Czy można sadzać dziecko w sklepowym wózku? Eksperci tłumaczą, czy to bezpieczne

Rodzice podczas zakupów w supermarketach bardzo często sadzają dzieci w sklepowych wózkach. Dzięki temu mogą spokojnie zająć się wyborem odpowiednich produktów, ale czy to jest bezpieczne? Ekspert odpowiada.

Większość sklepowych wózków posiada miejsce do posadzenia w nich dzieci. Dziecko może dzięki temu uczestniczyć w zakupach, a rodzic zawsze wie, gdzie znajduje się jego pociecha. Jednak już jakiś czas temu wspomniano jednak, że wózki sklepowe są siedliskiem bakterii. Naukowcy z Uniwersytetu w Arizonie zbadali wózki stojące przed marketami w Stanach Zjednoczonych. Zaobserwowali na rączkach wózków wirusy salmonelli i e.coli oraz ślady m.in. surowego mięsa. Dziecko, siedząc w wózku, ma styczność z tymi zarazkami.

Sadzanie dziecka w wózku sklepowym niehigieniczne?

Wielu klientów uważa, że najmłodsi również mogą z łatwością pozostawić brud na wózku, w którym później oni umieszczają żywność. W jednym z bydgoskich sklepów Biedronka pewna klientka była oburzona zachowaniem matki, która woziła w wózku na zakupy dziecko w butach. Stwierdziła, że to niehigieniczne. Zobacz: Klienci Biedronki oburzeni dzieckiem, które w butach jeździło w wózku zakupowym. Jest komentarz sklepu.

"Opiekunowie często zapominają, że dzieci nie tylko przenoszą zarazki, lecz także same mogą się nimi zakazić. Jeżeli wózek nie jest przystosowany z przyczyn higienicznych, nie powinniśmy sadzać do nich dzieci. Pamiętajmy, że klienci mogą tam umieszczać produkty żywnościowe, a dziecko, które biega butami po podłodze, może przenieść do takiego wózka różne zarazki" - powiedział Marek Posobkiewicz, Główny Inspektor Sanitarny MSWiA, cytowany przez Polskie Radio.

Przewożenie dziecka w wózku sklepowym w dobie pandemii 

Serwis Polskie Radio zacytował także internistę dr Michała Mularczyka, który stwierdził, że w czasie pandemii nie jest wskazane przychodzenie z dziećmi do sklepów. - Jeżeli mamy taką możliwość lepiej umówić się z drugą osobą, że ta przypilnuje dzieci - przyznał ekspert.

Z drugiej strony jeżeli musimy przyjść do sklepu z dzieckiem to wózki będą bezpieczniejsze, ponieważ cały czas mamy dziecko w zasięgu wzroku

- dodał lekarz. Niektórzy rodzice, którzy nie mają z kim zostawić swojej pociechy, a muszą zrobić zakupy, wykorzystują różne sposoby, aby uchronić dziecko przed zakażeniem. Mama z Australii użyła w tym celu osłony przeciwdeszczowej wózka. Zobacz szczegóły w artykule: Mama musiała zrobić zakupy. Poszła z niemowlakiem do sklepu. Wymyśliła sposób, żeby uchronić go przed wirusem.  Przypominamy, że w czasie pandemii, powinniśmy w sklepach przebywać jak najkrócej. 

Zobacz wideo Jak robić zakupy w czasie pandemii?
Więcej o: