Koronawirus wśród dzieci sześć razy rzadziej niż u ogółu populacji. Najnowsze badania

Infekcje spowodowane koronawirusem wśród dzieci występują sześć razy rzadziej niż u ogółu populacji - wynika z badania przeprowadzonego podczas kolonii letnich przez specjalistów z barcelońskiego szpitala dziecięcego im. Sant Joan de Deu.

Na terenie prowincji Barcelona, w północno-wschodniej Hiszpanii przeprowadzono badanie z udziałem 1900 osób przebywających na koloniach letnich. Jego autorzy wywnioskowali, że infekcje koronawirusem wśród dzieci występują sześć razy rzadziej niż u ogółu populacji. Badanie opisano w hiszpańskim "El Pais".

Kolonie letnie zostały wybrane celowo do przeprowadzenia badania, gdyż warunki, jakie tam występują, są zbliżone do tych z placówek szkolnych

- czytamy w dzienniku. Juanjo García, dyrektor oddziału pediatrycznego podkreślił, że tym, co różni kolonie od zajęć w szkole, jest fakt, że większość czasu dzieci podczas obozu spędzają na świeżym powietrzu. Dodatkowo, zgodnie z wytycznymi służb sanitarnych Katalonii, dzieci podczas kolonii musiały przebywać w maksymalnie 10-osobowych grupach. 

"To dotychczas największe badanie dot. transmisji COVID-19 u dzieci"

Lekarze z barcelońskiego dziecięcego szpitala im. Sant Joan de Deu podkreślili, że 1900 jest dotychczas największą liczbą osób, biorących udział w tego typu badaniach dotyczących transmisji COVID-19 wśród dzieci. 

Co tydzień grupa personelu szpitalnego jeździła do obozu i pobierała próbki śliny do testu 

- wyjaśnił Garcia. Dodał, że ten rodzaj badań przesiewowych był nowością, biorąc pod uwagę, że najczęściej wykonuje się je na próbkach krwi. W "El Pais" czytamy, że wśród wszystkich uczestników obozu potwierdzono zaledwie 12 zakażeń koronawirusem. 

To prowadzi do wniosku, że rola szkół letnich w przenoszeniu wirusa była naprawdę niewielka

- podkreślają autorzy badania. Dodatkowo, jak poinformowała jego koordynatorka Lolanda Jordan, wywnioskowano, że dzieci w wieku poniżej 12 lat mają taką samą zdolność transmisji koronawirusa jak dzieci w wieku od 13 do 17 lat

Z raportu, opracowanego przez angielską agencję zdrowia publicznego, również wynika, że infekcje wirusem SARS-CoV-2 rzadko dotykają młodsze dzieci. Zobacz artykuł: Powrót do szkół a koronawirus. Raport zdradza, kto jest najbardziej narażony

W poniedziałek 31 września już po godz. 7:00 rano czekamy na Was w Poranku "Szkoła w czasie pandemii" na Gazeta.pl. Wraz z dziennikarzami radia TOK FM i redakcji Wyborcza.pl będziemy rozmawiać m.in. z ekspertami, nauczycielami i dyrektorami szkół o tym, czy Polska jest odpowiednio przygotowana na powrót uczniów do placówek od 1 września.

Zobacz wideo W przyłbicy albo maseczce do szkoły? MEN: Zastanawiamy się nad wprowadzeniem nakazu w przestrzeniach wspólnych
Więcej o: