Kolka galopka. Jak ją przetrwać?

Znałam definicję kolki na długo zanim zostałam mamą, ale dopiero mierząc się z kolkowym płaczem swoich córeczek - i to ?w stereo? - odkryłam jej prawdziwe znaczenie.

Kolka z definicji jest potwornie uciążliwym stanem dla całej rodziny - nie dość, że objawy utrzymują się bardzo długo, to nic nie pomaga w ich złagodzeniu! Na szczęście ten trudny czas mija szybciej niż mogłoby się wydawać. Pamiętam doskonale swoje uczucie zaskoczenia, kiedy obudziłam się po pierwszej przespanej nocy - bezcenne! Bez kolki na pewno nie doceniłabym tak bardzo tego faktu!

Bez uprzedzenia

W PIERWSZYCH TYGODNIACH ŻYCIA DZIECKO UCZY SIĘ FUNKCJONOWAĆ "NA ZEWNĄTRZ" MATCZYNEGO BRZUCHA. Także rodzice muszą się sporo nauczyć. Kim jest nowy człowiek? Jak wyraża swoje potrzeby, co lubi, a co go drażni? Na początku nic nie jest oczywiste. Kiedy wydaje się, że panujemy nad sytuacją i potrafimy mniej więcej przewidzieć potrzeby i reakcje dziecka, pojawia się nowy problem. Malec zaczyna bez przyczyny (przynajmniej z naszej perspektywy) płakać. Jego krzyk brzmi tak, jakby wyrażał okropne cierpienie, aż serce pęka z bólu. To płacz, jakiego jeszcze nie znaliśmy. W jednej chwili dziecko jest pogodne, a w następnej staje się czerwone, całe napięte, a piąstki zaciskają się tak mocno, że aż bledną. No i ten płacz!

Domek z kart

TULIMY, BUJAMY, PRÓBUJEMY USPOKOIĆ. Może ma mokrą pieluszkę, może jest głodne, może mu zimno? Próbujemy ukoić maleństwo, ale nic nie pomaga. Po jakimś czasie zaczynamy płakać razem z nim - z bezsilności. Nasze ledwie zbudowane poczucie pewności siebie jako rodziców rozsypuje się niczym domek z kart. Płacz ustaje tak nagle i niezrozumiale, jak się rozpoczął. Może to był błąd dietetyczny? Następnego dnia pilnujemy, by nie zjeść nic uczulającego, wzdymającego - ścisła dieta. Wszystko wydaje się w idealnym porządku, aż przychodzi godzina X. I horror zaczyna się od nowa...

Kolka czy nie kolka?

PŁACZ KOLKOWY RÓŻNI SIĘ OD ZWYKŁEGO - JEST GŁOŚNIEJSZY, BARDZIEJ INTENSYWNY, PRZEJMUJĄCY I MA WYŻSZY TON. Pojawia się zwykle wieczorem. Ma wyraźny początek i koniec. W czasie kolki dziecko może się czerwienić, napinać brzuszek, zaciskać piąstki, odginać w łuk, usztywniać rączki i przyginać nóżki. Prawie każdy epizod płaczu w pierwszych miesiącach życia dziecka, który nie ma jasnej przyczyny, wrzuca się do wspólnego worka zwanego kolką niemowlęcą. Płacz kolkowy faktycznie łatwo można pomylić z innymi problemami, dlatego warto, aby lekarz zbadał dziecko i wykluczył podłoże chorobowe dolegliwości. Alergie i nietolerancje pokarmowe to najczęstsze schorzenia, które mogą powodować objawy kolki. Często podejmuje się próby stosowania diety hipoalergicznej. Dopiero po wykluczeniu chorób można de facto rozpoznać kolkę.

To wiemy na pewno:

. Wszystkie dzieci w pierwszych trzech miesiącach życia płaczą więcej i częściej niż w późniejszym okresie.

. Nie jesteśmy pewni przyczyn kolek, ale wiemy, że w tym wieku niemowlęta NIE płaczą, żeby nami manipulować. W pierwszych miesiącach życia płacz jest zawsze wyrazem potrzeby (posiłku, ciepła, czułości), lęku lub frustracji.

. Nie "rozpuścisz" niemowlęcia, odpowiadając na jego płacz. Niektóre dzieci uspokajają się podczas noszenia, tulenia, bujania, ciepłej kąpieli czy masażu. Nie bój się stosowania tych technik w próbach ukojenia płaczu.

. Kolki nie wynikają z zaniedbania ze strony rodziców. Obwinianie się może jedynie zwiększyć poziom frustracji i napięcia w rodzinie.

. Czasem jedynym skutecznym postępowaniem bywa ograniczenie bodźców zewnętrznych, czyli pozostawienie niemowlęcia w cichym, zaciemnionym, znanym mu otoczeniu.

. Kolki niemowlęce kończą się zazwyczaj, gdy malec ma 3-4 miesiące. Nie upośledzają w żaden sposób rozwoju dziecka ani nie powodują trwałych konsekwencji dla jego zdrowia. Nie należy jednak bagatelizować tego problemu. Bezradność wobec płaczu dziecka może wywoływać silne poczucie frustracji, a nawet depresję, być przyczyną konfliktów w małżeństwie i zaburzać funkcjonowanie rodziny.

Skuteczne? Dla niektórych

RODZICE CZĘSTO KUPUJĄ LEKI BEZ RECEPTY. Badania wykazują, że ani simetikon, ani laktaza nie są skuteczne w zwalczaniu kolki, choć u niektórych dzieci mogą łagodzić dolegliwości. Pomocne mogą być niektóre probiotyki i herbatki ziołowe (np. z kopru włoskiego). Zanim sięgniesz po jakiś preparat, skonsultuj się z lekarzem.

Hipotezy i domysły

Skoro żadna znana choroba nie jest przyczyną kolki niemowlęcej, to co wywołuje nieukojony płacz dziecka? Naukowcy proponują różne wytłumaczenia. Oto kilka z nich.

Najbardziej rozpowszechniona teoria wiąże kolkę z dolegliwościami brzusznymi. Niektórzy dopatrują się przyczyny w nieprawidłowej technice karmienia, co powoduje nadmierne łykanie powietrza przez dziecko. Inni tłumaczą kolkę zaburzeniami flory jelitowej, niedojrzałością przewodu pokarmowego lub nadmierną wrażliwością na substancje regulujące perystaltykę jelit.

Teoria łącząca kolkę niemowlęcą z zaburzeniami emocjonalnymi także ma całkiem sporo zwolenników.

Wśród nich są tacy, którzy twierdzą, że wieczorny płacz jest formą odreagowania nadmiaru bodźców bombardujących dziecko w ciągu dnia. Inni wiążą płacz z lękiem wynikającym z wysokim poziomem stresu u matki, niekorzystną sytuacją ekonomiczną rodziny bądź innymi problemami powodującymi napięcia w otoczeniu niemowlęcia. Dzieci są sejsmografami emocjonalnymi rodziców, nie da się przed nimi ukryć problemów, być może płacz kolkowy jest tego wyrazem? Jeszcze inni uważają, że kolka jest po prostu oznaką temperamentu dziecka i rośnie nam mały choleryk.

Najnowsze badania sugerują, że kolka może być wczesną formą migreny, gdyż objawy częściej występują u dzieci matek chorujących na migreny, a niemowlęta cierpiące z powodu kolki częściej miewają migrenowe bóle głowy w późniejszym wieku. To bardzo ciekawe obserwacje, które na pewno wymagają dalszej weryfikacji. Być może w przyszłości będziemy leczyć kolkę w ten sam sposób, co właśnie migrenę?

Notuj objawy

BYWA, ŻE ZE ZMĘCZENIA Z KAŻDYM DNIEM CORAZ GORZEJ ODBIERAMY OBJAWY WYSTĘPUJĄCE U DZIECKA. Dlatego warto notować pory występowania płaczu, objawy towarzyszące kolce, pory karmienia, snu oraz czynniki, które według ciebie mogą wpływać na powstanie dolegliwości.

Spróbuj także przynajmniej raz na jakiś czas spisać odpowiedzi na poniższe pytania. Notatki pomogą bardziej obiektywnie spojrzeć na problem. Ułatwią też lekarzowi postawienie diagnozy.

. W jakich porach i jak długo dziecko płacze?

. Czy płacz rozpoczyna się każdego dnia o tej samej porze? Czy poza tą porą dziecko płacze podobnie, czy inaczej?

. Czy w czasie płaczu pojawiają się jakieś niepokojące objawy?

. Czy potrafisz wskazać czynnik wyzwalający płacz? Czy płacz rozpoczyna się np. bezpośrednio po karmieniu?

. Czy jest coś, co pomaga i sprawia, że dziecko przestaje płakać?

. Jak opisałabyś płacz dziecka?

. Co czujesz, kiedy dziecko płacze?

. Co robisz, kiedy dziecko płacze?

. Czy odkąd dziecko zaczęło płakać, relacje w rodzinie uległy zmianie?

. Czy z dnia na dzień obserwujesz zmianę w nasileniu dolegliwości?

. Czy z dnia na dzień twój stosunek do płaczu dziecka ulega zmianie?

Ostrożnie z ziołami!

Herbatki "na brzuszek" zawierające koper włoski, rumianek, miętę lub melisę mogą łagodzić dolegliwości, szczególnie jeśli u ich podłoża leżą problemy trawienne. Ale należy stosować je ostrożnie.

Jeśli karmisz butelką, możesz spróbować podać dziecku herbatkę. Zaczynij od małej porcji (1-2 łyżeczki), by sprawdzić, czy nie powoduje reakcji niepożądanych. Np. rumianek niekiedy wywołuje reakcję alergiczną i bóle brzuszka, melisa obniża ciśnienie i może powodować zawroty głowy i wymioty.

Jeśli karmisz piersią, nie serwuj malcowi herbatki. Ssanie z piersi i z butelki odbywa się w różny sposób, niektóre dzieci mogą odwracać się od piersi lub nie radzić sobie ze zmianą techniki ssania i łykać powietrze, co nasila problem.

Czy wiesz, że:

- Kolki pojawiają się nawet u 40 proc. niemowląt bez względu na płeć i sposób karmienia (naturalnie czy sztucznie) oraz niezależnie od tego, czy dziecko urodziło się o czasie, czy jest wcześniakiem.

- 60-120 minut - tyle czasu w ciągu dnia płacze statystyczne niemowlę.

- Kolka to nieukojony płacz niemowlęcia, który najczęściej opisuje się regułą "trójek":

- Problem rozpoczyna się ok. 3.-6. tygodnia życia i kończy ok. 3.-4. Miesiąca życia.

- Płacz dziecka trwa łącznie około 3 godzin dziennie i pojawia się przynajmniej 3 razy w tygodniu.

- kolka nie rzutuje na zdrowie ani na rozwój dziecka.

Więcej o: