Koronawirus u dzieci. Lekarze ostrzegają przed niespecyficznym objawem

Lekarze przypominają co jakiś czas, jakie są objawy COVID-19. U dzieci jednak choroba przebiega inaczej niż u dorosłych. Eksperci stwierdzili, że jednym z sygnałów, że dziecko może mieć koronawirusa, jest utrata apetytu.

Do najczęstszych objawów koronawirusa zalicza się gorączkę, kaszel i utratę smaku oraz węchu. Dzieci mają jednak łagodniejszy przebieg COVID-19 niż dorośli. Eksperci ostrzegają, że objawem koronawirusa u najmłodszych może być utrata apetytu.

Utrata apetytu objawem koronawirusa

Objawy w poszczególnych grupach wiekowych mogą się różnić. Tim Spector, profesor epidemiologii genetycznej w King's College London powiedział w rozmowie z BBC Inside Science, że z danych z aplikacji Covid Symptom Tracker wynika, że głównymi objawami koronawirusa u dzieci w wieku poniżej 18 lat są: bóle głowy, zmęczenie, gorączka, ból gardła, a także utrata apetytu.

Różnią się one od głównych objawów, które obserwujemy u dorosłych, na które składa się ogólnie kaszel, duszność i utrata węchu

- podkreślił Spector. Profesor dodał, że powszechnym symptomem koronawirusa może być wysypka, która dotyka zarówno młodzież, jak i niemowlęta. - Odkryliśmy, że wysypki skórne mogą być dość powszechną cechą koronawirusa u dzieci, nawet tych małych, jak niemowlęta. Mogą pojawić się przed innymi objawami lub po innych objawach - wytłumaczył profesor.

Najcięższe przypadki koronawirusa u dzieci

Infekcje spowodowane koronawirusem wśród dzieci występują sześć razy rzadziej niż u ogółu populacji. Zdarza się jednak, że i najmłodsi źle znoszą chorobę. 

Sześcioletnia Hania z Sycowa od kwietnia walczy z COVID-19. Początkowo Hanię bolało jedynie gardło i miała podwyższoną temperaturę ciała. Lekarz zdiagnozował anginę. Kolejnego dnia dziewczynka dostała wysypki. W szpitalu zrobiono jej test na obecność koronawirusa. Wynik był pozytywny. Dziewczynka nadal przebywa w szpitalu i dostaje leki. To najcięższy jak dotąd przypadek koronawirusa u dziecka w Polsce

Zobacz wideo W przyłbicy albo maseczce do szkoły? MEN: Zastanawiamy się nad wprowadzeniem nakazu w przestrzeniach wspólnych
Więcej o: