Podwyższona temperatura - co może oznaczać?

Podwyższona temperatura u dziecka jest dla rodziców sygnałem alarmowym. Ale nie zawsze oznacza chorobę - przyczyny gorączki mogą być różne.

przegrzanie

U maluchów system termoregulacji nie jest jeszcze w pełni wykształcony. Gdy dziecko jest za ciepło ubrane lub za bardzo opatulone, temperatura jego ciała szybko rośnie. Jeśli malec wydaje się zbyt ciepły i zaczerwieniony, ale nic nie wskazuje na chorobę, najbardziej prawdopodobne jest przegrzanie. W takiej sytuacji temperatura ciała może być podwyższona, ale nie bardzo wysoka, zwykle nie przekracza 38°C.Jak pomóc dziecku? Zdejmij maluchowi jedną warstwę ubranka lub zmień okrywający go kocyk na cieńszy (jeśli temperatura w domu przekracza 22°C, nie okrywaj go w ogóle). Temperatura ciała powinna szybko wrócić do normy. Podobny efekt jak przegrzanie może wywołać też u niemowlęcia energiczna zabawa, intensywne ssanie czy długi płacz.

przeziębienie

infekcja wirusowa rozwija się powoli i zwykle według takiej kolejności: najpierw pojawia się katar i kaszel, potem ból gardła i temperatura, która nie przekracza 38°C. U niemowlęcia ból gardła objawia się najczęściej niechęcią do jedzenia, jeśli więc maluch nie ma apetytu i jest nadmiernie ciepły, można podejrzewać przeziębienie. Jak pomóc dziecku? Z przeziębieniem organizm musi uporać się sam. Lekarz może jedynie przepisać leki łagodzące objawy. Często proponuj dziecku picie: zapobiega odwodnieniu, nawilża śluzówki, ułatwia oczyszczanie dróg oddechowych. Gdy gorączka ustąpi, jeszcze przez kilka dni chroń dziecko przed nadmiernym wysiłkiem (spacery są jednak dozwolone). Po 3-4 dniach malec zwykle czuje się już dobrze.

Zobacz wideo

ząbkowanie

Prócz podwyższonej temperatury niemowlę ma inne objawy wyrzynania się zębów: ślini się, ma rozpulchnione i czerwone dziąsła. Podrażnienie dziąseł sprawia, że dziecko jest marudne, wszystko wkłada do buzi, niechętnie ssie, często budzi się w nocy. Większość niemowląt zaczyna ząbkować w 5.-6. miesiącu. Przy ząbkowaniu, podobnie jak przy przegrzaniu, temperatura ciała może być podwyższona, ale raczej nie przekracza 38°C.Jak pomóc dziecku? Daj malcowi do gryzienia schłodzony w lodówce gryzaczek i smaruj dziąsła żelem na ząbkowanie (zwłaszcza przed karmieniem). Podaj paracetamol lub ibuprofen dla dzieci. Działają przeciwgorączkowo i przeciwbólowo. Nie przekraczaj zalecanej dawki i podawaj lek, tylko gdy to konieczne.

zapalenie ucha

Maluch łapie się za ucho, pociera je, trze główką o poduszkę. Gorączka jest zwykle wysoka, powyżej 39°C. Zapaleniu ucha towarzyszy silny ból, dziecko często płacze, nie może spać. Nie chce też jeść, bo połykanie nasila ból ucha. Niekiedy dołączają do tego objawy jelitowe - ból brzucha, biegunka, wymioty. Czasem występuje też wyciek ropnej wydzieliny z ucha. Jak pomóc dziecku? Malca szybko powinien zbadać lekarz. Gdyby objawy zapalenia wystąpiły wieczorem (a zwykle tak bywa), trzeba wezwać lekarza lub jechać do?szpitala. Jeśli diagnoza się potwierdzi, pediatra przepisze odpowiedni lek - zapalenie ucha najczęściej leczy się antybiotykiem. Nie aplikuj dziecku żadnych kropli bez konsultacji z lekarzem. Regularnie podawaj paracetamol lub ibuprofen (najlepiej w czopku). Nie czekaj z kolejną dawką, aż gorączka i ból wrócą.

trzydniówka

Przez trzy dni jedynym objawem tej choroby jest gorączka, która pojawia się nagle i może sięgać nawet 39-40°C. Potem temperatura spada, a na ciele dziecka (na szyi i tułowiu, pośladkach i udach ) pojawia się drobna różowa wysypka. Nie swędzi i po kilku dniach mija bez śladu. Trzydniówka jest infekcją wirusową. Atakuje niemowlęta i małe dzieci. Przechorowanie jej daje odporność na całe życie. Jak pomóc dziecku? Trzydniówka nie wymaga specjalistycznego leczenia, ale dziecko powinien zbadać lekarz, by potwierdzić diagnozę. Regularnie mierz dziecku temperaturę, podawaj mu leki przeciwgorączkowe (paracetamol, ibuprofen dla dzieci). Dawaj maluchowi dużo pić i lekko go ubieraj.

reakcja na szczepienie

temperatura nie przekracza wtedy 38°C. Zawarte w szczepionce bakterie lub wirusy nie mogą wywołać choroby, ale zdarza się, że organizm dziecka reaguje na szczepionkę osłabieniem, gorączką, bólem mięśni, spadkiem apetytu. W miejscu wkłucia może pojawić się zaczerwienienie i obrzęk. Jak pomóc dziecku? Podaj odpowiedni do wieku dziecka lek przeciwgorączkowy i przeciwbólowy. Pozwól malcowi odpoczywać. Nie nakłaniaj do jedzenia, dbaj głównie o to, by dziecko piło sporo płynów. Objawy reakcji poszczepiennej ustępują po 1-3 dniach. Przy następnej wizycie zgłoś lekarzowi objawy, które wystąpiły po szczepieniu.

zakażenie dróg moczowych

U dzieci gorączka często jest jego jedynym objawem. Zdarza się też, że maluch ma wymioty, biegunkę, jest marudny. Poproś pediatrę o skierowanie na badanie moczu (lub zrób je na własną prośbę odpłatnie). Jak pomóc dziecku? Podmyj malca. Złap strumień moczu do jałowego kubeczka lub plastikowego woreczka przyklejonego do skóry (do kupienia w aptece). Mocz z woreczka również przelej do jałowego kubeczka. Jeśli wynik badania wskaże na zakażenie dróg moczowych, jak najszybciej idź z dzieckiem do lekarza. Maluchom przy zapaleniu dróg moczowych często początkowo podaje się antybiotyk dożylnie - wtedy konieczny jest pobyt w szpitalu.

Konsultacja: dr hab. Piotr Albrecht

Chcesz wiedzieć więcej o zdrowiu dziecka? Lekarze odpowiadają

Więcej o:
Copyright © Agora SA