Szczepionka na koronawirusa nie sprawdzi się u dzieci? Eksperci zaniepokojeni

Naukowcy zaraz po zidentyfikowaniu pierwszych przypadków koronawirusa zaczęli pracę nad szczepionkami na COVID-19. Eksperci jednak obawiają się, że mimo postępów w badaniach dzieci mogą pozostać bez skutecznej ochrony przed koronawirusem.

Eksperymenty nad szczepionkami są w końcowej fazie badań klinicznych, a wyniki testów mogą pojawić się już w przyszłym miesiącu - czytamy na Science Alert. Szczepionki na koronawirusa nadal jednak nie są testowane u dzieci. To budzi niepokój naukowców, którzy twierdzą, że mimo sukcesów w badaniu nad szczepionką może ona nie sprawdzić się u dzieci. 

Szczepionki na COVID-19 nie dla dzieci?

Wszystkie prace nad szczepionkami skupiły się wokół tworzenia ochrony dla dorosłych. Nie zaangażowano dzieci jeszcze w żadne badania i testy. Eksperci obawiają się, że w związku z tym przedstawiciele najmłodszych grup społecznych mogą pozostać bez skutecznej szczepionki przeciwko COVID-19.

Business Insider zapytał czołowych producentów leków - Pfizer, Moderna, AstraZeneca i Johnson & Johnson - o plany testowania ich szczepionek na koronawirusa u dzieci. Wszyscy przedstawiciele odparli, że mają takie testy w planach, ale nikt nie podał konkretnego terminu.

Szczepionki na COVID-19 u dzieci. Nie wiadomo, kiedy rozpoczną się testy

Przedstawiciel Moderny stwierdził, że firma planowała testy przed końcem roku, ale na razie czeka na zatwierdzenie badań przez organy regulacyjne - jest na etapie pozyskiwania funduszy i zgody na badania pediatryczne. Johnson & Johnson podało informację, że otwarcie testów dla dzieci "nastąpi pod koniec roku, po zapewnieniu bezpieczeństwa dorosłym". Brak wieści na temat konkretnej daty rozpoczęcia testów szczepionki na COVID-19 u dzieci i szczegółów na temat badań jest powodem niepokoju ekspertów. 

Martwię się, że nie będziemy mieli skutecznej szczepionki przed rozpoczęciem następnego roku szkolnego 

- przyznał dr Evan Anderson, pediatra z Children's Healthcare of Atlanta w rozmowie z New York Timesem

Zobacz wideo Polska w ogonie Europy pod względem leczenia alergii – z 12 mln osób chorych odczula się tylko 20 proc. Brak leczenia zwiększa ryzyko zachorowania na COVID-19
Więcej o:
Copyright © Agora SA