Przechytrzyć kleszcza

Lubicie wycieczki, bieganie po łąkach i spacery po lesie? Jeśli tak, przeczytajcie, jak zabezpieczyć się przed kleszczem, który właśnie tam bytuje najczęściej.

Kleszcze mogą przenosić zarazki dwóch poważnych chorób: odkleszczowego zapalenia mózgu i boreliozy. Przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu możemy się zaszczepić. Ale, niestety, nie ma szczepionki chroniącej przed boreliozą, dlatego tak ważne jest unikanie ukąszeń kleszczy.

Wykręcanie, zgniatanie i smarowanie tłuszczem kleszcza to złe metody!

W ten sposób zwiększa się bowiem prawdopodobieństwo zetknięcia się ze śliną, odchodami i wymiotami tego pajęczaka.

Pomoc medyczna

Jeżeli macie kłopot z usunięciem kleszcza, idźcie do lekarza. Konsultacja lekarska jest także zalecana, jeśli kleszcz został usunięty później niż?24 godziny po ukąszeniu oraz jeśli wystąpił rumień. Taki czerwony placek, stopniowo powiększający się i blednący w środku, który pojawia się na skórze po jakimś czasie (od tygodnia do miesiąca po ukąszeniu), niestety świadczy o zakażeniu boreliozą.

Wybierając się do lasu czy na łąkę, ubierzcie się odpowiednio. Zarówno dziecku, jak i sobie załóżcie ubranie z długimi rękawami i nogawkami, zakryte buty i czapkę z daszkiem.

Przed wyjściem spryskajcie się środkiem odstraszającym kleszcze. Jeśli idziecie na całodzienną wycieczkę, pamiętajcie, by po kilku godzinach ponowić aplikację.

Po powrocie do domu obejrzyjcie dokładnie dziecko (i siebie!). Najpóźniej zróbcie to w czasie wieczornej kąpieli. Kleszcze wbijają się najczęściej w te miejsca na ciele, gdzie jest ciepło i wilgotno, a także tam, gdzie skóra jest cienka i delikatna (pachy, pachwiny, zgięcia nóg i rąk, kark, uszy, skóra głowy).

Jeśli zauważycie kleszcza wczepionego w skórę, usuńcie go pęsetą z cienkimi końcami. Chwyćcie owada tuż przy skórze i wyciągnijcie go wraz z głową. Potem przemyjcie miejsce ukąszenia środkiem odkażającym. Usunięcie kleszcza do 24 godzin od zagnieżdżenia zdecydowanie zmniejsza ryzyko zachorowania na boreliozę (choć nie chroni przed kleszczowym zapaleniem mózgu).

Broń w strzykawce

O szczepionce chroniącej przed kleszczowym zapaleniem mózgu mówi pediatra, doktor n. med. Ryszard Konior, ordynator Oddziału Neuroinfekcji i Neurologii Dziecięcej z Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.

Jakie są objawy kleszczowego zapalenia mózgu?

Po kilkunastu dniach od zakażenia pojawiają się objawy podobne do grypy: gorączka, bóle głowy, mięśni, uczucie ogólnego rozbicia. Mniej więcej po tygodniu u około 30?procent zakażonych rozwija się zapalenie mózgu lub opon mózgowo-rdzeniowych. U dzieci przebieg choroby jest lżejszy. Im starszy człowiek, tym ciężej choruje.

Przed kleszczowym zapaleniem mózgu można się zabezpieczyć poprzez szczepienia. Jak wygląda schemat takich szczepień?

Szczepić można dzieci od drugiego roku życia. Pierwszą dawkę szczepienia najlepiej podać przed latem, drugą po 1-3 miesiącach, trzecią zaś 5-12 miesięcy po drugiej dawce. Dwie dawki szczepienia dają odporność na rok; trzecia - na kolejne trzy lata. Potem co 5 lat potrzebne są dawki przypominające. Można też zaszczepić według schematu przyspieszonego: dwie pierwsze dawki szczepionki podajemy wtedy w odstępie dwóch tygodni (pierwszą dawkę - co najmniej trzy tygodnie przed wyjazdem).

Ten quiz warto rozwiązać, szczególnie teraz. Co wiesz o kleszczach?

Liczba zachorowań w skali Polski nie wydaje się bardzo duża. Kto przede wszystkim powinien się szczepić przeciw KZM?

Każdy, kto podróżuje i lubi spędzać czas na łonie przyrody, a nie w supermarkecie. Szczególnie osoby, które wyjeżdżają na Podlasie, Warmię i Mazury oraz do krajów nadbałtyckich i Rosji - występująca tam odmiana wirusa wywołuje chorobę o cięższym przebiegu. Dużo mówi się o szczepieniu dzieci, ja jednak zachęcam, by szczepiły się także osoby dorosłe. Bierzmy przykład z Austrii, gdzie zaszczepionych jest 80?procent mieszkańców.

Czy jest szansa, że będziemy mieć szczepionkę chroniącą przed boreliozą?

Cały czas trwają nad nią prace, ale jest to skomplikowane ze względu na dużą zmienność genetyczną krętków, które wywołują tę chorobę.

Więcej o: