Zakończenie roku szkolnego 2019/2020 bez uroczystych akademii. Jak będzie wyglądać rozdanie świadectw?

Zakończenie roku szkolnego 2019/2020 już wkrótce. Według Ministerstwa Edukacji Narodowej szkoły nie powinny organizować uroczystych akademii na wzór ubiegłych lat. MEN przedstawiło zalecenia dotyczące rozdania świadectw dla dyrekcji placówek.

Zakończenie roku szkolnego 2019/2020 już 26 czerwca. Szkoły w tym roku mają zrezygnować z tradycyjnych uroczystości. "Ze względu na wciąż obowiązujący na terenie kraju stan epidemii i związane z tym ograniczenia, szkoły nie będą mogły zorganizować tradycyjnych, uroczystych akademii dla całej społeczności szkolnej" - oświadczyła Anna Ostrowska, rzeczniczka MEN, cytowana przez "Głos Nauczycielski".

Zakończenie roku szkolnego - jak będzie wyglądać?

Świadectwa ukończenia szkoły będą wydawane uczniom w małych grupach lub indywidualnie, w ustalonym wcześniej terminie i na świeżym powietrzu. Dyrektor szkoły decyduje o sposobie organizacji przekazania uczniom świadectw na zakończenie roku szkolnego. 

Forma i tryb wręczania uczniom świadectw szkolnych nie jest określona w przepisach prawa oświatowego i wynika wyłącznie z przyjętego w danej szkole zwyczaju oraz ceremoniału

- podkreśla rzeczniczka MEN. Ostrowska tłumaczy, że dyrektor może wyznaczyć określone godziny odbioru świadectwa dla danej klasy, grupy uczniów lub indywidualnie.

Jest możliwość, aby uczeń odebrał swoje świadectwo w innym dniu. Wszystko zależy od tego, ilu uczniów liczy dana szkoła i jakie ma warunki 

- tłumaczy rzeczniczka MEN. Podobnie wyglądało zakończenie roku szkolnego dla maturzystów, które odbyło się w kwietniu - to dyrektorzy decydowali o formie odbioru świadectw ukończenia szkoły tak, aby zapewnić bezpieczeństwo uczniom i pracownikom szkół. 

Zakończenie roku szkolnego - najważniejsze bezpieczeństwo 

Niedawno rozmawialiśmy z nauczycielami, którzy obawiali się tego, jak będzie wyglądać zakończenie roku szkolnego. My nic nie wiemy. Żyjemy w stresie i obawie, że dyrektor każe nam przyjść do szkoły - mówili. Rzeczniczka MEN apeluje do dyrekcji szkół i placówek o przestrzeganie zaleceń ministra zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego przy planowaniu zakończenia roku szkolnego. Podkreśla, że najważniejsze jest bezpieczeństwo uczniów i nauczycieli

Zobacz wideo Zasady organizacji egzaminów w dobie pandemii
Więcej o: