Jak leczyć biegunkę?

W leczeniu biegunki u dziecka bardzo ważne jest odpowiednie postępowanie i trafna ocena sytuacji. Co warto wiedzieć na ten temat?

Zalecenia dotyczące postępowania przy biegunce zmieniły się od czasów, gdy sami byliśmy dziećmi. Nie stosuje się obecnie leków zatrzymujących wypróżnienia, herbatek ziołowych, głodówek ani specjalnej diety. Ale też nie czeka z założonymi rękami na rozwój sytuacji. Ostra biegunka jest dla małego dziecka bardzo niebezpieczna - może prowadzić do odwodnienia.

Jeśli dziecko nagle zaczyna oddawać luźne stolce, wyraźnie źle się czuje, nie ma apetytu, trzeba zacząć działać.

Zacznij nawadniać

Niezależnie od tego, jaka jest przyczyna biegunki - błąd dietetyczny, infekcja wirusowa, infekcja bakteryjna - podstawą postępowania jest uzupełnianie płynów. Maluch traci wraz z nimi elektrolity konieczne do prawidłowej pracy organizmu. Nie wystarczy podać mu do picia wodę lub herbatkę. Trzeba sięgnąć po płyn nawadniający i uzupełniający elektrolity. Można go kupić w aptece bez recepty. Niestety, płyn jest słony (zawiera sód), więc dziecko może nie chcieć go pić. Nie powinno się jednak dodawać do niego soku, ponieważ nie jest wtedy skuteczny. Płyn trzeba podawać regularnie, po łyżeczce, traktując go jako "doustną kroplówkę". Jeśli maluch nie będzie go pił, a biegunka będzie się utrzymywać, konieczne może być podawanie kroplówki dożylnej w szpitalu.

Notuj liczbę wypróżnień

W leczeniu biegunki najważniejsze jest pilnowanie bilansu płynów. Jeśli dziecko zrobi 5 wodnistych kupek o objętości mniej więcej 150 ml, łatwo policzyć, że straciło 750 ml płynu. I widać wyraźnie, że jeden kubeczek płynu tych strat nie uzupełni. Jeśli biegunka się utrzymuje, konieczna jest konsultacja lekarza, a wtedy informacja, jak często pojawiały się wypróżnienia, znacznie ułatwi ustalenie planu dalszego postępowania.

Obniż gorączkę

Mierz maluchowi temperaturę, a gdy przekroczy 38,5 stopnia, podaj paracetamol w zawiesinie doustnej. Po podaniu leku możesz zrobić dziecku kąpiel chłodniejszą o 1-2 stopnie od obecnej temperatury jego ciała. Posmaruj okolice odbytu kremem lub maścią chroniącą przed odparzeniami. Częste wypróżnienia i drażniące stolce szybko doprowadzają do bolesnych zmian skórnych.

Podaj leki osłonowe

Po konsultacji z lekarzem można podać dziecku preparat działający osłonowo na jelita oraz zmieniający pH stolca na mniej kwaśne. Może on zmniejszyć liczbę wypróżnień i złagodzić ich drażniący charakter. Warto również podać probiotyk w trakcie trwania ostrej biegunki i po jej zakończeniu, by odbudować korzystną mikroflorę jelitową.

Dostosuj dietę

Dziecko z biegunką może jeść wszystko to, na co ma ochotę (ograniczamy ilość cukru, który wzmagałby fermentację w jelitach). Niemowlę karmione naturalnie należy często przystawiać do piersi, maluch karmiony butelką może dostawać zwykłe porcje mleka. Starsze dziecko może jeść normalnie, ale jeśli nie ma apetytu, nie należy go do jedzenia zmuszać.

Nie dawaj leków zapierających

Jeśli doszło do biegunki, to znaczy, że do układu pokarmowego dziecka dostał się szkodliwy czynnik, którego trzeba się pozbyć. Wirusy i bakterie doskonale czują się w ciepłym, wilgotnym środowisku jelit i łatwo tam się namnażają. Dlatego nie można stosować leków zapierających, bo zamiast skrócić, możemy w ten sposób wydłużyć czas trwania choroby.

Co to takiego biegunka pędraków?

U dzieci zdarza się czasami przewlekła biegunka, która wynika z błędów w komponowaniu diety. Dziecko wypróżnia się wtedy wielokrotnie (nawet 10 razy dziennie), stolce są wodniste, ale bez śluzu ani krwi. Mimo trwającej tygodniami biegunki, dziecko wydaje się zdrowe, nie skarży się na bóle brzucha i ma dobry apetyt. Nie ubywa na wadze. Wypróżnienia pojawiają się tylko w ciągu dnia. Takie objawy świadczą o biegunce pędraków. Jej przyczyną jest najczęściej nadmiar cukrów w diecie i zbyt małe spożycie tłuszczu. Bardzo często przyczyną biegunki pędraków jest za duża ilość owoców i soków owocowych w diecie malucha. Zawarte w nich cukry fermentują w jelitach, pobudzają perystaltykę jelit, produkcję gazów i ściągają też na zasadzie osmozy wodę z organizmu do jelit. Ponieważ dziecko z biegunkowymi stolcami traci płyny, rodzice podają mu kolejne porcje soków. I problem się nasila.

Problemowi można zaradzić, poprawiając dietę. Wystarczy odstawić soki i owoce (przynajmniej na jakiś czas) oraz włączyć do jadłospisu tłuszcze: masło, oliwę, bardziej tłuste gatunki mięsa (wieprzowina zamiast drobiu), by po paru dniach zobaczyć wyraźną poprawę.

Konsultacja: dr n. med. MARIA KOTOWSKA

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.