we w tę
-
Egzamin ósmoklasisty. Są trzy duże zmiany. Tomasz Rzymkowski: Analizowaliśmy wszelkie warianty i możliwości
-
Mama 22 dzieci była w ciąży bez przerwy przez ponad 16 lat. "Najkrótszy poród trwał 45 minut"
-
Kiedy wrócimy do szkoły? Minister Czarnek: Martwimy się o to, czy nie będziemy musieli zamykać szkół dla klas 1-3
- Mama uczy córkę, że dziewictwo nie istnieje. Wideo obejrzało ponad 2 miliony ludzi. Ma w tym ważny powód
- "Sklepy cynamonowe" Brunona Schulza - szczegółowe streszczenie lektury i główne motywy
- Pierwsza komunia święta 2021 pod znakiem zapytania. "Dla bezpieczeństwa należałoby je przesunąć"
- Nabór tekstów do 7. edycji Piórka trwa. "Jest o co się starać" - zapewnia laureatka poprzedniej edycji
- Nigdy nikt nie pokazał tak prawdziwie, jak wygląda karmienie piersią. Ta reklama poruszyła matki. "Popłakałam się"