Częste oddawanie moczu - jakie mogą być przyczyny u dzieci i dorosłych?

Częste oddawanie moczu, czyli częstomocz, może mieć różne przyczyny. Może być to objaw zakażenia, ale także oznaka poważnej choroby. Częste oddawanie moczu u dzieci, u mężczyzn, u kobiet - co oznacza?

Częste oddawanie moczu (niewielkich jego ilości, bo gdy ta również jest większa, mówimy o wielomoczu), zwane również częstomoczem lub polakisurią, może bardzo uprzykrzać życie. Jest symptomem nieprawidłowości w organizmie. Częstomoczem  mogą objawiać się różne choroby - od zakażenia układu moczowego po nowotwory - w zależności od wieku i płci, a także innych towarzyszących objawów. 

Częste oddawanie moczu u małych dzieci

Pęcherz moczowy dziecka ma zdecydowanie mniejszą pojemność niż ten organ u dorosłego. Z tego względu siusia ono częściej niż osoba dorosła. Niemowlęta oddają mocz bardzo często, co najmniej kilkanaście razy dziennie i więcej, a w drugim roku życia ok. 10 razy dziennie. Ze względu na to, że małe dzieci noszą pieluszkę, trudno tę liczbę skontrolować. W wypadku takich maluchów naszą uwagę powinno zwrócić zaczerwienienie okolic intymnych dziecka, brzydki zapach moczu, obecność krwi w nim. Dziecko powinno nauczyć się kontrolować oddawanie moczu do ok. 4 roku życia.

Przeczytaj także: "Siusiu!". Następnym razem, kiedy twoje dziecko zawoła tak na spacerze... 

Częste oddawanie moczu u dziecka starszego

W wieku przedszkolnym dziecko robi siusiu ok. 6-8 razy na dobę. Może to się zmienić w zależności od ilości płynów, które przyjmuje oraz pokarmów (dziecko zwykle siusia częściej np. po coli, napojach czekoladowych). Częste oddawanie moczu u dzieci jest zwykle wynikiem zakażenia dróg moczowych lub reakcją na silny stres. W pierwszym wypadku objawami towarzyszącymi są: ból podczas siusiania, ból w dole brzucha, pleców, gorączka, dreszcze. W drugim brak innych symptomów - dziecko oddaje mocz częściej, gdy jest zdenerwowane, niekiedy robi to nieświadomie. Należy zacząć od szczerej rozmowy z dzieckiem, postarać się oswoić sytuacje, które je stresują lub je wyeliminować. Może być potrzebna pomoc psychologa dziecięcego. Problemy z częstomoczem u dziecka warto zgłosić lekarzowi pierwszego kontaktu. Jeśli zostaną wykluczone wspomniane przyczyny, a dziecko nadal siusia bardzo często, potrzebna będzie dalsza diagnostyka. Należy przeprowadzić badania laboratoryjne i urodynamiczne. Wykluczyć trzeba także zaburzenia neurologiczne. 

Może cię zainteresować: Infekcje dróg moczowych u dzieci - objawy i leczenie 

Częste oddawanie moczu u kobiet

Częstomocz to również problem, z którym nierzadko borykają się kobiety. Zdecydowanie łatwiej "złapać im" zakażenie bakteryjne - np. po wizycie w publicznej toalecie lub podczas stosunku seksualnego. Częste oddawanie moczu przed okresem występuje u wielu kobiet i zwykle nie jest powodem do niepokoju. Wpływ na to, ile razy kobieta oddaje mocz w ciągu dnia, mogą mieć również zaburzenia hormonalne oraz nieprawidłowości w funkcjonowaniu nerek. W każdym wypadku potrzebna jest diagnostyka lekarska - badania laboratoryjne i ewentualna konsultacja ze specjalistami. Częste oddawanie moczu w ciąży nie jest zwykle niczym niepokojącym. Może występować już na samym początku ciąży - niektórzy uznają to za jeden z jej pierwszych objawów. Wzmaga się także w kolejnych tygodniach - powiększająca się macica oraz rosnący płód wywierają nacisk na pęcherz moczowy. Zbyt częste oddawanie moczu w ciąży może jednak być symptomem cukrzycy ciążowej albo niewłaściwej pracy nerek, dlatego nie należy go lekceważyć. 

Częste oddawanie moczu u mężczyzn

Częstomocz u mężczyzn po 50. roku życia jest powszechnie spotykanym problemem. W tym wieku wielu panów dotyczą problemy z prostatą, czyli gruczołem krokowym. Zwykle jest to przerost prostaty o łagodnym charakterze, ale częstomocz może być także objawem zapalenia tego gruczołu lub nowotworów w jego obrębie. Ze względu na ryzyko wystąpienia raka, powiększającą się prostatę (jej przerost jest naturalnym objawem starzenia organizmu, jednak nie u wszystkich mężczyzn występuje z jednakowym nasileniem) należy kontrolować. Zbyt częste oddawanie moczu nie jest jedynym symptomem zapalenia gruczołu krokowego. Należą do nich również ból podczas opróżniania pęcherza, ropna wydzielina z cewki moczowej, dreszcze, gorączka, bóle podbrzusza, pleców, bóle i tkliwość narządów płciowych. 

Sprawcy problemu to geny i fizjologia, a nie stres. Moczenie nocne - obalamy mity

Częste oddawanie moczu - przyczyny

Poza przyczynami, które związane są z płcią lub wiekiem, istnieją również inne choroby, które mogą objawiać się zbyt częstym oddawaniem moczu. Należą do nich:

  • cukrzyca typu 1 i 2;
  • choroby weneryczne, np. chlamydia;
  • niedoczynność przysadki mózgowej;
  • uszkodzenie mózgu;
  • uszkodzenie rdzenia kręgowego;
  • reaktywne zapalenie stawów;
  • kamica układu moczowego;
  • śródmiąższowe zapalenie nerek.

Ze względu na wielość chorób, które mogą objawiać się częstomoczem, zawsze, niezależnie od wieku i płci, należy zgłosić się z tym problemem do lekarza. 

Wśród napojów oraz pokarmów jest wiele, które mogą wpływać na częstotliwość oddawania moczu. Działanie moczopędne mają m.in.: kawa, piwo, czarna herbata, pomidory, chrzan, seler, bakłażan, seler, żurawina, gruszki, agrest, truskawki, poziomki. 

Przeczytaj także:

Robota dla detektywa. Infekcje dróg moczowych u dzieci

Częste oddawanie moczu w nocy

Copyright © Agora SA