Kręgosłup męski jest większy, ma grubsze kości i jest ogólnie silniejszy. - To daje mu przewagę nad kobiecym, bo silniejsze kości rzadziej ulegają złamaniom - mówi prof. Ignac Fogelman, endokrynolog. Poza tym mężczyźni nie przechodzą menopauzy, która może powodować nagły ubytek gęstości kości w efekcie spadku poziomu estrogenu. Co nie oznacza, że osłabianie się kości w miarę procesu starzenia nie dotyczy płci męskiej, po prostu w ich przypadku w grę wchodzą czynniki genetyczne, używanie sterydów i alkoholizm. Mężczyźni rzadziej cierpią na poważne urazy bioder w starszym wieku, które mogą zakończyć się nawet tragicznie. To najpopularniejszy uraz osób po 80-tce, który jest rzadko spotykany u starszych panów. Może dlatego, że oni rzadziej dożywają sędziwego wieku. Kobietom dokucza także artretyzm - dwa razy częściej niż mężczyźni cierpią na artretyzm dłoni i cztery razy częściej - kolan.
Choroba niedokrwienna serca to częsta przypadłość mężczyzn, ale nieobca również kobietom (w UK dotyczy 1,5 mln mężczyzn i 1,1 mln kobiet). - Uważa się, że choroby serca są zmora mężczyzn i niektóre kobiety błędnie zakładają, że jeśli mają 38 lat, palą paczkę dziennie i są otyłe, to atak serca im nie grozi. Otóż się mylą - tłumaczy Judy O'Sullivan z British Heart Foundation. Jednak to prawda, że kobiety są chronione przez żeńskie hormony. Nie do końca rozumiemy działanie tego mechanizmu, ale tak jest. Większość ataków serca dotyczy kobiet po menopauzie, u których spada poziom estrogenu.
Zdrowie psychiczne wydaje się być obszarem, gdzie kobiety radzą sobie lepiej. Dwa razy więcej panów niż pań choruje na schizofrenię. Mają też ostrzejsze objawy a leczenie w ich przypadku jest mniej skuteczne - wyjawia Jane Harris z organizacji Rethink. Chłopcy są też częściej diagnozowani jako cierpiący na autyzm i zespół Aspergera. Według The Autism Society chłopcy czterokrotnie częściej niż dziewczynki cierpią na te zaburzenia rozwojowe. Według badań prof. Simona Barona-Cohena z Uniwersytetu Cambridge być może dzieje się tak z powodu narażenia ich na działanie wyższego poziomu testosteronu przed narodzinami, co może wpłynąć na rozwój mózgu. Ale nie wszystkie choroby tego obszaru koncentrują się na męskiej populacji. - Kobiety cierpią na depresję poporodową, depresję może wywołać również menopauza. Jedna na cztery kobiety w Wielkiej Brytanii wymaga w pewnym momencie leczenia depresji w porównaniu do jednego na dziesięciu mężczyzn. Tak wysoki wskaźnik podatności na depresje powoduje, że jako całość kobiety bardziej cierpią z powodu zaburzeń psychicznych.
Dwie najpopularniejsze formy raka, które dotyczą zarówno kobiety jak i mężczyzn to nowotwór płuc i odbytu. Cierpi z ich powodu więcej mężczyzn niż kobiet. W przypadku tego ostatniego duże znaczenie ma dieta i styl życia, ale lekarze uważają, że swój udział w tym mają też hormony. Jeszcze rzadziej zapadają na tę formę raka kobiety, które korzystały z pigułek hormonalnych albo hormonalnej terapii zastępczej. Oznacza to, że istotną rolę może tu odgrywać estrogen, który zawierają oba typy pigułek. - Estrogen zapobiega nowotworom jelita - tłumaczy Lucy Boyd, epidemiolog z Cancer Research UK. - Istnieje teoria, że estrogen wpływa na poziom insuliny, z kolei nadwaga zwiększa ryzyko raka odbytu, bo ciało produkuje jej więcej. Ale i tak kobiety otyłe nie są tak narażone na ten nowotwór jak panowie z nadwagą, bo estrogen to niweluje - dodaje Boyd. Prawie dwa razy więcej mężczyzn niż kobiet (55 panów i 35 pań na 100 tysięcy) zapada na nowotwór odbytu. Z kolei w przypadku nowotworu płuc płeć męska jest na niego bardziej narażona, bo mężczyźni zwykle więcej palą niż kobiety.
Niektórzy eksperci, obserwując podczas zawodów lekkoatletycznych w jakim tempie rosną mięśnie sportsmenek, przewidywali, że kobiety dorównają panom w szybkości i sile. Ale fakty mówią co innego: nadal to panowie mają większe i silniejsze mięśnie. - Ta przepaść się powiększa za sprawą testosteronu, który pomaga budować mięśnie. Zatem mężczyźni są silniejsi i szybsi, za to kobiety bardziej elastyczne. Mniejsza masa mięśniowa kobiet i inna geometria powodują, że są one bardziej elastyczne.
Kolejna intrygująca różnica między płciami dotyczy chorób i zaburzeń układu immunologicznego, np. reumatyzmu. Trzy razy częściej cierpią na niego kobiety - mówi dr Annabel Bentley. - Około 375 tysięcy kobiet dotyczy ten problem w porównaniu do 125 tysięcy mężczyzn. Jedna z teorii wskazuje na powiązanie choroby z układem hormonalnym. - Reumatyzm zwykle poprawia się podczas ciąży, ale nie znamy zasad działania tego mechanizmu - tłumaczy dr Bentley.
W przypadku utraty słuchu i wzroku nie ma rozróżnienia na płeć, ale w jednym i drugim przypadku oba narządy pogarszają nam się z wiekiem. Kobiety zgłaszają się częściej w tej sprawie do lekarza tylko dlatego, że żyją dłużej.
Z zebranych danych osób dotkniętych poszczególnymi chorobami wynika, że słabszą płcią są jednak kobiety. Nie zmienia to faktu, że i tak żyją dłużej. W Polsce panie w 2008 roku żyły średnio 80 lat, natomiast panowie jedynie 71,3. Polska należy do krajów, w których różnica w przeciętnej długości życia między kobietami i mężczyznami jest dość duża. Panie żyją prawie 9 lat dłużej, co jest spowodowane nadumieralnością mężczyzn. W Unii Europejskiej kobiety żyją średnio o 6 lat dłużej niż mężczyźni, ale to nie znaczy, że cieszą się lepszym zdrowiem.