Szczepionka na pneumokoki

Szczepionka na pneumokoki może uchronić dzieci przed poważnymi zachorowaniami. Jednak skuteczność szczepionki na pneumokoki wywołuje wiele kontrowersji. Rodziców przed szczepieniem na pneumokoki powstrzymuje też jego wysoka cena.

Szczepionka na pneumokoki zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na wywoływane przez te bakterie choroby, wydawana jest tylko na receptę. W tej chwili szczepionka na pneumokoki jest na liście szczepień zalecanych, co oznacza, że nie jest refundowana (z pewnymi wyjątkami). Ministerstwo Zdrowia planuje jednak wprowadzić szczepionkę na pneumokoki do kalendarza szczepień obowiązkowych dla wszystkich dzieci urodzonych od stycznia 2017 roku.

Jakie są niebezpieczeństwa związane z zakażeniem pneumokokami? Czy stosowane szczepionki są bezpieczne? Jaka jest cena szczepionki na pneumokoki?

Szczepionka na pneumokoki – przed czym chroni?

Pneumokoki to jedne z najbardziej powszechnie występujących bakterii. Większość z nich jest niegroźna dla dzieci i dorosłych, jednak mniej więcej 10-15 proc. szczepów może wywołać poważną chorobę. Nie sposób zabezpieczyć się przed kontaktem z chorobą, bo bakterie są wszechobecne i przenoszą się drogą kropelkową.

Pneumokoki, po łacinie Streptococcus pneumoniae (dwoinka zapalenia płuc) mogą wywołać zapalenie płuc i oskrzeli, ostre zapalenie zatok, zapalenie ucha środkowego, ale też zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie wsierdzia, zapalenie stawów, zapalenie szpiku, zapalenie tkanki łącznej oraz sepsę. Inwazyjna choroba pneumokokowa na świecie diagnozowana jest mniej więcej u 10 osób na 100 000 – w krajach, które stosują powszechnie refundowaną szczepionkę. W Polsce nie prowadzi się szczegółowych badań epidemiologicznych; dane mówią o 2-5 zachorowaniach na 100 000, ale według lekarzy są to znacznie zaniżone liczby.

Inwazyjna choroba pnemokokowa jest bardzo niebezpieczna dla dzieci i osób starszych – aż 30 proc. przypadków kończy się śmiercią. Ocenia się, że co roku w Polsce z powodów związanych z zakażeniem pneumokokami umiera około 100 dzieci, większość poniżej drugiego roku życia. Skutki inwazyjnej choroby pneumokokowej to m.in. niewydolność serca, uszkodzenie płuc, niedosłuch, poważne upośledzenie. Te zagrożenia to poważny argument za szczepieniami na pneumokoki.

Czy szczepionki chronią przed zachorowaniem?

Szczepionka na pneumokoki zamiast antybiotyku

Szczepionka na pneumokoki pozwala rozwiązać problem bakterii opornych na antybiotyki. Coraz więcej szczepów pneumokoków jest opornych na antybiotyki, co sprawia, że w przypadku zachorowania, lekarze często są bezradni. Liczbę szczepów pneumokoków opornych na antybiotyki ocenia się obecnie na mniej więcej 50.

Tak jak większość szczepionek, ta na pneumokoki może wywoływać typowe powikłania poszczepienne: zaczerwienienia, obrzęki, gorączkę czy biegunkę, które jednak miną w przeciągu kilku, kilkunastu godzin. Jednak szczepionka na pneumokoki wywołuje wiele kontrowersji. Jej przeciwnicy przekonują, że wywołuje powikłania poszczepienne groźniejsze i częstsze niż powikłania samej choroby wywoływanej przez pneumokoki. Jak zwykle laikowi trudno ocenić rzetelność badań, na które powołują się przeciwnicy szczepień, warto jednak porozmawiać z pediatrą o wszystkich „za i przeciw”.

Szczepionka na pneumokoki – czy jest skuteczna?

Prawdziwym problemem jest skuteczność szczepionki na pneumokoki. Produkowane szczepionki uwzględniają antygeny polisacharydowej otoczki bakterii. Jednak ze względu na duże zróżnicowanie budowy tej otoczki, producenci muszą brać pod uwagę różne serotypy bakterii (serotypów pneumokoków znaleziono w tej chwili około 100). Stosowane szczepionki na pneumokoki uodparniają na kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt serotypów pneumokoków (d23).

Szczepionki na pneumokoki mają chronić przed najbardziej zjadliwymi szczepami, a także przed tymi, które są najczęściej odpowiedzialne za zachorowania w danym kraju. Trzeba jednak pamiętać, że rozkład chorobotwórczych szczepów zmienia się bardzo szybko, więc skuteczność szczepionki nigdy nie jest stuprocentowa. Nie istnieje szczepionka, która uwzględniałaby antygen wspólny dla wszystkich chorobotwórczych szczepów pneumokoków.

Ocenia się, że szczepionki na pneumokoki chronią przed zachorowaniem na poziomie od dwudziestu kilku do osiemdziesięciu kilku proc.

Szczepionka na pneumokoki – ceny

Jaka jest cena szczepionki na pneumokoki? Rodzaj szczepionki na pneumokoki zależy od tego, czy chcemy zaszczepić dziecko, które ma więcej czy mniej niż dwa lata.

  • Maluchy młodsze niż dwulatki szczepi się przeciwko pneumokokom szczepionką skoniugowaną.
  • Dzieci powyżej drugiego roku życia szczepi się przeciwko pneumokokom szczepionkami polisacharydowymi.

Większość szczepionek składa się z kilku dawek, podawanych domięśniowo co kilka tygodni. Jedna dawka kosztuje od ok. 200 do ponad 300 zł, co oznacza koszt mniej więcej 600-1000 zł za pełne szczepienie.

Szczepionka na pneumokoki - refundacja

Planowana od stycznia 2017 refundacja szczepionki na pneumokoki miałaby objąć wszystkie dzieci. Trwają dyskusje, jaką konkretnie szczepionkę wybrać, żeby jak najpełniej chronić dzieci przy jednocześnie najkorzystniejszej cenie preparatu. Jeśli tak się stanie, rodzice nie będą już musieli zastanawiać się „szczepić czy nie”, nie będą też martwili się ceną szczepienia na pneumokoki.

W tej chwili refundacja szczepionki na pneumokoki jest dostępna tylko dla dzieci z grup wysokiego ryzyka: dla niektórych wcześniaków, dzieci z deficytem odporności i niektórymi przewlekłymi chorobami. W Kielcach szczepionka jest refundowana dla wszystkich dzieci przez samorząd od 2006 roku.

To także może cię zainteresować:

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.