Groźny zespół pocovidowy. Każdego tygodnia w Wielkiej Brytanii do szpitala trafia 100 dzieci

W Wielkiej Brytanii każdego tygodnia do szpitala trafia około 100 dzieci z groźnym zespołem pocovidowym MIS-C. To wieloukładowy zespół zapalny, który pojawił się w Europie wraz z początkiem pandemii. W kwietniu ubiegłego do szpitala tygodniowo trafiało około 30 chorych dzieci.

Pierwsze przypadki MIS-C (multisystem inflammatory syndrome in children) odnotowano na początku pandemii koronawirusa w 2020 roku. To wieloukładowy zespół zapalny, który  może prowadzić do uszkodzenia nerek, płuc, wątroby i serca, a nawet prowadzić do śmierci.

Zobacz wideo Jak leczyć COVID-19 w domu? Najnowsze wytyczne objaśnia lek. med. Michał Domaszewski
W kontekście różnych chorób zakaźnych pacjenci z określonymi predyspozycjami mogą dojść do stanu, w którym cały organizm reaguje ciężkim stanem zapalnym

- mówił w rozmowie z DW kierujący Kliniką Kardiologii Dziecięcej i Intensywnej Terapii Dziecięcej w Szpitalu Uniwersyteckim Ludwiga Maximiliana w Monachium Nikolaus Haas. MIS-C może wystąpić u dzieci, które wcześniej nie miały objawów zakażenia koronawirusem.

Zespół pocovidowy. Szczególnie narażone są dwie grupy dzieci

Pierwszy raport na temat zachorowania na zespół pocovidowy MIS-C wśród dzieci wykazał, że 75 proc. pacjentów należało do mniejszości etnicznych. Jak informuje DW spośród 78 procent pacjentów z MIS-C przyjętych na brytyjskie OIOM-y, 47 procent było pochodzenia afrykańskiego-karaibskiego i 28 procent azjatyckiego. 

Według naukowców te grupy szczególnie narażone są na zakażenie, ponieważ mogą mieć trudności z uniknięciem kontaktu z wirusem ze względu na wykonywany zawód lub warunki społeczne. Nie bez znaczenia może pozostawać również genetyka. Większość pacjentów nie miała wcześniej chorób współistniejących. Szczegółowe badania mają pomóc ustalić, dlaczego akurat w tych grupach MIS-C wydaje się występować częściej.

MIS-C początkowo wykazywał objawy, które mogły być rozpoznane jako zespół Kawasakiego. Jednak ten drugi nie atakuje tak wielu narządów (głównie serce). U pacjentów występuje gorączka i podwyższone enzymy wątrobowe. Zespół Kawasakiego jest uleczalny, a wczesne leczenie pozwala na uniknięcie uszkodzeń krwionośnych serca. MIS-C natomiast uszkadza nie tylko serce, ale również nerki, płuca i wątrobę. W niektórych przypadkach może doprowadzić nawet do śmierci. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA