Kto jest słabszą płcią - dziewczynki czy chłopcy?

Ten najstarszy spór świata rozstrzygnięto na łamach dziennika "Daily mail". Porównano funkcjonowanie najważniejszych organów u obu płci. Na jakie choroby bardziej podatna w przyszłości będzie wasza córka, a na jakie synek? Przeczytaj by dowiedzieć przed czym je chronić.

Kości kobiet są słabsze

Kręgosłup męski jest większy, ma grubsze kości i jest ogólnie silniejszy. - To daje mu przewagę nad kobiecym, bo silniejsze kości rzadziej ulegają złamaniom - mówi prof. Ignac Fogelman, endokrynolog. Poza tym mężczyźni nie przechodzą menopauzy, która może powodować nagły ubytek gęstości kości w efekcie spadku poziomu estrogenu. Co nie oznacza, że osłabianie się kości w miarę procesu starzenia nie dotyczy płci męskiej, po prostu w ich przypadku w grę wchodzą czynniki genetyczne, używanie sterydów i alkoholizm. Mężczyźni rzadziej cierpią na poważne urazy bioder w starszym wieku, które mogą zakończyć się nawet tragicznie. To najpopularniejszy uraz osób po 80-tce, który jest rzadko spotykany u starszych panów. Może dlatego, że oni rzadziej dożywają sędziwego wieku. Kobietom dokucza także artretyzm - dwa razy częściej niż mężczyźni cierpią na artretyzm dłoni i cztery razy częściej - kolan.

Serce mężczyzn gorzej się sprawuje

Choroba niedokrwienna serca to częsta przypadłość mężczyzn, ale nieobca również kobietom (w UK dotyczy 1,5 mln mężczyzn i 1,1 mln kobiet). - Uważa się, że choroby serca są zmora mężczyzn i niektóre kobiety błędnie zakładają, że jeśli mają 38 lat, palą paczkę dziennie i są otyłe, to atak serca im nie grozi. Otóż się mylą - tłumaczy Judy O'Sullivan z British Heart Foundation. Jednak to prawda, że kobiety są chronione przez żeńskie hormony. Nie do końca rozumiemy działanie tego mechanizmu, ale tak jest. Większość ataków serca dotyczy kobiet po menopauzie, u których spada poziom estrogenu.

Psychika kobiet podatna na depresję

Zdrowie psychiczne wydaje się być obszarem, gdzie kobiety radzą sobie lepiej. Dwa razy więcej panów niż pań choruje na schizofrenię. Mają też ostrzejsze objawy a leczenie w ich przypadku jest mniej skuteczne - wyjawia Jane Harris z organizacji Rethink. Chłopcy są też częściej diagnozowani jako cierpiący na autyzm i zespół Aspergera. Według The Autism Society chłopcy czterokrotnie częściej niż dziewczynki cierpią na te zaburzenia rozwojowe. Według badań prof. Simona Barona-Cohena z Uniwersytetu Cambridge być może dzieje się tak z powodu narażenia ich na działanie wyższego poziomu testosteronu przed narodzinami, co może wpłynąć na rozwój mózgu. Ale nie wszystkie choroby tego obszaru koncentrują się na męskiej populacji. - Kobiety cierpią na depresję poporodową, depresję może wywołać również menopauza. Jedna na cztery kobiety w Wielkiej Brytanii wymaga w pewnym momencie leczenia depresji w porównaniu do jednego na dziesięciu mężczyzn. Tak wysoki wskaźnik podatności na depresje powoduje, że jako całość kobiety bardziej cierpią z powodu zaburzeń psychicznych.

Nowotwory częściej dotyczą panów

Dwie najpopularniejsze formy raka, które dotyczą zarówno kobiety jak i mężczyzn to nowotwór płuc i odbytu. Cierpi z ich powodu więcej mężczyzn niż kobiet. W przypadku tego ostatniego duże znaczenie ma dieta i styl życia, ale lekarze uważają, że swój udział w tym mają też hormony. Jeszcze rzadziej zapadają na tę formę raka kobiety, które korzystały z pigułek hormonalnych albo hormonalnej terapii zastępczej. Oznacza to, że istotną rolę może tu odgrywać estrogen, który zawierają oba typy pigułek. - Estrogen zapobiega nowotworom jelita - tłumaczy Lucy Boyd, epidemiolog z Cancer Research UK. - Istnieje teoria, że estrogen wpływa na poziom insuliny, z kolei nadwaga zwiększa ryzyko raka odbytu, bo ciało produkuje jej więcej. Ale i tak kobiety otyłe nie są tak narażone na ten nowotwór jak panowie z nadwagą, bo estrogen to niweluje - dodaje Boyd. Prawie dwa razy więcej mężczyzn niż kobiet (55 panów i 35 pań na 100 tysięcy) zapada na nowotwór odbytu. Z kolei w przypadku nowotworu płuc płeć męska jest na niego bardziej narażona, bo mężczyźni zwykle więcej palą niż kobiety.

Siła mięśni mężczyzn wygrywa

Niektórzy eksperci, obserwując podczas zawodów lekkoatletycznych w jakim tempie rosną mięśnie sportsmenek, przewidywali, że kobiety dorównają panom w szybkości i sile. Ale fakty mówią co innego: nadal to panowie mają większe i silniejsze mięśnie. - Ta przepaść się powiększa za sprawą testosteronu, który pomaga budować mięśnie. Zatem mężczyźni są silniejsi i szybsi, za to kobiety bardziej elastyczne. Mniejsza masa mięśniowa kobiet i inna geometria powodują, że są one bardziej elastyczne.

Kobiety mniej odporne

Kolejna intrygująca różnica między płciami dotyczy chorób i zaburzeń układu immunologicznego, np. reumatyzmu. Trzy razy częściej cierpią na niego kobiety - mówi dr Annabel Bentley. - Około 375 tysięcy kobiet dotyczy ten problem w porównaniu do 125 tysięcy mężczyzn. Jedna z teorii wskazuje na powiązanie choroby z układem hormonalnym. - Reumatyzm zwykle poprawia się podczas ciąży, ale nie znamy zasad działania tego mechanizmu - tłumaczy dr Bentley.

Oczy i uszy działają tak samo

W przypadku utraty słuchu i wzroku nie ma rozróżnienia na płeć, ale w jednym i drugim przypadku oba narządy pogarszają nam się z wiekiem. Kobiety zgłaszają się częściej w tej sprawie do lekarza tylko dlatego, że żyją dłużej.

Kobiety słabsze, ale dłużej żyją

Z zebranych danych osób dotkniętych poszczególnymi chorobami wynika, że słabszą płcią są jednak kobiety. Nie zmienia to faktu, że i tak żyją dłużej. W Polsce panie w 2008 roku żyły średnio 80 lat, natomiast panowie jedynie 71,3. Polska należy do krajów, w których różnica w przeciętnej długości życia między kobietami i mężczyznami jest dość duża. Panie żyją prawie 9 lat dłużej, co jest spowodowane nadumieralnością mężczyzn. W Unii Europejskiej kobiety żyją średnio o 6 lat dłużej niż mężczyźni, ale to nie znaczy, że cieszą się lepszym zdrowiem.

Więcej o: