Dostrzec na czas

Wczesne badanie okulistyczne pozwala wykryć większość chorób oczu i szybko rozpocząć leczenie - mówi dr n. med. Ewa Oleszczyńska-Prost z Centrum Okulistyki Dziecięcej w Warszawie.

Kiedy niemowlę powinno trafić do okulisty?

Jeśli lekarz stwierdzi jakiekolwiek nieprawidłowości w budowie oczu, jeśli dziecko jest wcześniakiem, a także gdy matka przeszła poważne zakażenie w okresie ciąży albo sam noworodek przebył poważną chorobę - dziecko zawsze trafia do okulisty zaraz po urodzeniu.

Pomiędzy 6. a 8. tygodniem życia niemowlę nawiązuje kontakt wzrokowy z matką i odpowiada uśmiechem na uśmiech. Jeśli w 9. tygodniu nadal tego nie robi, trzeba zbadać wzrok. W trzecim miesiącu życia oczy powinny być już ustawione równolegle, jeśli wciąż uciekają na boki - czas na wizytę u okulisty. Warto go też odwiedzić, jeśli w rodzinie występują poważne wady wzroku (gdy dziecko będzie miało rok, półtora).

Czy to znaczy, że wady wzroku są dziedziczne?

Takie wady, jak: krótkowzroczność, nadwzroczność czy astygmatyzm, spowodowane są nieprawidłowościami w budowie gałek ocznych, która jest uwarunkowana genetycznie. Nadwzroczność i astygmatyzm występują od urodzenia i z wiekiem nie ulegają większym zmianom. Inaczej jest z krótkowzrocznością. To także wada wrodzona - czasem ujawnia się wcześnie, ale czasem dopiero w szkole, kiedy dziecko zaczyna czytać i pisać.

Prócz wymienionych wad u dzieci występuje zez i różnowzroczność.

Czy wadom tym można zapobiec?

Nadwzroczność i astygmatyzm można jedynie korygować poprzez dobór odpowiednich okularów lub szkieł kontaktowych. Mało kto wie, że szkła kontaktowe można zakładać nawet noworodkom (np. po operacji zaćmy wrodzonej). Jeśli chodzi o krótkowzroczność szkolną, możemy zrobić wiele, by nie postępowała. Trzeba uważać, żeby dziecko nie przeciążało oczu, żeby co pewien czas odrywało wzrok od zeszytu, książki czy komputera i spojrzało w dal lub przysłoniło oczy dłońmi. I dbać o odpowiednie oświetlenie (światło rozproszone w całym pokoju i skupione w miejscu pracy). Nie bez znaczenia jest także zdrowy tryb życia - dużo ruchu i lekkostrawna dieta, bogata w witaminy, mikroelementy i antyoksydanty.

Leczenie zeza trzeba rozpocząć jak najwcześniej, gdyż zaburza on rozwój widzenia obuocznego i trójwymiarowego. Pierwszym krokiem jest korekcja wady przy pomocy okularów lub soczewek. Noszenie soczewek jest też jedynym sposobem postępowania przy różnowzroczności, z którą mamy do czynienia, gdy wada wzroku jednego oka różni się od wady drugiego o więcej niż 3 dioptrie.

Kiedy możemy podejrzewać wadę wzroku u przedszkolaka?

Kiedy siada zbyt blisko telewizora, za bardzo pochyla się nad książeczką, podsuwa sobie zabawki pod same oczy, wciąż przechyla głowę. Każdy z tych sygnałów powinien skłonić rodziców do wizyty u okulisty.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.