Badania na starcie

Ważenie i mierzenie to pierwsze procedury medyczne, jakie czekają nowo narodzone dziecko. Dowiedz się, co jeszcze czeka malca w pierwszych dniach życia.

Wyobrażając sobie kilka dni spędzonych z noworodkiem w szpitalu tuż po porodzie, myślimy zazwyczaj o spokojnym poznawaniu się, o nauce karmienia piersią i pielęgnacji. Tymczasem dziecko czeka jeszcze szereg procedur medycznych: ba-dania, zastrzyki, pobieranie krwi i testy.

WAŻNE PUNKTY

Tuż po porodzie położna kładzie ci na brzuchu twoje dziecko. Gdy ona zajmuje się dalej pępowiną i łożyskiem, wy oboje zaczynacie się ze sobą oswajać. Najbliższe dwie godziny to czas tylko dla was. Jednocześnie neonatolog, który był obecny podczas porodu, ocenia stan noworodka na podstawie skali Apgar. Lekarze coraz częściej robią to, pozostawiając dziecko na brzuchu mamy, jeśli tylko jej stan lub malucha na to pozwala. Drugi rodzic ma wtedy prawo towarzyszyć dziecku.

PIERWSZE OGLĘDZINY

Po minimum dwóch godzinach lekarz zbada dziecko znacznie dokładniej. W niektórych placówkach odbywa się to w obecności mamy, w innych dziecko przenosi się do osobnego pomieszczenia - w takim wypadku powinien mu towarzyszyć tata. Neonatolog szczegółowo ocenia jego stan ogólny oraz tzw. adaptację pourodzeniową, czyli to, jak dziecko radzi sobie z funkcjami życiowymi (głównie oddychaniem i krążeniem). Lekarz dokładnie bada wygląd dziecka, jego skórę (zwraca uwagę na ewentualne otarcia, wybroczyny, wykwity), głowę, twarz, jamę ustną, klatkę piersiową, serce, brzuch, narządy płciowe i stawy biodrowe. Sprawdza kolor skóry i temperaturę ciała. Ocenia stan świadomości. Szuka wad rozwojowych oraz zwraca uwagę na ewentualne uszkodzenia wynikające z porodu. Przeprowadza też podstawowe badanie neurologiczne: obserwuje zachowanie dziecka, sposób ułożenia ciała, bada napięcie mięśniowe i sprawdza odruchy (m.in. ssania i pełzania).

Przy okazji położna waży malucha, mierzy długość jego ciała (z przykurczonymi nogami!) oraz sprawdza obwody głowy i klatki piersiowej. Te wartości zostaną wpisane do książeczki zdrowia, którą dostaniecie przy wypisie.

SZCZEPIONKI I WITAMINY

Podczas waszego pobytu w szpitalu lekarz jeszcze kilkakrotnie zbada malca. Jego stan będzie monitorowany ze szczególnym uwzględnieniem zabarwienia skóry (siny kolor może świadczyć o kłopotach z układem krążenia, zażółcenie o żółtaczce), stanu nawodnienia i wypróżnień. Zanim wyjdziecie do domu, czeka go w szpitalu jeszcze kilka medycznych procedur:

W pierwszej dobie dostanie zastrzyk domięśniowy z witaminy K (zapobiega krwawieniom u noworodka).

Doustnie otrzyma witaminę D (zapobiega krzywicy).

Jeśli rodziłaś naturalnie, położna nałoży dziecku wacikiem na spojówki preparat zabezpieczający przed zakażeniem oczu bakterią z dróg rodnych.

Maluch zostanie zaszczepiony przeciwko żółtaczce typu B (zastrzyk domięśniowy) i gruźlicy (śródskórnie).

BADANIA PRZESIEWOWE

Podczas pobytu w szpitalu maluch przejdzie też badania przesiewowe. Robi się je wszystkim polskim noworodkom, żeby jak najwcześniej wykryć i leczyć groźne choroby, które na tym etapie nie dają objawów.

Po drugiej dobie życia dziecku pobiera się kilka kropli krwi do badania w kierunku trzech rzadko występujące chorób genetycznych: fenyloketonurii, wrodzonej niedoczynności tarczycy i mukowiscydozy. Próbki z całej Polski są wysyłane do Warszawy do Instytutu Matki i Dziecka i tu badane. W razie pojawienia się wyniku pozytywnego laboratorium IMiD wysyła informację na adres domowy mamy.

Od lat w Polsce prowadzi się przesiewowe badania słuchu noworodków. Do uszu maluszka przykłada się specjalny aparat. Procedura trwa kilka sekund i jest dla dziecka bezbolesna. Wynik w postaci specjalnego certyfikatu (przygotowanego przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, która finansuje sprzęt) zostanie wklejony do książeczki zdrowia.

Od niedawna obowiązkowo wykonuje się też tzw. badanie pulsoksymetryczne, czyli badanie saturacji. Służy ono wykryciu bezobjawowych wad serca. W pierwszej dobie życia dziecku zostanie nałożony na paluszek prawej nóżki czujnik, który po kilku minutach pokaże wynik. Jeśli saturacja jest niższa niż należy, twojego malucha czeka jeszcze echo serca.

MONITOROWANIE ŻÓŁTACZKI FIZJOLOGICZNEJ

Żółtaczkę przechodzą niemal wszystkie noworodki. Jedne maluchy radzą sobie z nią same, inne wymagają wsparcia. Dlatego neonatolodzy szczególnie zwracają uwagę na kolor skóry - żółte zabarwienie może wskazywać na zbyt wysoki poziom bilirubiny. Jeśli zachodzi takie podejrzenie, poziom bilirubiny sprawdza się, pobierając krew. W niektórych szpitalach pojawiły się niedawno aparaty umożliwiające badanie przez skórę (bez potrzeby nakłucia).

Jeżeli twój maluch ma żółtaczkę patologiczną, czeka go naświetlanie pod specjalną lampą. Podczas naświetlania będzie miał zasłonięte oczy. Minusem tej procedury jest to, że zapewne pobyt w szpitalu trochę się przedłuży.

W CAŁEJ POLSCE TAK SAMO

Większość procedur medycznych, jakim poddawane są noworodki, przebiega podobnie w całej Polsce, a wynika z wytycznych Ministerstwa Zdrowia i Krajowego Nadzoru ds. Neonatologii. Lekarze i położne realizują je, informując o tym rodziców, ci zaś mogą się sprzeciwić. W praktyce zdarza się to rzadko. Procedurami, wymagającymi pisemnej, a nie tylko dorozumianej zgody rodziców, są szczepienia. Przed zaszczepieniem dziecka położna da ci do podpisania stosowne dokumenty.

PIELĘGNACJA I KARMIENIE

W szpitalu wykonuje się też wiele czynności związanych z pielęgnacją i karmieniem. Rodzice mogą zaprotestować np. przeciwko dokarmianiu, zakładaniu pieluch jednorazowych.

Polskie szpitale położnicze są zorganizowane w systemie roomingin (mama i dziecko są razem na oddziale). Nie ma zatem obaw, że z maluchem dzieje się coś, czego mama nie aprobuje. Wciąż zdarzają się jednak sytuacje, na przykład po cesarskim cięciu, kiedy mama i noworodek są na jakiś czas rozdzieleni. Wtedy tym bardziej masz prawo wiedzieć, co się dzieje z dzieckiem. Jeśli są rzeczy, których sobie nie życzysz, trzeba uprzedzić o tym położną i dopilnować - osobiście lub za pośrednictwem kogoś bliskiego - by twoje życzenie było spełnione.

Skala Apgar

Służy do określenie stanu noworodka bezpośrednio po porodzie.

Ocenia się 5 elementów: kolor skóry, puls, reakcja na bodźce, napięcie mięśni, oddech. Za każdy z nich przyznaje się od 0 do 2 punktów. Noworodkom w stanie dobrym (od 8 do 10 pkt) punkty przyznawane są dwukrotnie (w 1. i 5. min). Maluchy w stanie średnim (4-7 punktów) i ciężkim (0-3 punkty) są oceniane cztery razy (w 1., 3., 5., 10. min).

MASZ PRAWO DO INFORMACJI

W większości szpitali personel wyjaśni ci, jakim zabiegom będzie poddawane wasze dziecko.

Dobra praktyka dotyczy m.in. tego, że każda wchodząca do sali osoba z personelu szpitala przedstawia siebie i cel swojej wizyty. Jeśli jednak informacji o czekających malucha procedurach zabraknie albo jest podana zbyt lakoniczna lub przeciwnie, w nadmiernie skomplikowany sposób, nie wahaj się porozmawiać z lekarzem czy położną. Pamiętaj, że masz prawo wiedzieć, jakie procedury będzie przechodziło twoje dziecko. Personel medyczny jest zobowiązany w sposób wyczerpujący i zrozumiały wyjaśnić cel, przebieg i ewentualne skutki każdej wykonywanej na dziecku czynności. Masz także prawo być stale przy nim obecna. Nawet jeśli lekarze czy położne, mając na uwadze wrażliwość świeżo upieczonych mam, proponują odseparowanie dziecka na czas pobierania krwi lub wykonania szczepienia. Decyzja należy do ciebie, a personel szpitala powinien ją uszanować. Masz też wgląd do dokumentacji medycznej dotyczącej porodu i waszego pobytu w szpitalu.

KONIEC Z RUTYNĄ!

Do niedawna rutynowo odsysano wody płodowe wszystkim noworodkom. Obecnie robi się to jedynie wtedy, gdy wody płodowe są zielone, czyli zanieczyszczone smółką. Nie wkłada się również cewnika do odbytu ani do żołądka bez potrzeby.

Więcej o: