Wysypka na brzuchu u dziecka - co może być jej przyczyną?

Wszystko, co pojawia się na ciele maluchów budzi podejrzenia rodziców. Także wysypka na brzuchu u dziecka jest czymś, co opiekunowie dokładnie analizują - chcą wiedzieć, co jest jej przyczyną, jak sobie z nią radzić.

Wysypka na brzuchu u dziecka może być jednym z objawów ospy, alergii, choroby pasożytniczej. O wysypkę na brzuszkach najmłodszych zapytaliśmy doktora Bartosza Pawlikowskiego - dermatologa dziecięcego, pediatrę z łódzkiej kliniki Medevac.

Wysypka na brzuchu - przyczyny

Choroby skóry u dzieci często objawiają się niecharakterystycznymi wysypkami na małej powierzchni skóry z tendencją do rozlewania się w większe ogniska, obejmujące całe ciało. Bardzo częstą lokalizacją jest właśnie skóra brzucha. Pierwsze oznaki wysypki na brzuchu nie powinny być powodem do niepokoju. Choć zmiany skórne w tej lokalizacji mogą oznaczać choroby zakaźne, autoimmunologiczne, alergiczne lub ukąszenia przez owady, to zawsze należy zacząć od krótkiej analizy ostatnich 3 dni. Kontakt z dzieckiem chorym na ospę wietrzną lub ze zwierzakiem (pies, kot), zjedzenie większej ilości cytrusów - to tylko niektóre sytuacje, które mogą nas naprowadzić na przyczynę. W takich sytuacjach wystarczy proste postępowanie terapeutyczne lekami dostępnymi bez recepty: miejscowymi (pudroderm, sudocrem) lub doustnymi przeciwalergicznymi. Jeśli jednak widzimy, że w ciągu 3-5 dni zmiany nie ustępują lub wręcz się nasilają mimo leczenia powinniśmy zgłosić się z dzieckiem do dermatologa dziecięcego.

Wygląd wysypki a przyczyna jej powstania

  • Zmiany skórne u dzieci miewają bardzo różny wygląd. Drobne, rozsiane, czerwone i suche ogniska liszajowate z towarzyszącym świądem o różnym nasileniu zwykle towarzyszą atopowemu zapaleniu skóry, wypryskowi pieniążkowatemu, alergicznemu kontaktowemu zapaleniu skóry, przyłuszczycy ostrej lub łupieżowi różowemu. Jeśli dodatkowo obserwujemy nasilone rogowacenie, czyli białą, drobną łyskę na powierzchni zmian, a w rodzinie występowała łuszczyca, to można ją również podejrzewać u naszego szkraba. Jeśli łuska jest tłusta i żółta to najpewniej jest to łojotokowe zapalenie skóry.
  • Drobne grudeczki, gęsto rozsiane na skórze brzuszka mogą sugerować osutkę świetlną lub polekową oraz okołoinfekcyjną, zwłaszcza, jeśli maleństwo jest w trakcie takiej infekcji lub bezpośrednio po niej. Zmiany tego typu to również możliwy objaw choroby pasożytniczej jaką jest świerzb. Ten najczęściej jest nabywany przez nasze pociechy w związku z kontaktem z innym chorym dzieckiem np. w żłobku lub przedszkolu.
  • Na skórze brzuszka z tendencją do rozleglejszych ognisk może objawiać się pokrzywka ostra. To bardzo częste schorzenie u dzieci w odpowiedzi na alergen i natychmiastową reakcję na niego lub w związku z kontaktem z innymi czynnikami, np. zimną wodą. Zmiany mają wygląd skóry oparzonej pokrzywą i mogą mieć bardzo rozległy charakter.
  • Powszechnym zakażeniem wywołującym zmiany również na brzuszku jest mięczak zakaźny. Choroba przenosi się poprzez bezpośredni kontakt z innym chorym dzieckiem i objawia się powstawaniem na skórze drobnych grudek o kolorze od białego do żółtobiałego. Chorobę wywołuje wirus MCV a zmiany powstają w ciągu 2-7 dni od kontaktu z innym chorym dzieckiem i nieleczone rozprzestrzeniają się i utrzymują od 1-5 lat. 
  • Inną chorobą występującą również na brzuszku jest ospa wietrzna. Choroba trwa 7-10 dni i ustępuje samoistnie. W przypadku infekcji zagrażającej życiu dziecka do leczenia wdraża się leki przeciwwirusowe drogą dożylną a więc w warunkach szpitalnych.
  • W okresie letnim często dochodzi do przegrzania skóry dziecka i wystąpienia u niego potówek. Drobne pęcherzyki wypełnione przezroczystym płynem mają średnicę 1-2 mm i powstają po przegrzaniu skóry. Schłodzenie malca powoduje ich ustąpienie samoistne w ciągu 24-48 godzin.

Przeczytaj także: Potówki u niemowlaka - wygląd, zapobieganie, leczenie

  • Bardziej egzotyczne, czyli mniej znane i spotykane u dzieci, są zmiany skórne związane z mastocytozą (nieliczne guzki żółte lub różowe), rumień wielopostaciowy (wyniosłe ponad skórę, rumieniowe, obrączkowate zmiany o średnicy 3-10 mm), rozlana naczyniakowatość noworodków (drobne grudki żywoczerwone), szkarlatyna (czerwona wysypka plamista o szorstkiej powierzchni) lub sinica siateczkowata (linijne wykwity grudkowe o barwie czerwonej i wzorze marmuru).

Wysypka na brzuchu - kiedy do lekarza

Zmiany skórne u dzieci mogą mieć prozaiczną przyczynę i nie być objawem poważnej choroby o charakterze ogólnym. W mojej praktyce często spotykam się z rodzicami, którzy działając intuicyjnie trafiają do mojego gabinetu w odpowiednim momencie, czyli wtedy, gdy wykorzystali dostępne, domowe sposoby i nie uzyskali poprawy w ciągu tygodnia. Takie postępowanie jest właściwe, ponieważ ewidentnie jest to moment do podjęcia interwencji przez specjalistę. W przypadkach wysypek należy po prostu obserwować skórę dziecka i pojawianie się nowych zmian w innych niż brzuszek miejscach oraz na stan ogólny dziecka (podwyższona temperatura ciała, ospałość, brak chęci do jedzenia). Postępując w ten sposób nie przeoczymy ważnych faktów i w odpowiednim czasie skorzystamy z wiedzy lekarza. 

To także może cię zainteresować: najczęstsze bóle u dzieci

 

Więcej o:
Copyright © Agora SA