Skąd ta gorączka?

Podwyższona temperatura u niemowlęcia przyprawia rodziców o drżenie serca. Na szczęście nie zawsze świadczy o poważnej chorobie. Zobaczcie, co może być przyczyną gorączki u malucha. Konsultacja: dr hab. Piotr Albrecht

PRZEGRZANIE

Wbrew pozorom u noworodków i młodszych niemowląt to bardzo częsta przyczyna podwyższonej temperatury. U maluchów system termoregulacji nie jest jeszcze w pełni wykształcony. Gdy dziecko jest za ciepło ubrane lub opatulone zbyt grubym kocykiem, temperatura jego ciała szybko rośnie. Jeśli malec wydaje się dziwnie ciepły i zaczerwieniony, ale nic poza tym nie wskazuje na chorobę (malec ssie pierś, robi siusiu i kupę, ma miękki brzuszek), przegrzanie to pierwszy podejrzany. Przy przegrzaniu temperatura ciała może być podwyższona, ale nie bardzo wysoka, zwykle nie przekracza 38°C.

Jak pomóc dziecku?

Zdejmij dziecku jedną warstwę ubranka lub zmień okrywający go kocyk na cieńszy (jeśli temperatura w domu przekracza 22°C, w ogóle nie okrywaj malca). Temperatura ciała powinna szybko wrócić do normy.

Podobny efekt jak przegrzanie może wywołać też u niemowlęcia energiczna zabawa, intensywne ssanie czy długi płacz. Dlatego - poza sytuacją, gdy gorączka jest bardzo wysoka, czyli ok. 39°C - warto wstrzymać się z jej obniżaniem i po godzinie ponownie zmierzyć dziecku temperaturę. Może się bowiem okazać, że gorączka zniknęła bez śladu. Jeśli nie, trzeba skonsultować się z lekarzem.

PRZEZIĘBIENIE

Jedna z najczęstszych przyczyn podwyższonej temperatury. Przeziębienie jest infekcją wirusową, która rozwija się powoli. Zwykle najpierw pojawia się katar i kaszel, potem ból gardła (u niemowlęcia objawia się to najczęściej niechęcią do jedzenia) i temperatura, która nie przekracza 38°C.

Jak pomóc dziecku?

Przeziębienie nie wymaga specjalnego leczenia. Organizm musi uporać się z nim sam. Lekarz może jednak przepisać dziecku leki łagodzące objawy (środek przeciwgorączkowy, syrop na kaszel, krople na katar). Po 3-4 dniach malec zwykle czuje się już dobrze.

Zapakuj malca do łóżka (jeśli tylko zechce) i podawaj mu przepisane przez pediatrę leki. Często proponuj picie - zapobiega to odwodnieniu, nawilża śluzówki, ułatwia oczyszczanie dróg oddechowych z wydzieliny. Gdy go- rączka ustąpi, jeszcze przez kilka dni chroń dziecko przed nadmiernym wysiłkiem (spacery są jednak dozwolone).

ZĄBKOWANIE

Prócz podwyższonej temperatury niemowlę ma także inne objawy wyrzynania się zębów: obficie się ślini, jego dziąsła są rozpulchnione i zaczerwienione. Ból i swędzenie dziąseł sprawia, że dziecko jest marudne, wszystko wkłada do buzi, niechętnie ssie pierś czy smoczek butelki, często budzi się w nocy. Większość niemowląt zaczyna ząbkować w 5.-6. miesiącu, ale niektórym zdarza się to wcześniej lub później. Przy ząbkowaniu, podobnie jak przy przegrzaniu, temperatura ciała może być podwyższona, ale raczej nie przekracza 38°C.

Jak pomóc dziecku?

Daj malcowi do gryzienia schłodzony w lodówce gryzaczek i smaruj dziąsła żelem na ząbkowanie (zwłaszcza przed karmieniem). Podaj paracetamol lub ibuprofen dla dzieci (w czopku albo w syropie). Działają one przeciwgorączkowo i przeciwbólowo. Pamiętaj, by nie przekraczać zalecanej dawki i nie podawać leku zbyt często.

ZAPALENIE UCHA

Maluch łapie się za ucho, pociera je, trze główką o poduszkę. Gorączka jest zwykle wysoka, powyżej 39°C. Ponieważ zapaleniu ucha towarzyszy silny ból, dziecko często płacze, nie może spać. Maluch może nie chcieć jeść, gdyż połykanie nasila ból ucha. Niekiedy dołączają do tego objawy jelitowe - ból brzucha, biegunka, wymioty. Czasem można zauważyć wyciek ropnej wydzieliny z ucha.

Jak pomóc dziecku?

Malca jak najszybciej powinien zbadać lekarz. Gdyby objawy zapalenia wystąpiły wieczorem (a zwykle tak właśnie się dzieje), trzeba wezwać lekarza na domową wizytę, a jeśli to niemożliwe, jechać do szpitala na dyżur. Jeżeli wstępna diagnoza potwierdzi się, pediatra przepisze maluchowi odpowiedni lek. Zapalenie ucha najczęściej leczy się antybiotykiem.

Nie aplikuj dziecku żadnych kropli bez konsultacji z lekarzem. Regularnie podawaj maluchowi paracetamol lub ibuprofen (najlepiej w czopku). Nie czekaj z kolejną dawką, aż gorączka i ból wrócą.

Jeśli lekarz przepisał dziecku antybiotyk, pamiętaj, że kuracja będzie skuteczna tyko wtedy, gdy zostanie przeprowadzona do końca. Nie odstawiaj leku od razu po ustąpieniu objawów, podawaj go tak długo, jak zalecił lekarz. Niedoleczone zapalenie ucha niestety często powraca.

TRZYDNIÓWKA

Przez trzy dni jedynym jej objawem jest gorączka, która pojawia się nagle i może sięgać nawet 39-40°C. Potem temperatura spada, a na ciele dziecka (na szyi i tułowiu, udach i pośladkach) pojawia się drobna różowa wysypka. Nie swędzi i po kilku dniach mija bez śladu. Trzydniówka jest infekcją wirusową. Atakuje niemowlęta i małe dzieci. Przechorowanie jej daje odporność na całe życie.

Jak pomóc dziecku?

Trzydniówka nie wymaga specjalnego leczenia, ale dziecko powinien zbadać lekarz. Mierz dziecku temperaturę, regularnie podawaj mu leki przeciwgorączkowe (paracetamol lub ibuprofen dla dzieci). Dawaj maluchowi dużo pić.

REAKCJA NA SZCZEPIENIE

Zawarte w szczepionce bakterie lub wirusy nie mogą wywołać choroby, gdyż są zabite albo bardzo słabe, ale niekiedy organizm dziecka reaguje na szczepionkę osłabieniem, go- rączką, bólem mięśni, spadkiem apetytu. W miejscu wkłucia może pojawić się zaczerwienienie i opuchlizna. Podwyższona temperatura nie przekracza 38,5°C.

Jak pomóc dziecku?

Podaj maluchowi odpowiedni do wieku lek przeciwgorączkowy. Na obolałą rączkę czy nóżkę zrób okład z sody oczyszczonej (łyżeczka sody na pół szklanki letniej wody) lub Altacetu. Lekko zabandażuj. Powtarzaj co pół godziny przez kilka godzin. Bolesne zaczerwienienie, podwyższona temperatura oraz inne objawy reakcji poszczepiennej mogą ustąpić dopiero po 2-3 dniach.

ZAKAŻENIE DRÓG MOCZOWYCH

U dzieci gorączka często jest jego jedynym objawem. Zdarza się też, że maluch ma wymioty czy biegunkę, jest marudny, ale nic więcej. Jeśli więc dziecko gorączkuje i nic ponadto mu nie jest, poproś pediatrę o skierowanie na badanie moczu. Jego wynik wskaże, czy przyczyną jest zakażenie dróg moczowych. Jeśli tak, lekarz przepisze dziecku antybiotyk. Może też skierować malca do szpitala. Przy zapaleniu dróg moczowych malutkim dzieciom często początkowo podaje się antybiotyk dożylnie.

Jak pomóc dziecku?

Pobierz mocz do analizy i zadbaj o to, by próbka była jak najbardziej miarodajna i nie miała zanieczyszczeń. Podmyj malucha wodą z mydłem dla dzieci i uzbrój się w cierpliwość. Musisz złapać tryskający strumień moczu do jałowego kubeczka. Niemowlęciu można też przykleić na skórę specjalny plastikowy woreczek (do kupienia w aptece). Gdy pojawi się w nim mocz, trzeba go odkleić i szybko przelać zawartość do jałowego kubeczka. Jeśli wynik badania wskaże na zakażenie dróg moczowych, jak najszybciej idź z dzieckiem do lekarza.

Gdy infekcja zostanie wyleczona, zadbaj, by problem nie wrócił. Często zmieniaj dziecku pieluszkę, po każdym wypróżnieniu dokładnie podmywaj (w stolcu jest mnóstwo bakterii). Córeczkę podcieraj i podmywaj zawsze od przodu ku tyłowi. Myjąc synka, staraj się delikatnie odciągać jego napletek (bakterie tam nagromadzone to główne źródło zakażeń u chłopców). Dbaj, żeby maluch często pił, szczególnie podczas upałów, gorączki i przy biegunce.

JAK ZMIERZYĆ DZIECKU TEMPERATURĘ?

Najlepiej za pomocą zwykłego termometru elektronicznego.

Ułóż malca na boku lub na brzuszku i bardzo delikatnie wsuń natłuszczoną wazeliną końcówkę termometru do odbytu. Po pojawieniu się sygnału dźwiękowego wyjmij termometr i odczytaj wynik. Rzeczywista temperatura ciała jest o pół stopnia niższa. Często taki pomiar prowokuje wypróżnienie, więc zawczasu podłóż dziecku pieluchę. Mniej dokładnie, choć szybciej, zmierzysz małemu dziecku gorączkę termometrem dousznym (na zdjęciu obok).

DIETA PRZY GORĄCZCE

Gorączkujące z powodu infekcji lub ząbkowania dziecko ma prawo nie chcieć jeść. Nie martw się tym.

Podawaj mu dania lekkie, półpłynne.

Często przystawiaj do piersi albo podawaj przegotowaną wodę lub herbatkę.

Więcej o: